ראש הממשלה אישר אמש (א') בניית מאות יחידות דיור בירושלים ובמעלה אדומים, אולם מתברר כי הבנייה שאושרה מיועדת לשכונה הערבית בית צפאפא בירושלים ופירושה ויתור על שכונת גבעת המטוס היהודית והכרה בחלוקה עתידית של .

בית צפאפא. צילום: פלאש 90
בית צפאפא. צילום: פלאש 90

שכונת גבעת המטוס היהודית מהווה מחסום התיישבותי בין בית צפאפא לשכונת צור באהר  ולכן משמעות הוויתור עליה, כפי שהחליט ראש הממשלה, היא יצירת רצף טריטוריאלי בין בית צפאפא לשכונת צור באהר והכרה בכך שירושלים עתידה להתחלק בעתיד כחלק מהקמת מדינה פלשתינית.

השר הממונה על תיק ירושלים ומורשת, מתח ביקורת על הודעת נתניהו: "מי שרוצה לדאוג לרוב יהודי בבירת ישראל לא יכול לקדם בה בנייה לאוכלוסיה הערבית בלבד. 600 יחידות הדיור עבור האוכלוסיה הערבית בבית צפאפא הן בפועל החלק הערבי של שכונת גבעת המטוס העתידית. אי אפשר לאשר את הבנייה בגבעת המטוס לאוכולוסיה הערבית מבלי לקדם במקביל את הבנייה ליהודים באותה שכונה עתידית, גבעת המטוס".

שומרים על ירושלים מאוחדת? צילום: ישראל סאלם
שומרים על ירושלים מאוחדת? צילום: ישראל סאלם

אלקין המשיך  וקרא לראש הממשלה לאשר בנייה ליהודים בשכונת גבעת המטוס, "ירושלים זקוקה לשכונה הזו וליותר מ-2,000 יחידות דיור באופן דחוף. שכונת גבעת המטוס היא בעלת חשיבות אסטרטגית לפיתוחה של ירושלים בדומה לשכונת הר חומה בזמנו. כמו שבקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה, בנימין נתניהו עשה היסטוריה בהקמת שכונת הר חומה בירושלים, אני קורא לו לעשות היסטוריה פעם נוספת בקדנציה הזו ולפעול באופן מיידי לקידום שכונת גבעת המטוס", דברי אלקין.

גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) תקף את הודעת נתניהו. "הבניה בגבעת המטוס לערבים בלבד היא חמורה מאוד. הניסיון להמתיק את הגלולה במחזור מכרזים בירושלים ובאישור להפקדה במעלה אדומים היא צינית להחריד".

 

רצף ערבי מבית לחם ועד מלחה

השר בנט התייחס הבוקר (ב׳) לנושא הבנייה בירושלים במהלך כנס יש״ע להסברה ותקשורת ואמר: ״בניה ערבית ללא בניה יהודית תייצר רצף פלסטיני מבית לחם עד מלחה, היא תחלק את ירושלים ותפריד בין חלקיה.
גבעת המטוס זו נקודה אסטרטגית לעתיד של ירושלים, בגבעת המטוס תוכרע שלמות ירושלים.
המטרה של העולם זה לייצר רצף פלסטיני מבית לחם, דרך בית ג'אלה דרך גבעת המטוס, בית צפאפא ועד קניון מלחה.
אנחנו לעומת זאת רוצים בדיוק הפוך: אנחנו רוצים לייצר רצף בין תלפיות לגילה כדי לשמור על אחדות ירושלים.
אני קורא לראש הממשלה: תאשר גם ליהודים לבנות בירושלים, תמנע את חלוקת ירושלים. אני משוכנע שראש הממשלה יאשר את זה ולא יתן יד להקמת חיץ פלסטיני בלב ירושלים״.

ראש עריית ירושלים ניר ברקת התייחס גם לסוגיה בכנס מועצת יש״ע להסברה: "זו טעות לאשר בניה בירושלים רק אחרי פיגוע. צריך לבנות בירושלים תמיד וללא משוא פנים, במזרחה ובמערבה בצפונה ובדרומה. אני אומר לידידנו בארה״ב ובאירופה שאין סיכוי שנאשר בנייה לפי דת ולאום. האם יעלה על הדעת שנאשר בנייה לערבים ונקפיא את הבנייה ליהודים?
לכן אנחנו בעיריית ירושלים לא עוצרים אף אישור בנייה ונמשיך לאשר כל בנייה בירושלים ליהודים וערבים בהתאם לעקרונות תכנית המתאר.
אסור שתהיה סיבה כלשהי שתעצור את הבנייה בירושלים".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.