צבי סוכות, תושב יצהר, תיעד את התפרעויות הפלסטינים סמוך לצומת יצהר ונדהם לגלות כיצד בהודעת דובר צה"ל הפכו המותקפים היהודים לתוקפים. בשיחה עם אמיר איבגי ב"היום הזה" סיפר: "כעבור כמה שעות אנחנו רואים את ההודעה של דובר צה"ל ומקבלים סטירה לפנים".

סוכות, פעיל 'עוצמה יהודית', סיפר כיצד ניצלו הפורעים הערבים את היעדרו של סיור צה"לי להתפרעויות וידויי אבנים שאילצו את תושבי יצהר להרחיק בעצמם את הפלסטינים מהכביש אל הכפר בורין בשומרון. "הערבים רק רואים כמות אנשים שיורדת וכבר בורחים חזרה לכפר. דובר צה"ל ניסה להוציא הודעה כאילו נכנסנו לתוך כפר, אבל זה היה על הצומת. עשרות ערבים מיידים עלינו אבנים ובהמשך הם מיידים אבנים גם על החיילים. היו חבר'ה שהחזירו להם".

"כשראיתי את ההודעה של דובר צה"ל חטפתי הלם כאילו מישהו נתן לי בוקס לפנים. הייתי באירוע, ראיתי מה קרה וכמעט אין שם שום מילה שהיא אמת. הגדילו לעשות ערוצים אחרים שהעלו את התיעוד שאני צילמתי שערבים זורקים אבנים תחת הכותרת 'תיעוד: 40 מתנחלים זורקים אבנים'", אמר.

העימותים בצומת יצהר. צילום: אלחנן גרונר
העימותים בצומת יצהר. צילום: אלחנן גרונר

לדבריו, כח צה"ל הגיע למקום רק אחרי 20 דקות של התפרעויות: "זה מחדל ענק של הצבא ואולי זה גם מסביר את ההודעה ההזויה שלהם". על טענת הדובר כי רעולי פנים יהודים נכנסו לכפר הפלסטיני השיב סוכות: "יש שם כמין מאחז פלסטיני, בית שנמצא על הצומת, 300 מטר מהכפר. אנחנו שם, 20 מטר מהצומת שלנו".

זריקות אבנים בכפרים הסמוכים לציר 60 בשומרון אינן נדירות בשבוע האחרון. סוכות סיפר כי מדי יום יצאו תלמידי תיכון ערבים אל הצומת והורחקו ע"י ג'יפ צבאי, שהיום לא נכח במקום. "ביום שישי האחרון חטפתי אבנים סעתי עם הילדות שלי באותו וחטפנו אבנים", סיפר.

כידוע, זריקת אבנים היא ניסיון רצח לכל דבר וכבר גבתה בעבר קורבנות יהודים ובהם אשר ויונתן פלמר הי"ד ואדל ביטון הי"ד.