בנימין נפגש היום (ד’) עם ראשי הרשויות ביהודה ושומרון על רקע טענות ראשי הרשויות כי כמות אישורי הבנייה שאושרו בוועדת התכנון העליונה במנהל האזרחי אינם מספיקים.

הפגישה בין נתניהו לראשי המועצות נועדה כדי לשמוע את דבריהם ולמצוא פתרון לכך שלא קיבלו אישור לתכנית בנייה כבר שמונה שנים. בין המשתתפים בפגישה היו ראש המועצה האזורית , יו”ר מועצת יש”ע וראש המועצה האזורית מטה בנימין אבי רואה, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, ראש המועצה האזורית הר-חברון יוחאי דמרי וראשי רשויות נוספים. המשתתפים הציגו תכניות בנייה נוספות והבהירו כי הם רוצים פתרון שיסיים את הקפאה הסמויה לטענתם על מנת לחזק את כולה.

ראשי הרשויות אחרי הפגישה עם ראש הממשלה

נאמן הבהיר לנתניהו: “אנחנו דורשים לאזרח את תהליך הבניה לחלוטין”, וזאת אחרי הביקורת שנמתחה לאחרונה על ראש הממשלה בשל צמצום הבנייה גם בעידן הנשיא . “לא יכול להיות שיש אפס בנייה בגוש עציון. אני מבין שיש לחץ בינלאומי להקפיא את הבנייה אבל המחויבות של רה”מ הוא לאינטרס הישראלי ולזוגות הצעירים שלנו, שרוצים לבנות את ביתם בנוף ילדותם ואין להם את הזכות הזאת”.

“אני מבקש לתרגם מושג רחוק ו”לא ריאלי” של החלת ריבונות לשפת המעשה – מבקשים נורמליות. אנחנו חצי מיליון איש כאן. אנחנו דורשים לאזרח את תהליך הבניה לחלוטין. אני לא מבקש יותר אישורים. אני לא מבקש יותר תב”עות, אני מבקש להיות כמו כל אזרח במדינתי”, כך ראש מועצת גוש עציון.

ראש עיריית ביתר עילית ויו”ר פורום הרשויות החרדיות, מאיר רובינשטיין אמר כי “הגיע הזמן להפסיק את החנק של היישובים הקיימים”. לדבריו, לערים החרדיות ביו”ש וביתר עילית בראשן, יש את קצב הגידול הגבוה ביותר ביו”ש. ההקפאה חונקת את צרכי הציבור, ולא ייתכן להמשיך יותר במדיניות הזו. “ביתר עילית היא מהערים המבוקשות ביותר בציבור החרדי, המחירים בה גואים, ההקפאה היא חניקה בלתי טבעית”.

ראש מועצת אפרת וראש דסק החוץ של מועצת יש”ע, עודד רביבי, סיפר כי: “ראשי הרשויות הביעו תמיכה גורפת בראש הממשלה אשר הסביר בהמשך לדבריו אמש את המדיניות עליה החליטו בקבינט. הוא נחשף למצוקות עליהן לא ידע ומהן סובלים התושבים ביהודה ושומרון והבטיח לפעול להסדרת פערים אלו. אין ספק כי חילופי השלטון בארצות הברית יצרו מרחב פעולה חדש לממשלה ואנחנו מקווים לראות את התוצאות בשטח”.

הפגישה התקיימה אחרי שראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן קרא לראשי רשויות ביהודה ושומרון להחרים את הכינוס המיוחד שערכה הכנסת לציון חמישים שנה לשחרור . בין השאר, קרא דגן לראשי הרשויות לצאת בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו יישא דברים. הדברים הגיעו לאוזני ראש הממשלה שפנה בתגובה אל דגן וביקש ממנו שלא יפגין בפומבי על עניין ההקפאה.

על פי מקורות שביקשו לשמור על עילום שם, פנה דגן אל ראשי הרשויות ביו”ש בבקשה להחריף את המחאה מול נתניהו. בסופו של דבר, דקות ספורות לפני שראש הממשלה נשא את נאומו בכנס, נועדו דגן ונתניהו בארבע עיניים, כשהמגעים על הגברת הבנייה ביהודה ושומרון יימשכו. השניים נכנסו לאולם יחד עם יו”ר מועצת יש”ע, אבי רואה.

יש להזכיר כי מרבית ראשי הרשויות ביו”ש יצאו עם הודעות חריפות נגד הממשלה עם פרסום סדר יומה של ועדת התכנון העליונה במנהל האזרחי. ראש המועצה האזורית שלמה נאמן קרא לשרים ולחברי כנסת שלא להשתתף באירוע לציון שחרור יהודה ושומרון שיתקיים בגוש עציון, זאת במחאה על אישורי הבנייה המעטים ועל מכסות הבנייה ליהודים מעבר לקו הירוק.

ועדת התכנון העליונה של המנהל האזרחי היום בנייה של כאלף יחידות דיור, מה שמגביר את הזעם בהתיישבות. אחרי שמונה שנות הקפאה והקפאת תכנון, ציפו ביהודה ושומרון לאישורים בסדרי גודל משמעותיים יותר.

בין השאר אושרו היום כ-800 יחידות דיור באריאל, עוד 200 בכרם רעים שבגוש טלמונים וכן 100 יחידות דיור בהתנחלות החדשה עמיחי, שמיועדת למפוני עמונה. במהלך היום ומחר צפויה הוועדה לאשר עוד כמה תוכניות שמונות בסך הכול כ-2,000 יחידות בשלבי שונים (מתן תוקף, הפקדה ועוד) שקיבלו את הסכמת הדרג המדיני, ולא כולן נמצאות בגושי ההתיישבות.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות 2 כי דגן עצמו פנה אל נציגי ממשל טראמפ והזהיר כי אם הנשיא ילחץ על נתניהו יותר מדי בנוגע לבנייה, ממשלתו תיפול.

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.