במהלך ישיבת הממשלה הבוקר (א') סקר ראש השב"כ נדב ארגמן בפני השרים את המצב הביטחוני בו נמצאת ישראל. ארגמן סיפר כי חמאס מבססת את קשריה עם איראן ומבססת בחסותה מאחז בלבנון: " הולכת ומעמיקה את קשריה האסטרטגיים עם הציר השיעי, בהובלת , ומבססת  בחסותה מאחז בלבנון". לדבריו, "המערכת העזתית בסימן "שקט מתעתע" – יציבות ביטחונית לצד תהליכי התעצמות מואצים של חמאס".

[בסרטון: דברי רה"מ נתניהו בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (א'). צילום: לע"מ]

ארגמן הדגיש כי "התקופה שלאחר "צוק איתן", היא התקופה השקטה ברצועה מזה 3 עשורים. תנועת חמאס מצויה במצוקה אסטרטגית, מתקשה להציג הישגים מדיניים או לספק פתרונות אפקטיביים לקשיים האזרחיים ברצועה".

מה שמעיב על ארגון הטרור העזתי הוא הקושי בשיקום מאז סבב הלוחמה האחרון מול ישראל. "הקשיים האזרחיים-כלכליים ברצועה הולכים ומאמירים. במוקד: דשדוש השיקום שלאחר "צוק איתן"; משבר חריף בתפקוד תשתיות יסוד (חשמל, מים); עלייה ברמת האבטלה; משבר משכורות; ירידה בתמ"ג.

ילדים בעזה לומדים לאור נרות, מרץ 2015. צילום: פלאש 90
ילדים בעזה לומדים לאור נרות, מרץ 2015. צילום: פלאש 90

"בתחום הצבאי", הוסיף ארגמן, "חמאס מוסיפה להשקיע משאבים רבים בהיערכות למערכה הבאה, גם על חשבון רווחת האזרח. כבר עתה, התנועה מצויה במוכנות לעימות עם ישראל".

70 ניסיונות פיגוע בחודש

ארגמן סיפר כי בזירת יהודה ושומרון מערכת הביטחון פועל כל הזמן לסיכול פיגועים. "למרות השקט היחסי, המציאות הביטחונית באיו"ש שברירית והיא מתאפיינת ברגישות גבוהה לאירועים בעלי צביון דתי וברף קבוע של פיגועים (בדגש על מתווי דקירה, דריסה וירי)".

ראש השב"כ הוסיף כי "בחינת היקפי הטרור (פיגועים, התרעות וסיכולים) מעידה על רמת איום גבוהה מצד ארגוני הטרור "הממוסדים" וגורמים עצמאיים בשטח.

"חמאס, בהכוונת מפקדות התנועה ברצועת עזה ובחו"ל ממשיכה להוביל מאמץ לקידום פיגועים באיו"ש, במטרה לערער את היציבות בזירה זו, אך מתקשה לממשם בעיקר נוכח הסיכול הישראלי. בפועל, בשנה האחרונה חמאס קידמה עשרות צירי הכוונה בין אזוריים, שכל מטרתם הוצאת פיגועים קשים מאיו"ש לעורף ישראל".

נדב ארגמן, ראש השב"כ. צילום: פלאש 90
, ראש השב"כ. צילום: פלאש 90

לפי מדידת השב"כ, מתחילת השנה הלועזית, סיכל שירות הביטחון הכללי כ-200 פיגועים משמעותיים, בהם פיגועי התאבדות, ירי, חטיפה והקרבה.

המתיחות סביב הר הבית העלתה את כמות ההתרעות לפיגועים בהשוואה לחודש שעבר. לדברי ראש השב"כ, עלייה זו היא פועל יוצא של המוטיבציה להוציא לפועל פיגועים קשים, ושל העלייה המשמעותית בשיח המתלהם ובהסתה ברשתות החברתיות, הקוראות לביצוע פיגועי יחידים.

פורעים ערבים צוהלים ברחבת הר הבית לאחר ההתקפלות הישראלית. צילום: רויטרס
פורעים ערבים צוהלים ברחבת הר הבית לאחר ההתקפלות הישראלית. צילום: רויטרס

לטענת ארגמן, בחודשים האחרונים "שב"כ איתר וסיכל באיו"ש למעלה מ-70 חוליות טרור מקומיות שעסקו בתכנון וביצוע פעילות טרור במתווים שונים".

ארגמן סיכם והזהיר כי בתקופת חגי תשרי, המתאפיינת ברגישות גבוהה מדי שנה, צפויה גם השנה עלייה בהיקף המאמצים של ארגוני הטרור ושל יחידים להוציא לפועל פיגועים. שירות הביטחון הכללי, יחד עם שותפיו בצה"ל ובמשטרת ישראל, נערך על מנת לאפשר לאזרחי ישראל תקופת חגים בטוחה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא