היום לפני 41 שנה, בד' בתמוז תשל"ז (20 ביוני 1977), כחודש לאחר שניצח את יצחק רבין במערכת בחירות שהפכה לאחת מנקודות הציון המשמעותיות ביותר בהיסטוריה הפוליטית של מדינת ישראל, מציג מנחם בגין את הממשלה הימנית הראשונה של מדינת ישראל בפני מליאת הכנסת, ומתחיל לכהן כראש הממשלה השישי. כשנשאל על ידי עיתונאי איזה מין ראש ממשלה הוא מתכוון להיות, הוא עונה בפשטות אופיינית: "ראש ממשלה יהודי טוב".

מנחם בגין בעת תפילה בכותל המערבי. צילום: לע"מ

 

מדינת ישראל, תחת הנהגתו של בגין, רושמת הישגים פוליטיים וצבאיים אדירים, שמעצבים מחדש את חיינו כאן: הסכם שלום היסטורי עם מצרים, הפצצת הכור האטומי בעיראק, סיפוח רמת הגולן, חקיקת 'חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל', והנפת נס ההתיישבות היהודית ביש"ע ובגליל.

מנחם בגין ואשתו עליזה מצביעים בבחירות 1977. צילום: סער יעקב /לע"מ

 

מנחם בגין, מפקד האצ"ל הנערץ, מנהיג תנועת 'חרות' וזוכה פרס נובל לשלום, סוחף אחריו המונים הודות לגישתו הישירה והבלתי מתנצלת שכל כולה אהבה לעם ישראל, לארץ ישראל ולתורת ישראל. לרגל יום השנה לעלייתו לשלטון, אספנו עבורכם 10 ציטוטים נבחרים, כאלו שלא נס ליחם גם בימים אלו:

"לא בזכות הכח אלא בכח הזכות אנו נמצאים בארץ ישראל ובירושלים, והחל על ירושלים חל על ארץ ישראל כולה. כולה שלנו ושל עם ישראל"

"עם כל הבעיות ועם כל הצרות – עם ישראל חי ויחיה!"

"מה נשתנה דור המרד מן הדורות שקדמו לו? הוא למד כי העולם לא ירחם על יהודים שחוטים, אך יכבד יהודים לוחמים"

"עוד נגיע לימים גדולים! עוד נחיה במדינה המבוססת על חרות וצדק, עוד נראה בנחמת ציון המשוחררת"

"אני יכול לבשר לכם בכל הפשטות ש"הקו הירוק" אף הוא נעלם, איננו, אינו קיים, אינו שריר, לא ישוב עוד לעולמים"

"ואם יש כמה יפי נפש שהחלו לעקם את האף שלהם – אז שיהיה להם אף עקום" – בתגובה לאנשי השמאל שהביעו תסכול מעמדתו הנחרצת נגד הקמת מדינה פלסטינית בשטחי יהודה ושומרון.

"כשתגיע שעתי לעמוד בפני בית דין של מעלה וישאלוני מהו המעשה הטוב שעשית שבגללו אתה ראוי להיכנס לגן עדן – אשיב: אלון מורה" – על ההחלטה לחדש את היישוב היהודי בשומרון.

"רוצים אנו לראותכם כשכנים טובים…אולם היזהרו גם אתם מלשמוע בעצת המסיתים. אל תנסו להרים יד על חיי היהודים או על רכושם. כי, אם תרימו פעם יד נגדנו – ניאלץ לגדוע אותה בלי דיחוי…" – במסר תקיף לערביי ישראל.

"עד אתמול לא הכרתי את המילה צ'חצ'חים, אך אמש שמעתי את הבדרן… דודו טופס [השיבוש במקור, ל.ב.] מכנה את אנשי הליכוד צ'חצ'חים… הם פתחו בלבותיהם רימון יד: לחמו! אשכנזי? עיראקי? יהודים! אחים! לוחמים!… הצ'חצ'חים כולם במצודת זאב. אשרינו שהם במצודת זאב" – בתגובה לדברים שנשא השחקן והבדרן דודו טופז ז"ל נגד מצביעי הליכוד במהלך הבחירות לכנסת העשירית בשנת 1981.

"והלקח היום, והלקח לעתיד לבוא: ראשית, אם אויב היהודים אומר, כי יש בלבו, בדמו, שאיפה להשמיד אותם – אל תזלזלו, אל תלעיגו, אל תפקפקו, אלא קחו את שאיפתו ברצינות, התייחסו אל דבריו בכל החומרה הטבועה בהם. האמינו לו. האויב הזה רוצה להשמיד את היהודים. מנעו ממנו את הכוח להשמידם. היכונו כל יום תמיד ליום הפקודה, אבל לעולם אל תאמרו עוד: אין זה רציני" – דברים שכתב במבוא לספרו של ד"ר אליהו בן-אלישר "קשר ההשמדה"

 

 

 לינור בר-אל

לינור בר-אל