הבוקר (ראשון) הודיעו ראש מועצת שומרון , ראש מועצת בית אריה וראש מועצת קריית ארבע כי הם מצטרפים לשביתת הרעב מול בית ראש הממשלה.

על השביתה הכריזו אתמול בני משפחות שכולות מיהודה ושומרון המוחים על היעדר תקציבים לטובת אמצעי בטחון בישובים ובכבישים וסלילת כבישים עוקפים ביהודה ושומרון.

מטה מאבק המשפחות השכולות מיו"ש מול בית רה"מ. צילום: מירי צחי
מטה מאבק המשפחות השכולות וראשי הרשויות מיו"ש, מול בית רה"מ. צילום: מירי צחי

 

אוהל המחאה מול הוקם לפני כשבועיים, לאחר שראש הממשלה הבטיח פעם אחר פעם בתקשורת כי יתוקצבו הכבישים העוקפים, אמצעי בטחון לישובים בהם גדרות אינדיקטיביות, ומצלמות אותם דורש הצבא בכדי למנוע חדירות לישובים ופיגועים, כפי שקרה למשפחת סולומון בחודש יולי האחרון, ואמצעי בטחון בכבישים בהם תאורה וקליטה סלולארית.

מטרת אמצעי המיגון היא מניעת פיגועים מסוג זה שבמהלכו נהרג ברוך מזרחי הי"ד, אז חיפש המחבל אזור ללא קליטה סלולארית כדי לבצע את הפיגוע. על אף ההבטחות אף אחת מן האמצעים לא תוקצב. מדובר בתקציב בסך של 1.2 מליארד שקלים.

כאן שובתים רעב. מחאת המשפחות השכולות מול בית רה"מ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
כאן שובתים רעב. מחאת המשפחות השכולות מול בית רה"מ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הסביר את ההחלטה באומרו: "בלב כבד אנחנו מכריזים על הצטרפותנו לשביתת הרעב. כואב לנו מאוד אבל המלחמה הזו היא למניעת משפחת השכול הבאה. אני קורא לראש הממשלה לא להסתפק בהצהרות לתקשורת ולהעביר שורה תקציבית לטובת הכבישים העוקפים אמצעי הביטחון בישובים ובכבישים".

ראש מועצת בית אריה, אבי נעים, אמר כי "המשפחות השכולות נפגעות הטרור ואנו ראשי המועצות קיבלנו החלטה להחריף את המאבק ולהתחיל בשביתת רעב החל מהיום ללא מגבלת זמן על מנת לנסות ולקבל תשובות ברורות ולוחות זמנים מראש הממשלה".

"המאבק שלנו הוא מאבק על החיים", הוסיף נעים. "לי ברור שהדברים בסופו של דבר יתממשו, אך חשוב שזה יקרה מהר לפני הפיגוע הבא והמשפחה השכולה הבאה.

"אדוני , אנו התומכים שלך, אנשי ההתיישבות והימין, ממשיכים לשבת על המדרכה מול ביתך בבלפור והחל ממחר גם שובתים רעב עם בקשה בסיסית – ביטחון למשפחות שלנו".

אדווה ביטון, ששכלה את בתה אדל בפיגוע אבנים לעבר מכונית המשפחה, סיפרה: "הצטרפתי לכאן היום לאוהל המחאה, חשוב לי לציין שאנחנו המשפחות השכולות הגענו לכאן כדי לומר בצורה חד משמעית לכל הקברניטים שמובילים את המדינה שאנו לא מוכנים להיות סוג ב' אנו אזרחי מדינת ישראל, אנו ראויים לנסוע בכבישים שהם תקינים מוארים ועם קליטה סלולארית. אני מניחה שזה בליבו של כל אחד מאיתנו כל נושא הביטחון".
ד"ר אדווה ביטון במאהל המחאה מול בית רה"מ, היום. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ד"ר אדווה ביטון במאהל המחאה מול בית רה"מ, היום. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

ביטון הוסיפה כי "אנו לא דורשים משהו שהוא מחוץ לגבולות היכולת, מספיק עם הדיבורים.  בפן האישי שלי כאם שכולה, אנחנו רואים את זה חדשות לבקרים כשמגיעים אלינו בזמן הכי קשה לנחם,להשתתף בצער הגדול ומדברים איתנו על שינויים כאלו ואחרים, עכשיו זה הזמן ליישם את ההבטחות, אנו רווים מדיבורים אנו רוצים לראות החלטות בשטח. הלוואי שהמקרים שלנו יהיו אחרונים. לצערי הרב אנו נוסעים בכבישים לא בטיחותיים, ללא קליטה סלולארית. לא רוצים את האסון הבא".
הדס מזרחי, ששכלה את בעלה השוטר ברוך מזרחי בפיגוע ירי בסמוך לחברון, אמרה לשר כץ כי מייד לאחר פיגוע הירי היא ומשפחתה המתינו כ-25 דקות עד שהגיעו כוחות הביטחון. "מניסיון שלי שלא הייתה שם קליטה בשטח והייתי צריכה להמתין 25 דקות עד שכוחות הביטחון ואמבולנסים יגיעו לטפל בנו, אני יודעת מה אני עברתי מה ילדיי עברו, עם איזה צלקות נשארנו. אני באמת רוצה שאנחנו נהיה המשפחות האחרונות. שלא יעברו עוד פיגוע כמו שאנו עברנו ולכן אנחנו עוזבים את המשפחות שלנו בבית ומגיעים לכאן כדי לשבות רעב אולי זה יעזור".
הדס מזרחי במאהל המחאה מול בית רהמ. צילום הדס פרוש פלאש 90 F171105HP11
הדס מזרחי במאהל המחאה מול בית רה"מ, היום. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.