ראש השב"כ הנכנס הגיע היום (ג') לוועדת חוץ ובטחון ונתן סקירה ראשונה על מצב הטרור ביו"ש. במהלך סקירתו אמר ארגמן כי אם יו"ר הרשות היה מגנה יותר פיגועים, הדבר היה מביא לירידה ברמת ההסתה וכתוצאה מכך גם לירידה בפיגועים. העובדה שיו"ר הרשות הפלשתינית אינו מגנה פיגועי טרור נגד ישראל, מגבירה את ההסתה והטרור. מנגד, ציין ארגמן, כאשר עבאס כן מגנה יש לכך השפעה.

ארגמן הוסיף כי למרות הירידה במספר הפיגועים, המציאות ביו"ש מאוד נפיצה ואירועים חריגים עלולים להביא להתפרצות חדשה.

ארגמן הוסיף כי מהמידע שבידי שב"כ עולה שההסתה נגד ישראל יעילה במיוחד בקרב צעירים בגילאי 18-16. הוא הציג נתונים לפיהם 40 מהפיגועים בוצעו על ידי נשים, כאשר ברוב המוחלט של המקרים הן שודלו על ידי בני משפחותיהן לבצע פיגוע כדי לכפר על "פגיעה בכבוד המשפחה".

 נאום ההסתה של אבו מאזן. מתוך הפטריוטים

ראש השב"כ הדגיש בסקירתו את התלות של חלק גדול מהחברה הפלשתינית בתעסוקה בישראל. הוא ציין כי 140 אלף פלסטינים עובדים בישראל, באופן חוקי או לא חוקי, דבר המספק פרנסה לכשליש מהפלשתינים ביו"ש.

על רקע התחושות כי עידן אבו מאזן מתקרב לסיומו החלה תחרות בקרב בחירי הפת"ח הדוחפת בכירים רבים בארגון לצאת בהצהרות לוחמניות נגד ישראל בניסיון לשפר מעמדם לקראת "היום שאחרי".

במהלך סקירתו, התייחס ארגמן גם למצב ברצועת וציין כי "השקט הנוכחי שם מתעתע". חברי הכנסת שנכחו בישיבה ציינו כי הדגיש שהמצוקות הגוברות ברצועה, תהליכי ההתעצמות המואצים מצד והאתגר לארגון מצד גורמי ג'יהאד עולמי כמו דאע"ש עלולים להביא להתלקחות מחודשת. ראש השב"כ הדגיש כי מאחורי רוב הירי מעזה עומדים גורמי ג'יהאד עולמי, ולא , שעדיין מורתע ואינו ערוך למלחמה נוספת נגד ישראל.

ראש השב"כ נדב ארגמן. פלאש 90
ראש השב"כ נדב ארגמן. פלאש 90

"תנועת חמאס מצויה במצוקה אסטרטגית בשל בידוד מדיני, התנכרות מצד המחנה הסוני, בדגש על מצרים, וקשיים מול המחנה השיעי בראשות איראן", אמר ארגמן. "יש מחלוקות פנימיות בתוך התנועה, בעיקר בין הממסד הצבאי ברצועה להנהגה בחו"ל, כאשר השפעתו של הממסד הצבאי בחמאס גוברת".

עוד ציין כי יש ביקורת גוברת נגד חמאס בדעת הקהל בעזה, על רקע המצב הכלכלי הקשה. עם זאת, שב"כ מעריך כי הציבור בעזה לא יחתור להפיכה נגד הארגון בשל החשש מתגובה חריפה, בגלל התלות הכלכלית בארגון ובשל היעדר אלטרנטיבה שלטונית מתונה יותר.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא