אחרי שהדיח את מתפקידו, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר לכתבים בחדר הסגלגל כי " לא עשה עבודה טובה, פשוט מאוד. הוא לא עשה עבודה טובה" וסירב להתייחס מעבר לכך להדחתו של ראש ה-. סגנית דובר הבית הלבן אמרה לכתבים כי קומי ביצע "מעשי זוועה" והוסיפה כי טראמפ שקל לפטר את קומי כבר מיומו הראשון כנשיא, כך פורסם ב"ynet".

מתוך "לפני כולם", 10.5.17

לפי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", גורמים בממשל האמריקאי סיפרו כי קומי ביקש ממשרד המשפטים משאבים נוספים כדי שיוכל לחקור את קשריו של טראמפ עם רוסיה. את הבקשה הגיש לפני כשבוע במהלך פגישה עם סגן התובע הכללי רוד רוזנשטיין, והוא שהמליץ לנשיא לפטר את קומי.

סגן הנשיא חיזק את המהלך ואמר כי " קיבל את ההחלטה הנכונה בזמן הנכון". לדבריו, אין קשר בין פיטורי ראש ה-FBI לחקירה שמתנהלת בבולשת הפדרלית ובקונגרס בכל הקשור להתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות כמו גם הקשרים שמקיים לכאורה טראמפ עמם. סגן הנשיא הוסיף כי הוא משוכנע שוועדות הקונגרס יוכלו להמשיך בחקירה למרות פיטורי קומי והבהיר: "לפיטורים של קומי אין קשר לחקירה על רוסיה".

קומי וטראמפ. צילום: רויטרס
קומי וטראמפ. צילום: רויטרס

 

מוקדם יותר, כתב טראמפ כי "קומי איבד את האמון של כמעט כולם בוושינגטון, רפובליקנים ודמוקרטים. כשהדברים יירגעו, הם יודו לי!". במפלגה הדמוקרטית רבים זעמו על קומי בשנה שעברה, כשהודיע על פתיחתה מחדש של חקירת המיילים של המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון, ימים ספורים לפני הבחירות.

כזכור, הלילה (ג') הודיע דובר הבית הלבן כי הנשיא טראמפ פיטר מתפקידו את ראש ה-FBI, ג'יימס קומי. טראמפ כתב במכתב הפיטורים: "אף שאני מעריך מאוד את העובדה שהודעת לי, בשלושה מקרים נפרדים, שאינני תחת חקירה, אני מסכים עם קביעתו של שר המשפטים לפיה אינך מסוגל להוביל את הבולשת ביעילות. חיוני שנמצא הנהגה חדשה ל-FBI שתשיב את אמון הציבור במשימת אכיפת החוק". עוד ציין הנשיא כי ההחלטה התקבלה בעקבות המלצת שר המשפטים ג'ף סשנס: "קיבלתי את המלצתו של שר המשפטים וסגן שר המשפטים. תפקידך מסתיים ואתה מוחלף באופן מיידי". לפי הודעת הבית הלבן, החיפושים אחר מנהל חדש וקבוע לבולשת הפדרלית של ארה"ב יתחילו מיד. סגנו של ראש ה-FBI המפוטר אנדרו מק'קייב ימלא את מקומו עד למינוי מחליף באופן רשמי.

מכתב הפיטורים ששלח נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לראש ה-FBI ג'יימס קומי
מכתב הפיטורים ששלח נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לראש ה-FBI ג'יימס קומי

 

מדובר הבית הלבן שון ספייסר נמסר כי הנשיא כתב לקומי הוא "אינו מסוגל להוביל את הסוכנות ביעילות, וכי נדרשת הנהגה חדשה למטרת שיקום האמון בין הגופים". סשנס ציין במכתבו כי ראש ה-FBI נדרש לאכוף את החוקים ועקרונות , ובמזכר שנשלח אליו מסגנו, רוד רוזנשטיין צוין כי אינו יכול להגן על אופן הטיפול של קומי בחקירת המיילים של הילרי קלינטון. רוזנשטיין כתב בנוסף כי אינו מבין את "סירובו של ראש הסוכנות לקבל את ההסכמה הכללית על כך שטעה בהכרזת מסקנותיו בפרשה ארבעה חודשים לפני הבחירות".  בדבריו התכוון רוזנשטיין להכרזתו בחודש יולי של קומי כי לא נמצא כל היבט פלילי בפרשת המיילים של הילרי קלינטון.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.