מדברי ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן, שהתייחס היום לאירוע הסיכול:

"הלילה סיכל צה״ל הודות לפעולה מודיעינית מאומצת פיגוע איראני ונמנעה פגיעה בשטח ישראל. שלוחיה של איראן בסוריה ניסו בימים האחרונים לשגר רחפני נפץ לשטח ישראל. מעקב מודיעיני חשף את היערכות החוליה במבנה איראני, בהובלת סולימאני, ואפשר את סיכול נסיון הפיגוע. כוח קדס ממשיך במאמצים לדרדר את היציבות באזור. אנחנו ממשיכים במאמץ לעצור את ניסיונות כוח קדס לפגוע בישראל ובאזרחיה."

מצורפת תצ״א של יעדי הטרור שהותקפו הלילה (שבת) ע״י צה"ל בכפר עקרבה, דרום מזרחית לדמשק. היעדים שימשו את כוח קדס האיראני לתכנון והפעלת מתווה פיגוע הרחפנים החמושים, שסוכל הלילה וכוון לעבר שטח ישראל.

צילום: דובר צה"ל

 

דובר צה"ל סיכם את האירועים:  אנחנו עוקבים מזה תקופה אחרי כוונה של כוח קודס איראני לבצע פיגוע. הפיגוע כלל הטסה של מספר רחפנים לעבר מטרות ישראליות. אנחנו רואים את הרחפנים הללו גם בסעודיה.
אנחנו מדברים על קבוצה של פעילים במיליציות השיעיות. כוח קודס מביא אותם לסוריה, מאמן אותם ומממן אותם. הציוד של החוליה הזו נוחת בשבועות האחרונים בנמל התעופה בדמשק יחד עם מספר פעילים איראניים שמביאים אותו. כל הפעילים מתאספים בעקרבה – יש שם מתחם מסודר, ששם מתכננים את כל הפעילות. ליד המתחם יש מחסן עם כל הציוד, וש.ג.  במשך תקופה הם מתאספים שם ולמעשה מתחילים לבנות את הפיגוע- שיגור של מספר רחפנים לעבר צפון ישראל.  ביום חמישי בערב אנו מזהים את אותה קבוצת פועלים בחזית רמת הגולן, ומזהים אותם בניסיון לממש את הפיגוע. משבשים את הניסיון הזה.
יש פה ריכוז מאמץ מודיעיני ברמה גבוהה מאד, שמביא אותנו לנ.צ של כפר באמצע סוריה. אתמול בלילה התקבלה ההחלטה לתקוף את המבנים בעקרבה מתוך הבנה שהמודיעין מבוסס ויציב. למעשה יש פה פעילות של כוח קודס במעורבות בכירים על אדמת סוריה. סוריה מאפשרת את הפעילות הזו משטחה ולמעשה מעלימה עין. אנחנו במקביל ממשיכים בהיערכות שלנו למגוון תרחישים. הרמטכ״ל קיים הערכות מצב ונמצא כרגע בהערכת מצב באוגדה 210, ואנו נמצאים בקשר עם ראשי רשויות בצפון. המשימה שלנו מההתחלה הייתה לסכל את הפיגוע הזה. ההחלטה מתי עושים את זה קשורה להערכת המצב וזה מה שהוביל אותנו לאורך הימים האחרונים. האיראנים תכננו לקחת רחפנים עם חומרי נפץ ולהרוג ישראלים בשטח ישראל. המדיניות שלנו לגבי סיכולי פיגוע היא מדיניות של עשייה גלויה. יש הבדל בין מב״מ לבין סיכול פיגוע. אין קשר בין תיק הגולן לבין הפיגוע הזה. כל האירוע הזה הוא של כוח קודס. החוליה לא הצליחה להעלות רחפנים לאוויר. מבחינת מוכנות להמשך – אין הנחיות לתושבי הצפון, ממשיכים לרכז מאמץ מודיעני.

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.