בכירי רבני הציונות הדתית בהם הרב חיים דרוקמן, הרב דב ליאור, הרב אליקים לבנון והרב זיני ועימם כ- 50 רבני קהילות, הוציאו הבוקר מכתב תקיף לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הם קוראים לו להזהר מהסכנות בתוכנית המאה של נשיא ארה"ב טראמפ.
הרבנים כתבו את המכתב, שעות מספר לאחר שראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הודיע שייצא לוושינגטון למה שהוגדר כסדרת פגישות חירום עם בכירים במפלגה הרפובליקנית ועם מנהיגים אוונגליסטים, המהווים את בסיס המצביעים של נשיא ררה"ב טראמפ, בכדי להציב את הקווים האדומים של ההתיישבות ולמנוע הכרה במדינה פלסטינית ובידוד ישובים במסגרת תכנית המאה.
את המכתב יזמו הרב עמיחי אליהו ראש איגוד קהילות, וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן.

הרבנים כותבים במכתבם:

לכבוד:
ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו הי"ו הרבה שלום וברכת ה'

הנדון – שמירה על מרחבי ארץ ישראל.

שמחנו מאוד לשמוע על התכנית להכרזת ריבונות במרחבי יו"ש בעידוד הממשל האמריקני. אנו מכירים ברגע היסטורי זה לעם ישראל, ומחזקים את ידך מעומק הלב להחיל את ריבונות עם ישראל גם בשטחי יהודה ושומרון.

יחד עם זאת, על פי המתפרסם בכלי התקשורת, אנו מבינים כי ייתכן ותכנית זו נושאת עמה גם סכנה גדולה הטומנת בחובה הקמת מדינת טרור דה פקטו בלב ארצנו הקדושה.
לפיכך אנו מבקשים להציב קוים אדומים ברורים ע"פ תורתנו הקדושה:

1. לא – להסכמה על הקמת מדינה 'פלסטינית'
2. לא – לחלוקה בין גושים ללא גושים.
3. לא – להפקרת ישובים כמובלעות בתוך שטח מדינת טרור כפי שנעשה בזמנו לישוב נצרים.
4. לא להעברת שטחי c ל b ונסיגות נוספות מארצנו הקדושה.

הרב עמיחי אליהו ראש איגוד רבני קהילות שיזם את הפנייה אומר: "אנחנו שמחים על ההתקדמות המשמעותית בנושא החלת ריבונות. דבר זה בשום אופן לא יכול לאפשר הקמת מדינה פלסטינית על אדמת ארץ ישראל הקדושה"

המכתב המלא

לדבריו: "ההתיישבות לא תשב מהצד בזמן שמשחקים בעתידה. לצד השמחה על ההישג הגדול של החלת ריבונות על הישובים ביהודה ושומרון לא ניתן להתעלם מהיוזמה לוויתור על 70% משטחי יהודה ושומרון":עוד באותו נושא