שרת המשפטים איילת שקד חגגה בשבוע האחרון את יום הולדתה ה-40 ושנה לכניסתה למשרד המשפטים. שקד, הנמצאת בשיאה של כהונה מוצלחת ומוערכת, הולכת וצוברת כח ואהדה הן בתוך מפלגתה והן בציבור הכללי עד כי לא מופרך לדמיין אותה כראשת מפלגה ואולי אפילו ראשת ממשלה בעתיד.

לרגל יום העצמאות הגיעה השרה איילת שקד לראיון חגיגי באולפן הפטריוטים.

שקד התייחסה לפרשת סגן הרמטכ"ל יאיר גולן ולהשוואה שערך בין הציבור הישראלי לבין גרמניה של שנות ה30  "דבריו של גולן הכעיסו אותי מכמה סיבות: ראשית, ההשוואה לא במקומה. שנית הדיון ביום השואה הפך להיות על דבריו של סגן הרמטכ"ל ולא על המהות של יום השואה. בנוסף יש את הנזק הבין לאומי, הדברים הללו משרתים את ארגוני הBDS והיה ניתן להרגיש אותם בכל מקום באירופה. אותי מפתיע שבוז'י ולבני לא מחו על דברי הרמטכ"ל. אני חושבת שהם צריכים להסתכל במראה לאור הנזק שנגרם מכך". שקד המשיכה והתייחסה להשוואה שעורכים עיתונים בארץ בין שרים בישראל וחוקים בישראל לשואה: "בכלל מזעזע אותי שמשווים כל דבר לנאצים ולשואה. אין דבר בעולם שאפשר להשוות לשואה ולאנשים הרשעים האלה הנאצים".

שקד נשאלה על הביקורת שהיא מעבירה על בכירים במערכת המשפט.  "שר המשפטים לא צריך להיות חומת המגן של המהפכה החוקתית, אלא לדאוג שנעשה צדק במדינת ישראל. אני כשרת משפטים פועלת המון לחיזוק מערכת המשפט אך תפיסת העולם שלי שונה מזה של ברק ובייניש".

בתחילת הקדנציה אמרה שקד כי יש לפצל את תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה. כיום היא אומרת שמכיוון שכרגע הדבר אינו בר ביצוע היא חדלה לעסוק בנושא: "ראש הממשלה לא מוכן לפיצול תפקידו של היועמ"ש. גם המערכת המשפטית חלוקה באמת לגבי פיצול התפקיד. כרגע אני לא מובילה את המהלך הזה".

לפני מספר שבועות הודה ראש הממשלה כי התנהלו מגעים להכנסת המחנה הציוני לממשלה, דבר שהיה סולל את דרכה של שקד ומפלגתה "הבית היהודי" לאופוזיציה. שקד נראית כמי שלא חוששת לשבת באופוזיציה ומאמינה כי דווקא ממשלת ה-61 של נתניהו תחזיק מעמד יותר ממשלה רחבה. "אני לא חוששת מכניסת המחנה הציוני לממשלה יש לי גם מה לעשות באופוזיציה. אני חושבת שהממשלה הזאת טובה ויציבה ויש סיכוי שהיא תשרוד עד תום הקדנציה. במידה וראש הממשלה יבחר להגדיל את הממשלה היציבות הזאת תתערער".

הפטריוטים חוגגים עצמאות
הפטריוטים חוגגים עצמאות

עוד נושא שעורר סערה הוא "חוק העמותות" שקידמה שקד. "חוק העמותות הוא חוק משמעותי. עמותה שבאה לכנסת או מפרסמת דברים לאזרחי ישראל – חשוב שהציבור ידע כי הם מקבלים מימון מגופים זרים".

בענין החייל אלאור אזריה שירה במחבל פצוע אמרה שקד כי "לא צריך להתערב ולזהם את המשפט. יש לתת לבית הדין הצבאי לעשות את עבודתו. אני חושבת שלעשות לחייל משפט שדה היתה טעות".

הראיון נערך במסגרת ספיישל עצמאות של הפטריוטים. התוכנית המלאה תשודר ביום חמישי ב-22:00.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20