ש"י עגנון זוכה הנובל הישראלי הראשון
ש"י עגנון זוכה הנובל הישראלי הראשון

חלקם היחסי של הישראלים בין זוכי פרס נובל, הוא מהגבוהים בעולם ביחס למספר התושבים. ב-70 שנות קיומה של מדינת ישראל זכו שנים עשר ישראלים בפרס נובל, כולם ממוצא יהודי. ישראל היא המדינה בעלת מספר הזוכים השני בגובהו ביבשת אסיה, והיא מחזיקה בכ-28% מכלל הזכיות ביבשת.

שנים עשר הזוכים מישראל מהווים קרוב ל-4% מכלל הזכיות – שיעור הגבוה במידה ניכרת מאחוזם היחסי של אזרחי מדינת ישראל באוכלוסיית העולם (0.1%). אולם, אף על פי שבישראל גר חלק גדול מהעם היהודי, שיעור זוכי פרס נובל היהודים שאינם ישראלים אף עולה בהרבה על שיעור זוכי פרס נובל מישראל.

אלברט איינשטיין, מזוכי הנובל היהודים המפורסמים בעולם
אלברט איינשטיין, מזוכי הנובל היהודים המפורסמים בעולם

בפרס הנובל הראשון בישראלי זכה ש"י עגנון בשנת 1966 בתחום הספרות, בפרס האחרון זכו אריה ורשל ומיכאל לוויט בשנת 2013 בתחום הכימיה. בין לבין דן שכטמן גילה את הקוואזי גביש; דניאל כהנמן שילב תובנות מהמחקר הפסיכולוגי במדע הכלכלי; אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר גילו תהליך מחזורי שבו תא מאפשר פירוק חלבונים; ישראל אומן הפליא לחקור את תורת המשחקים; ועדה יונת תרמה להבנת מבנה ותפקיד הריבוזום.

201 בני אדם אשר לפחות אחד מהוריהם היה יהודי זכו בנובל

בניגוד למה שאולי נהוג לחשוב, ישראל היא רק במקום ה-13 בעולם ביחס בין הזוכים בפרס לגודל האוכלוסייה, במקום הראשון עומדת שוודיה. ישראל היא במקום ה-16 במספר מוחלט של זוכים, במקום הראשון בהפרש ניכר עומדת ארה"ב, שם כשליש מהזוכים בפרס הם, איך לא,  יהודים. עם זאת יש לזכור שישראל קיימת רק 70 שנים מתוך 117 שנות קיומו של הפרס.

אלי ויזל, חתן פרס נובל לשלום. צילום: בית התפוצות
אלי ויזל, חתן פרס נובל לשלום. צילום: בית התפוצות

אם נרצה אולי למדוד את הפוטנציאל של מדינת ישראל, נוכל לקחת כמדד את סך הזוכים היהודים בכלל. 24% לערך מכלל הזוכים בעולם הם יהודים, יותר מפי מאה מחלקם באוכלוסיה, במאה ה-21 השיעור עלה ל 28.5%. רק לאחרונה התבשרנו על ארבעה יהודים נוספים שזכו בפרס בתחום הרפואה, הכלכלה והפיזיקה (מיכאל רוזבאש, בארי באיריש, ריצ'ארד ת'אלר וריינר וייס). תתפלאו לגלות שגם בפרסים נחשבים אחרים, שיעורם של היהודים גבוה לא פחות.

נכון להיום זכו בנובל 201 איש, אשר לפחות אחד מהוריהם היה יהודי. היהודי הראשון שזכה בפרס נובל היה אדולף פון-באייר בשנת 1905, הוא זכה בפרס לכימיה על עבודתו על צבעים אורגניים ותרכובות הידרוארומטיות. 24% מכלל הזוכים האישיים בפרס היו יהודים, יותר מפי מאה מחלקם היחסי באוכלוסיה, נתון זה אינו כולל ארגונים זוכים. כאשר במאה ה-21 השיעור עלה ל-30%. לאחר סיום מלחמת העולם השנייה והקמת מדינת ישראל אחוז היהודים מבין הזוכים כמעט והוכפל. עובדה זו מדהימה במיוחד לאור השמדתם של שישה מיליון יהודים בשואה, ביניהם מדענים, סופרים וכלכלנים מן השורה הראשונה.

בוב דילן, קיבל השנה את פרס הנובל. צילום: בית התפוצות
בוב דילן, קיבל השנה את פרס הנובל. צילום: בית התפוצות

המדינה עם כמות הזוכים הגדולה ביותר בעולם היא ארה"ב. יותר משליש מבין האמריקאים זוכי הפרס, הם יהודים, אשר מהווים רק כ-1.7% מאוכלוסיית המדינה. מתוך חמישה מקרים בהם אב ובנו זכו שניהם בפרס נובל, שניים הם ממשפחות יהודיות, נילס ואגה בוהר וארתור ורוג'ר קורנברג. בשנת 2004 בלבד, זכו לא פחות משבעה יהודים בפרס.

הישג חסר תקדים שבכל רחבי העולם מנסים לחקור

אם חשבתם שהרומן של היהודים הוא ייחודי לפרס נובל, אז היכונו להפתעה. שיעור הזוכים היהודים במדליית פילדס, פרס קיוטו ופרס טיורינג עומד בהתאמה מדהימה על 25% לכל אחד מהפרסים.

לא פחות מ 38% מזוכי המדליה הלאומית למדעים של ארה"ב היו יהודים, כך גם 42% מזוכי פרס בושר למתמטיקה וכ 50% מזוכי מדליית סטיל למפעל חיים באותו תחום. במדליית האקדמיה הצרפתית למדעים שיעור הזוכים היהודים הוא 53%, והרשימה ממשיכה. בתחום מדעי המחשב, שיעור הזוכים היהודים בששת הפרסים הנחשבים (טיורינג, שאנון, ניומן, גודל, קנלקיס, נבנלינה) נע בין 33% ל 56%. בפרס פוליצר לספרות ופרס קלארק לכלכלה שיעור הזוכים היהודים עומד על קרוב ל 60%. כמעט חצי מאלופי העולם בשחמט הינם יהודים, 20% מהמיליארדרים בארה"ב וכמות לא פרופורציונלית בתחומי התרבות, המוסיקה, קולנוע ותיאטרון.

אחרי שסקרנו את הסטטיסטיקה של הזוכים הרבים בפרסים, נזכיר ששיעורם של היהודים בתמהיל האנושי הולך ופוחת משנה לשנה. כיום היהודים מהווים לא יותר מ 0.2% מאוכלוסיית העולם. מדובר בהישג חסר תקדים שבכל רחבי העולם מנסים לחקור ולפצח וככל הנראה עוד ימשיכו לחקור דורות רבים קדימה.

 
שי שמש

שי שמש

דוקטורנט לארכיאולוגיה ימית באוניברסיטת חיפה