שבוע לאחר שביקש להנמיך את עוצמת הרמקולים של המסגד הגדול בעירו והותקף, ראש עיריית לוד יאיר רביבו חוזר בו ומתנצל.

במסר לתושבים כתב רביבו: "השבוע האחרון העמיד במבחן את הדו-קיום המצוין הקיים מזה עשרות שנים בלוד. האירוע שהיה ביום שישי האחרון, היה מצער. הגעתי למסגד גרמה לפגיעה ברגשות אחינו המוסלמים ועל כך אני מתנצל. לא הייתה לי שום כוונה לפעול חלילה נגד המקום הקדוש למוסלמים או למנוע את התפילה".

"אנו נפעל יחד לשמור על הסטטוס קוו בלוד, ובכל מחלוקת נשב ונדבר ובע"ה נגיע להסכמות. אני מבקש מכל תושביה הנפלאים של לוד, יהודים וערבים, לגלות איפוק ולהימנע ממתיחות מיותרת. לוד היא עיר של שלום והיא יקרה ללבנו! נמשיך יחד לעשות הכל כדי לחזק ולהשתית את הדו קיום המיוחד בלוד, על יחסים של כבוד, סובלנות והערכה הדדית", הוסיף רביבו.

ראש עיריית לוד, עו"ד יאיר רביבו. צילום: דוברות עיריית לוד
ראש עיריית לוד, עו"ד יאיר רביבו. צילום: דוברות עיריית לוד

כזכור, רביבו וסגנו עמיחי לנגפלד הגיעו בשישי שעבר בשעה 4:45 אל המסגד הגדול שבכיכר הפלמ"ח (דהמש) בעיר על מנת לדרוש מהמשטרה להנמיך את עוצמת הרמקולים שהשמיעו את תפילת חג הקורבן ('עיד אל אדחא'). עוצמת הרמקולים עברה את המותר בניגוד למה שסוכם מראש מול המסגד, וגרמה לטרדה רבתי לתושבי השכונה בה ממוקם המסגד, יהודים וערבים כאחד.

לאחר שהשוטרים שנקראו למקום סרבו להיענות לדרישת הנמכת העוצמה, נכנסו השניים למסגד וביקשו להפסיק את התפילה. בתגובה, הם הותקפו באלימות ע"י הנוכחים שאף חטפו את מכשיר הסלולר של רביבו. השוטרים הוציאו משם את ראש העיר וסגנו. לנגפלד אף אוים במעצר.

ראש העיר מתח ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה. "אמש הוזהר האימאם של המסגד על עדי המשטרה. זה לא ממש הזיז לו. הגעתי למסגד והופתעתי שהמשטרה לא נוכחת שם בניגוד לסיכום", סיפר. "הודעתי למשטרה להגיע והגיע סגן מפקד התחנה. במקום התפתחה תגרה במהלכה הותקפתי על ידי כמה מתפללים ונחבלתי ביד. גם הנייד שלי נחטף. כל זה לעיני השוטרים שפשוט הסתכלו ולא עשו דבר. פשוט בושה וחרפה".

ראש העיר לוד יאיר רביבו מחוץ למסגד לפנות בוקר (ו')
ראש העיר לוד יאיר רביבו מחוץ למסגד לפנות בוקר (ו')

רביבו, הידוע דווקא ביחס הסלחני יחסית כלפי הפשיעה הערבית בעיר עד כה, הורה לכל אגפי העירייה לאחר האירוע "לנתק כל מגע עם המשטרה במסגרת העבודה השוטפת בביטחון, בשיטור, ברישוי עסקים ובמחלקה המשפטית. פקחי השיטור העירוני מתבקשים להפסיק את הסיורים המשותפים עם המשטרה – עד שהם יתעשתו ויפסיקו לפחד מפורעי החוק במגזר הערבי".

בין ראש העיר למשטרה התפתחה מלחמת גרסאות. ממשטרת ישראל נמסר אז כי "לבקשת עיריית לוד, קיימה משטרת ישראל שיחות עם אימאמים בעיר לרגל חג הקורבן, והגיעה להבנה שבמסגדים יימנעו מלשאת דרשות ברמקולים בתפילות של יום שישי לפנות בוקר. כאשר נודע אתמול בלילה כי בכוונת ראשי מסגד דהמש בלוד לקיים דרשה ברמקולים בתפילת החג, הוזהר האימאם על ידי משטרת ישראל כי במידה ותינשא דרשה ברמקולים במקום, יינקטו נגדו הליכים בגין הקמת רעש".

"ביום שישי לפנות בוקר, לאחר שהחלה להישמע דרשה ברמקולים של מסגד דהמש, הודיע ראש עיריית לוד למשטרה כי הוא נמצא ליד המסגד ובכוונתו להיכנס ולהפסיק את התפילה. ראש העיר התבקש להמתין להגעת המשטרה ולא להיכנס, אולם הוא בחר להיכנס עם אנשיו למסגד ובמקום פרץ עימות בינו לבין המתפללים. כוח משטרה שהגיע אל המקום הפריד בין ראש העיר למתפללים, הנמיך את עוצמת הרמקולים והשיב את השקט על כנו. אמאם המסגד יזומן למשטרה וייפתחו נגדו הליכים בגין הקמת הרעש".

המסגד הגדול בלוד. צילום: אביה ריש
המסגד הגדול בלוד. צילום: אביה רישבת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20