המגנומטרים מוסרים מהכניסה להר הבית. צילום: קבוצת ביטחון שדה

 

שבוע ימים אחרי התקנת גלאי המתכות במספר כניסת להר הבית, הלילה הסירה המשטרה את המגנומטרים ואת שערי הבידוק שהוצבו בעיר העתיקה בירושלים. זאת לאחר שאמש (ב') החליט הקבינט המדיני-ביטחוני לקבל את המלצת כל גופי הביטחון להמיר את הבידוק של גלאי המתכות בבידוק ביטחוני המבוסס על טכנולוגיות מתקדמות ובאמצעים נוספים, ובמערכת הפוליטית לא נשארו אדישים.

שרת התרבות והספורט מירי רגב: "החלטת הקבינט אתמול היא החלטה מצערת. לא צריך להיות מומחה בביטחון כדי להבין שלמגנומטר יש אפקט הרתעתי ובטחוני".

השרה מירי רגב. הדס פרוש: פלאש90
השרה מירי רגב. הדס פרוש: פלאש90

 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי: "אני לא מבינה למה הוסרו גלאי המתכות, מדובר בהחלטה מוטעית".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי הודיע: "ההתחייבות תמומש. כפי שהודעתי ומאחר ולצערי רה"מ נכנע לטרור ולאלימות וקיבל החלטה מסוכנת שפוגעת בביטחון ישראל – לא אוכל להצביע עם הקואליציה".

לפני כן אמר סמוטריץ': "הורדת המגנומטרים היא התקפלות וכניעה לטרור. ההנהגה התקפלה וסיפקה ניצחון לטרור ולאלימות. מנהיגות נבחנת ביכולת לקבל החלטות נכונות וטובות לטווח הארוך גם אם הן לא פופולריות בטווח המידי של כאן ועכשיו. כעת הערבים מבינים שטבח במשפחה יהודית היה כדאי ויכול לקפל אותנו. פיגוע רצחני של מחבל נתעב ואיומים בהמשך האלימות שינו את מדיניות ישראל וקיפלו את ראש הממשלה והקבינט. המסר לרחוב הערבי ולמחבלים ברור: הטרור משתלם".

"החלטות שמתקבלות מתוך הסתכלות קצרת טווח מעודדות פיגועים רצחניים בעתיד ואנו נשלם חלילה בדם רב על החולשה שהפגינה ההנהגה היום", המשיך סמוטריץ', "הפוליטיקאים העדיפו הלילה לקנות שקט קצר טווח שיירשם על שמם במחיר פגיעה אנושה בכוח ההרתעה ומשכון העתיד הביטחוני שלנו – שאיתו יצטרכו להתמודד מי שיבואו אחריהם. מנהיגות אמיתית ואחראית צריכה לפעול אחרת ובע"ה נדאג שתהיה כזו לעם ישראל".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' .צילום: מרים אלסטר/פלאש90
ח"כ בצלאל סמוטריץ' .צילום: מרים אלסטר/פלאש90

 

ח"כ יהודה גליק מהליכוד: "משהו שולי שרבים נוטים לשכוח: גל הטרור והאלימות לא התחיל בהצבת מגנומטרים אלא בשלושה מחבלים שרצחו שני חפים מפשע בשם האסלאם במקום הקדוש".

חבר ועדת חוץ וביטחון ח״כ נחמן שי מהמחנה הציוני: "הסרת המגנומטרים היא מעשה נבון ומחויב המציאות. גם אם נעשה באיחור עדיף הדבר על פני המשך האלימות וההידרדרות הבלתי נמנעת. מוטב שהממשלה תלמד היטב את הטעויות שעשתה כי השטח לוהט ועלול להתלקח שוב".

ח"כ נחמן שי. צילום: פלאש 90
ח"כ נחמן שי. צילום: פלאש 90

חבר ועדת חוץ וביטחון ח"כ איל בן ראובן מהמחנה הציוני: "אני שמח על החלטה נכונה להסרת המגנומטרים, שללא ספק מצביעה על צורך בשיקול דעת עמוק ובחשיבה אסטרטגית בתהליכי קבלת החלטות, גם תחת לחץ".

ח"כ שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני: "הצבת המגנומטרים הייתה החלטה סבירה לשעתה. בדיעבד התגלתה כשגיאה. חבל שהיא לא תוקנה מיד, אבל טוב מאוחר מאשר בכלל לא".

ח"כ ג'מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת: "מברך על הסרת המגנומטרים וקורא להחזיר את השליטה בשערי אלאקצא לוואקף המוסלמי בלי אמצעים אלקטרוניים. הגיע הזמן שממשלת ישראל תנהג בכבוד הראוי למקום הקדוש למוסלמים. הפרובוקציות שלה עד כה הובילו לשפיכות דמים, קיים חשש שזה יימשך לאור הניסיון לכפות צעדים הפוגעים במסגד ובמתפללים. אלאקצא וירושלים המזרחית הם שטח כבוש ומה שחל עליו זה הדין הבינלאומי ולא החוק הישראלי, רק סיום הכיבוש יביא לסיום המאבק בכיבוש ולרגיעה אמיתית".

המגנומטרים מפורקים באישון לילה. צילום: רויטרס
המגנומטרים מפורקים באישון לילה. צילום: רויטרס
החלטת הקבינט גרמה לתסיסה גם בקרב צעירי המפלגה. "צעירי הליכוד": "החלטת הקבינט להסרת המגנומטרים מצערת ומאכזבת אנו מביעים שאט נפש על החלטת חברי הקבינט אמש להסיר את המגנומטרים בכניסות להר הבית. צעד זה משדר חולשה אל מול ההסתה הפרועה והטרור שהופעל נגד מדינת ישראל ואזרחיה. הר הבית, המקום המקודש ביותר לעם היהודי, הוא אך ורק תחת ריבונותה של מדינת ישראל – כפי שהוחלט על ידי ממשלת ישראל תחת הובלתו של מנחם בגין ז״ל. אנו מצפים ממנהיגי מפלגת הליכוד לעמוד בנחישות אל מול הטרור ובד בבד לשמור על ריבונותה של ישראל בירושלים בכלל ובהר הבית בפרט. לכן, הכניעה לירדנים ולאנשי הווקף שלא פסקו מלהסית ולשקר בשבועיים האחרונים מצערת ומאכזבת".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם