ראש הממשלה הפולני, , התייחס הלילה (א') לסערה שנוצרה בעקבות הצעת החוק שאושרה בפרלמנט הפולני לפיה חל איסור להאשים את המדינה באחריות לפשעים שבוצעו על אדמתה במהלך . "-בירקנאו הוא לא שם פולני ו'העבודה משחררת' אינו נחשב לביטוי פולני", צייץ בחשבון הטוויטר שלו.

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי
ראש ממשלת , מטאוש מורבייצקי

 

מורבייצקי הוסיף כי "מחנה אושוויץ הוא השיעור המר ביותר לאיך אידאולוגיות מרושעות יכולות ליצור גיהינום עלי אדמות. הוצאנו הצהרה משותפת (עם ב-2016, נ.מ) בה הובהר כי שני הצדדים מתנגדים לכל ניסיון לעוות את ההיסטוריה של העם היהודי או הפולני. ההצהרה התייחסה גם לכל ניסיון להכחיש או לערער את קורבנותם של יהודים במהלך השואה או השימוש בביטוי המוטעה 'מחנות השמדה פולנים'".

בעקבות החוק שאושר בפולין, השגריר הפולני זומן הבוקר למשרד החוץ לצורך שיחת הבהרה עם סמנכ"ל אגף אירופה וראש חטיבת תפוצות. הובעה בפניו התנגדותה של ישראל לנוסח החוק. "התזמון בו הועלה היה מפתיע ואומלל במיוחד – ערב יום השואה הבינ"ל", נמסר ממשרד החוץ. "החקיקה לא תסייע להמשך חשיפתה של האמת ההיסטורית ועלולה לפגוע בחופש המחקר, כמו גם למנוע דיון במסר ההיסטורי ובמורשת מלחמת העולם השנייה. אנו מצפים כי ממשלת פולין תשנה את נוסח החוק לפני אימוצו הסופי ותנהל דיאלוג עם ישראל בנושא".

הממונה על שגרירות פולין בישראל, פיוטר קוזלובסקי, בדרכו לפגישה. צילום: מירי צחי, TPS
הממונה על שגרירות פולין בישראל, פיוטר קוזלובסקי, בדרכו לפגישה. צילום: מירי צחי, TPS

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדברים בישיבת שרי הממשלה הבוקר (א') ואמר כי "אין לנו שום סובלנות לסילוף האמת ושכתוב ההיסטוריה או להכחשת השואה. אמש הבעתי את ההתנגדות התקיפה שלי, אני בטוח ששותפים לה כל שרי הממשלה, לחוק שהעביר הפרלמנט הפולני ביום שישי, ביחס לשואה שפקדה את עמנו על אדמת פולין. החוק צפוי לעבור עוד שני שלבים עד אימוצו הסופי. הבעתי בצורה ברורה את עמדתנו שחייבים לשנות אותו".

לדברי רה"מ, "לא נקבל בשום פנים ואופן כל ניסיון לשכתב את ההיסטוריה, לא נקבל שום הגבלה על חקר האמת ההיסטורית. השגרירה שלנו בוורשה שוחחה, בהנחייתי, עם במהלך הטקס להנצחת השואה באושוויץ אמש, והדגישה בפניו את עמדותינו אלה. במהלך השבוע תקיים השגרירה וצוותה מגעים בנושא זה עם כל הנהגת פולין, לרבות ראש הממשלה, נשיא פולין והסנאט הפולני. שגריר פולין זומן הבוקר למשרד החוץ, והוא שומע אותם דברים בדיוק".

"לא נקבל כל ניסיסון לשכתב את ההיסטוריה". נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר (א'). צילום: לע"מ
"לא נקבל כל ניסיון לשכתב את ההיסטוריה". נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר (א'). צילום: לע"מ

 

שר החוץ הפולני, יאצק צ'אפוטוביץ, התייחס גם הוא הבוקר (א') להצעת החוק המקוממת בראיון לטלוויזיה המקומית: "פולין לא מעוניינת לאסור על מחקר מדעי על תקופת השואה או על אומנות העוסקת בנושא. החוק נועד כדי להגן מטענות שווא לפיהן מחנות ההשמדה נבנו על ידי הפולנים. אני סבור שמייחסים לפולנים פשעים שהם לא ביצעו".

שר החוץ הפולני, יאצק צ'אפוטוביץ
שר החוץ הפולני, יאצק צ'אפוטוביץ

השר הוסיף: "שורדי השואה ראויים לכבוד וכך אנו מכירים בהם. הם ברובם אזרחים פולנים שהיגרו לאחר השואה. עם זאת, במדינות אחרות, כמה עיתונאים, למטרות פוליטיות, מעבירים את האשמה של הנאצים לפולנים. זה דבר שאין בו צדק. מובן כי החוק לא משמש לחסימת הדיון, אלא מונע את גל הוצאת הדיבה המכוונת שמכוונת כלפי פולין, נגד האומה הפולנית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב אתמול (שבת) להצעת החוק הפולנית: "החוק מופרך, אני מתנגד לו בתוקף. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה. הוריתי לשגרירת ישראל בפולין להיפגש עוד הערב עם ראש ממשלת פולין, ולהביע בפניו את עמדתי הנחרצת נגד החוק". נתניהו הנחה לזמן את סגן שגריר פולין בישראל לשיחת נזיפה במשרד החוץ. יצוין כי השגריר עצמו לא נמצא בימים אלה בישראל ולכן הוחלט לזמן את סגנו

כזכור, הפרלמנט הפולני אישר ביום שישי האחרון החלטה על אישור חוק שיאסור להאשים את המדינה באחריות לפשעים שבוצעו על אדמתה במהלך השואה. לפי החוק אדם שבאופן פומבי ייחס לאומה הפולנית אשמה לגבי פשעי הנאצים יהיה חייב בדין פלילי וייגזר עליו עונש מאסר של שלוש שנים.

ניצולים במחנה ההשמדה אושוויץ בפולין, יום השואה הבינלאומי, ינואר 2018. צילום: רויטרס
ניצולים במחנה ההשמדה אושוויץ בפולין, יום השואה הבינלאומי, ינואר 2018. צילום: רויטרס

 

הכוונה מאחוריי המהלך הפוליטי שנעשה ערב יום השואה הבינלאומי – המציין את שחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, היא להסיר מאזרחי פולין את נטילת האחריות לפשעים הזוועתיים שביצעו הנאצים על אדמתה. מתוך שישה מיליון היהודים שנספו בשואה, כמחצית היו בעלי אזרחות פולנית.

במהלך מלחמת העולם השנייה, פעלו בפולין מחנות ריכוז והשמדה ששימשו כבית למכונת רצח ההמונים המשומנת והאכזרית ביותר שידעה האנושות מעודה. במחנה ההשמדה אושוויץ לבדו נרצחו כמיליון ומאה אלף יהודים, בחלמנו – מחנה ההשמדה הראשון שהקימו הנאצים – נרצחו בין 152 אלף ל-380 אלף יהודים, במחנה טרבלינקה נרצחו כ-880 אלף בני-אדם, 99.5% מהם היו יהודים, במיידנק נרצחו כ-80 אלף יהודים, בסוביבור נרצחו לפחות 170 אלף בני-אדם – כמעט כולם יהודים ובמחנה בלזץ' נרצחו כ-400 אלף יהודים.

רוב מוחלט מהיהודים שנרצחו בגז במחנות ההשמדה של הנאצים – כשלושה וחצי מיליון – נרצחו על אדמת פולין.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.