היום התקיים טקס האזכרה הממלכתי לשר () ז"ל, שנרצח ע"י מחבל ערבי בירושלים, במלאת 18 שנים להירצחו. ראש הממשלה בנימין נשא דברים לזכרו בהר הרצל:

"היום אני יכול לבשר שהתכניות לבניית מרכז הנצחה לגנדי בברקן בשומרון – מתקדמות משמעותית. משרד ראש הממשלה חתם לפני חודש על הסכם התקשרות עם המועצה האזורית שומרון, בנוגע להקמת מרכז המורשת הזה. העבודות בשטח יחלו בחודשים הקרובים – וגנדי, עם רעייתו הנאמנה והבלתי נשכחת יעל – יונצחו בשומרון שאותו אהבו בכל לבם".

עוד הוסיף רה"מ נתניהו:
"גנדי תמיד הדגיש את הלקח של מאורעות הדמים – איננו יכולים להפקיד את ביטחוננו בידי זרים. רק כוח-מגן חזק שלנו יבטיח את קיומנו לדורי דורות.

יתרה מזאת, גנדי הבין שפרעות תרפ"ט אינן תקרית אקראית, תקרית חולפת. להפך – הטבח הקשה מלמד על מהות הסכסוך בינינו לבין שכנינו, אלה שמסרבים בעקביות זה 100 שנים להכיר בזכותה של מדינת-הלאום של העם היהודי.

דווקא בשעה שמתחוללים שינויים בעניין הזה, שינויים אפילו גדולים מאוד, אצל כמה משוכני המזרח התיכון, דווקא ההתמדה הזאת אצל שכנינו המיידיים – מראה עד כמה הסרבנות הזאת עמוקה. הם אמנם מסרבים – אבל לא בחסדם אנחנו חיים פה.

קיומנו מותנה בנכונות שלנו להמשיך להיאבק על עצמאותנו, על קיומנו, על מדינתנו – מצוידים בנשק עוצמתי, חדורים בצדקת הדרך, ונחושים להמשיך בבניין המדינה שהישגיה הם לפלא בעיני האומות".

 

גם נשיא המדינה השתתף בטקס האזכרה לשר רחבעם זאבי ואמר:
"היריות שנורו על גנדי לא כוונו רק על האיש, על מפלגתו, על מחנהו הפוליטי. היריות כוונו לדגל של כולנו, במטרה אחת, להורידו לחצי התורן לפגוע בריבונות ולסמל כי מנהיגינו פגיעים וחשופים"

צילום: קובי גדעון / לע"מ

"אויבנו אורבים לנו, וידנו, ידם של זרועות הביטחון, צריכה להיות מוכנה להגן, להדוף ולרדוף כל תוקף ואויב. היום הזה הוא אות וזיכרון לכולנו לבצר את הדמוקרטיה הישראלית, לחזק את האמון בה ולהבטיח את עתידנו כאן בארץ הטובה"
נשיא המדינה ראובן (רובי) , השתתף ונשא דברים כבכל שנה,  גם השנה, בטקס האזכרה הממלכתי לשר רחבעם (גנדי) זאבי ז"ל במלאת 18 שנים להירצחו היום, יום שלישי, ל' בתשרי, 29 באוקטובר, בטקס שהתקיים בהר הרצל בו השתתפו ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, בני משפחת זאבי וחברי כנסת.

צילום: קובי גדעון / לע"מ

"ח"י שנים חלפו מאז אותו בוקר שחור כשיד המרצחים פגעה בשר רחבעם זאבי," אמר הנשיא בפתח דבריו והמשיך: "היד הפושעת ביקשה את נפשו של גנדי בשל דעותיו הלאומיות, אבל לא רק בגללן. בעיני המתנקשים רצח של שר בישראל סימל פגיעה בריבונות הישראלית. היריות שנורו על גנדי לא כוונו רק על האיש, על מפלגתו, על מחנהו הפוליטי. היריות כוונו לדגל של כולנו, במטרה אחת, להורידו לחצי התורן לפגוע בריבונות ולסמל כי מנהיגינו פגיעים וחשופים. היום הזה והאזכרה הזו, אינם ענין פרטי ומשפחתי. הם זיכרון לאומי. הם מזכירים לנו שאויבינו אורבים לנו, ושידנו, ידם של זרועות הביטחון, צריכה להיות מוכנה להגן, להדוף ולרדוף כל תוקף ואויב. היום הזה הוא אות וזיכרון לכולנו לבצר את הדמוקרטיה הישראלית, לחזק את האמון בה ולהבטיח את עתידנו כאן בארץ הטובה".

הנשיא הוסיף: "את תהילתו קצר גנדי בשדות הקרב, בגבורה במרדף ותעוזה. את טביעות אצבעותיו נמצא מתחת לכל אבן-דרך, בשבילים מסומנים, ובנקיקים עלומים, בהם צעד ללא הרף. השביל של גנדי עוצב בתבנית הייחודית של דור תש"ח דור בוני המדינה, דור שראה למרחוק ובעיקר דור אשר ידע לשים את המדינה לפני הכל. הייתה לי מחלוקת עזה עם עמדותיו של גנדי. אבל לא יכולתי שלא להעריך את נכונותו לערער את השלווה המזויפת, את יכולתו לקעקע את המוסכמות, את מנהיגותו שצעדה קדימה, ואת מחויבותו לאמת שלו, אמת שהנחתה אותו בכל דרכיו."

צילום: קובי גדעון / לע"מ

ריבלין פנה לבני המשפחה ואמר: "לפני שלוש שנים הלכה אם המשפחה יעל היקרה לבית עולמה. יעל אהבה את גנדי בכל מאודה ודאגה לו ולכם כבבת עינה. בזכות מסירותה הגיע רחבעם להישגיו המפוארים בעשיה הלאומית "שלו ושלכם – שלה היא". יהי זכרם של יעל ורחבעם זאבי ברוך."

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.