שרת התרבות מירי רגב פרסמה הערב (ג') בעמוד הפייסבוק שלה נאום חלופי לנאום שהייתה אמורה לשאת בטקס פרסי אופיר. בנאום הגיבה רגב להדרתה מהטקס ולתירוצים שהתלוו לכך. בנוסף, הודתה השרה לאחים משה וליאון אדרי שביטלו את השתתפותם באירוע בעקבות אי הזמנתה.

מחוץ לאולם הטקס באשדוד נכחו מפגינים שגינו את האמנים שהחליטו להשתתף בטקס למרות הדרת השרה. אחד המפגינים, רן כרמי בוזגלו, פנה לשחקן ליאור אשכנזי אך נהדף ע"י מאבטח. "אתה מוציא את דיבת הארץ ואנחנו נסגור לך את הברז", הטיח המפגין בשחקן. "אנחנו נרדוף אותך עד שתביע חרטה על הוצאת הדיבה". בתגובה למפגינים ולשרה נכנסה לטקס השחקנית אסתי זקהיים עם דגל ישראל ואמרה: "זה הדגל גם שלי".

המפגינים מתעמתים עם ליאור אשכנזי. צילום: לירן לוי, ערוץ 20

"באתי לכבד אתכם הערב. באתי לחגוג עמכם את הישגיו של הקולנוע הישראלי בשנה האחרונה. באתי למחוא כפיים לשמוליק מעוז, הבמאי של "פוקסטרוט" עטור הפרסים ולרקוד לצלילי השירה המרטיטה, של גדולי המשוררים הפלסטינים, מחמוד דרוויש ודארין טאטור", פתחה רגב את נאומה בציניות. "הנאום הזה הוא כנראה החלום הורוד, שמוש דנון, יו"ר האקדמיה לקולנוע, רצה להכתיב לי, זה אולי מה שכינה מוש בתקשורת 'הצעת השלום שלו', שהיא כמובן הסכם כניעה".

"ויתרתי על התענוג ואני כאן אתכם הערב, בעמוד הפייסבוק שלי, בלי צנזורה ובלי עריכה", אמרה רגב. "הקולנוע הישראלי הוא סיפור הצלחה, כיוון שישראל כולה היא סיפור אנושי, בלתי נתפס בייחודיות שלו: מגוון הלוקיישנים שישראל מספקת בנופיה, המגוון האנושי של תרבויות, עמים ודתות, מייצרים מורכבות מרתקת בסרטים שלנו שהיא חלק בלתי נפרד ממה שאנחנו. אני גאה בקולנוע הישראלי, מחזקת ומעודדת אותו אבל לא בכל מחיר".

השחקנית אסתי זקהיים מחוץ לטקסי פרסי אופיר. צילום: לירן לוי, ערוץ 20
השחקנית אסתי זקהיים מחוץ לטקסי פרסי אופיר. צילום: לירן לוי, ערוץ 20

"יוצרים שבוחרים למשש את הכישרון לטובת ה-BDS שלא יצפו למחיאות כפיים"

"המסיבה שבחרו יוצרי הסרט פוקסטרוט להחריב היא החגיגה הכי גדולה של המאה ה-20 וקוראים לה – מדינת ישראל", הוסיפה רגב. "אתם מכירים את ישראל, אתם מכירים את צה"ל, כמה מוסריים החיילים שלנו. איזה גן עדן הקמנו במזרח התיכון המסוכסך והחשוך הזה. ואתם מעיזים להציג את חיילי צה"ל הורגים במחסום ערבים וקוברים את גופותיהם עם הרכב? אתם מעיזים לקרוא לשקר המזוויע הזה, לעלילת הדם האיומה הזו – 'מטאפורה'?!"

"אנחנו לא עיוורים ולא חרשים ובטח שלא טיפשים להבין מה אומרת המטאפורה הזו על החברה הישראלית ועל צבא העם שלה", השיבה רגב. "אם יש יוצרים מוכשרים שבוחרים לממש את הכישרון שלהם לטובת ארגוני ה-BDS ,שלא יצפו ממני למחוא להם כפיים".

השרה רגב והנאום החלופי לטקס פרסי אופיר. צילום: צילום מסך
השרה רגב והנאום החלופי לטקס פרסי אופיר. צילום: צילום מסך

רגב הגיבה להאשמות היוצרים כלפיה בפלגנות והסתה: "תראו לאן התדרדרתם: התחלתם בהדרה שלי מהטקס, במילים יפות החלטתם שקולי – שמייצג את רוב הציבור הישראלי – לא יישמע. זה לא עבר חלק כמו שציפיתם, אז עברתם לשיח של הסתה ושל דם. עוד ניסיון זול ושקרי, להסיט את הדיון מהאחריות שלכם, על הדרך הפוגענית והמסיתה שאתם מציגים את חיילי צה"ל בעולם".

"לא הזמנתם לחתונה את הכלה – מדינת ישראל", הגיבה השרה לדברי חבר אקדמיה שטען: "אינני חייב להזמין לחתונה שלי אורחת שאומרת שהכלה מכוערת". "לכל אלה שירקו לבור שהם שותים ממנו אני מציעה לעשות חשבון נפש ולהתנצל", אמרה השרה. רגב הבטיחה כי תתמיד בדרכה וכי תקציב הקולנוע שהיה הוא לא התקציב שיהיה.

אסתי זקהיים בכניסה לטקס. צילום: לירן לוי, ערוץ 20

המפגינים מחוץ לאולם הטקס. צילום: לירן לוי, ערוץ 20
לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי