No Tag To Print

צילום:יח"צ

ראיון מרתק על המסע הישראלי לדרכון זר עם עו״ד יהושע פקס

 

קצב הגשת הבקשות לקבלת דרכון זר עלה בשנים האחרונות ומגמה זאת לא נעצרת ואף מתעצמת גם בימי קורונה. עו"ד יהושע פקס, שותף במשרד 'כהן, דקר, פקס, ברוש' המתמחה בתחום ההגירה, מסביר מדוע הישראלים רבים חולמים על השגת דרכון זר, מה הם התנאים לקבלתו ואילו יתרונות הוא מקנה.

 

מדוע ישראלים רבים נכספים לדרכון זר?

"ישראל היא מדינה של קיבוץ גלויות ורבים מבני הדור השני והשלישי החיים בה, זכאים לאזרחות נוספת, בעקבות שינויי חקיקה של מדינות המוצא. הביקוש הרב של הישראלים לדרכון זר מפתיע גם אותי וסיבתו לא לגמרי ברורה לי אך העובדות מדברות בעד עצמן ורבים בודקים אופציות לאזרחות נוספת.

הישראלים אוהבים לטייל בעולם ודרכון זר פותח להם מגוון אפשרויות: לבקר במדינות שבעלי דרכון ישראלי לא יכולים להיכנס אליהן, לבקר במדינות כמו ארה"ב, ללא צורך בוויזה וכן להתגורר, לעבוד, לעשות עסקים וללמוד במדינות שונות.

הדרכון הזר הוא גם סוג של סמל סטטוס עבור אנשים מסוימים ומהווה רשת ביטחון עתידית לילדים, במידה וירצו להתגורר מעבר לים."

צילום:יח"צ

 

מה הן הדרכים לקבלת דרכון זר?

ישנן שתי אפשרויות לקבלת דרכון זר:

  1. קבלת דרכון על בסיס קשרים משפחתיים

"צאצאים לאזרחי מדינות כגון: רומניה, פורטוגל, אוסטריה, פולין ומדינות רבות נוספות, זכאים לקבל דרכון על בסיס קשרים משפחתיים.

לדוגמה, בשנת 2015 ממשלת ספרד ובעקבותיה פורטוגל, חוקקו את "חוק השבות הספרדי" אשר נועד לתקן אי צדק היסטורי. חוק זה קובע כי כל אדם המוכיח כי הוא נצר למגורשי ספרד/ פורטוגל (יהודי או לא יהודי), זכאי לדרכון. יש לציין כי כיום החוק תקף לפורטוגל בלבד ולכן ישראלים רבים ממוצא מזרחי, מגישים בקשה לדרכון פורטוגלי. כיום מעריכים כי יש למעלה מ-3 מיליון זכאים לאזרחות פורטוגלית בישראל!

משרדנו ערך מחקר שורשים ממושך ומעמיק, במטרה לגלות את הקשר היהודי הספרדי במדינות שונות ולהפתעתנו, גילינו כי הוא קיים לעתים גם בקרב יוצאי  מדינות "אשכנזיות" לכאורה כמו פולין ואוקראינה וגם במדינות כמו עירק ותימן. ישנם שמות משפחה אשכנזים כמו אלטשולר למשל, שהוטבע על ידי מגורשים מפורטוגל שהתיישבו בגליציה. חשיפת השורשים הספרדים בקרב יוצאי מדינות אלה, שכלל לא היו מודעים  לזכאותם, סוללת את דרכם לדרכון הפורטוגלי.

מדינה נוספת שהצטרפה למעגל היא אוסטריה. החל מספטמבר 2020, מדינה זו מאפשרת לצאצאים ישירים של ניצולי שואה אוסטרים (ילדים, נכדים ונינים) ולקורבנות רדיפות הנאצים (יהודים ולא יהודים), לקבל אזרחות אוסטרית בנוסף לאזרחותם הקיימת."

מה יכול לעשות מי שלא בטוח לגבי מוצאו המשפחתי?

"גורם מכריע בקבלת הדרכון הוא ביצוע חקר שורשים והנפקת דו"ח גנאלוגי. משרדנו עובד בשיתוף עם גנאלוגיים מומחים, המבצעים בדיקה מעמיקה של השושלת המשפחתית. תחילה מומלץ לבצע בדיקה גנאלוגית מדגמית, בכדי לוודא את מוצא הלקוח. במידה ואנחנו רואים כי ללקוח אין סיכוי לקבל את הדרכון באמצעות קשרים משפחתיים, אנחנו מיידעים אותו וכך חוסכים לו זמן והוצאות מיותרות.

ישנם מקרים בהם המחקר הגנאלוגי מוביל למגוון אפשרויות נוספות כמו: קבלת אזרחויות זרות נוספות, מימוש זכויות שונות כמו השבת רכוש אבוד/ירושה במדינה הרלוונטית ועוד."

  1. קבלת דרכון על בסיס השקעה

"ארה"ב, קפריסין, בריטניה, מדינות מסוימות בקאריביים, בולגריה, פורטוגל ועוד, מאפשרות לאדם שלא יכול להוכיח זכאות לדרכון על בסיס קשר משפחתי, להגיש בקשה לאזרחות או תושבות על בסיס השקעה כספית. חשוב לקחת בחשבון כי בדרך כלל מדובר בהשקעה משמעותית של כמיליון דולר ארה"ב אך הסכומים ומסלולי ההשקעה, משתנים כמובן ממדינה למדינה.

דרכון בולגרי על בסיס השקעה

בולגריה, הנמנית על מדינות האיחוד האירופי משנת 2005, מאפשרת לקבל דרכון תמורת מחיר נמוך יחסית ואפיקי השקעה סולידיים.

מדובר על מצב של WIN-WIN בו בולגריה נהנית מהשקעה בכלכלה שלה ובתמורה נותנת למשקיעים אפשרות לאזרחות בולגרית ואירופאית, שמשמעויותיה הן עצומות:

  • פטור מוויזה ליותר מ-150 מדינות בעולם ובנוסף, בולגריה מועמדת להיות פטורה גם מהצורך בוויזה לארה"ב.

 

  • קבלת כלל הזכויות וההטבות להן זכאי אזרח אירופאי ובהן: אפשרות לעבוד בכל מדינות האיחוד כולל הולנד, צרפת, גרמניה, שבדיה, שוויץ וכו' עם מלוא התנאים הסוציאליים ופנסיה אטרקטיבית, הטבות בתחום הבריאות במדינות עם השירותים הרפואיים המתקדמים ביותר, לימודים בסבסוד מלא או חלקי באוניברסיטאות המובילות באירופה ועוד.

 

  • בולגריה מעודדת השקעות זרות ולכן המשקיעים נהנים מהטבות מס רבות: שיעור המס לחברות בבולגריה הוא כ-10% בלבד וישנה אפשרות לקבל פטור ממס הכנסה עבור 25,000 היורו הראשונים שהעסק מרוויח וכן על חלק מההכנסות הזרות.

 

צילום:יח"צ

כמה זמן לוקח התהליך וכמה הוא עולה?

תהליך הגשת הבקשה נמשך בין 6-9 חודשים. לאחר העברת כספי ההשקעה, יש להגיש בקשה לשגרירות בולגריה בליווי המסמכים הנדרשים, בכדי לקבל אשרת שהייה ממושכת. השלב הבא כולל את  הגשת הבקשה לתושבות קבע  ולאחריו, בתוך 5 שנים ניתן להגיש בקשה לקבלת אזרחות.

סכום ההשקעה הנדרש נע בין 125,000 יורו לתושבות זמנית ועד להשקעה של כ-250,000  יורו עד כ-500,000 יורו, המקנים תושבות קבע ואפשרות הגשת בקשה לקבלת אזרחות תוך 5 שנים. במידה ורוצים לקצר את התהליך ולקבל את האזרחות בתוך שנתיים, יש להשקיע סכום כפול וכן לרכוש אגרות חוב בערבות המדינה, בהיקף של כמיליון יורו.

נציג משרדנו, עו"ד עודד גרמנוב המתגורר בבולגריה, מתמחה בכל הקשור להנפקת דרכון בולגרי ומלווה את לקוחותינו בתהליך."

בקרוב לא נוכל לבקר באירופה ללא ויזת תייר מראש

"הביקוש לדרכון אירופאי צפוי לשבור שיאים, עקב השינויים המתוכננים בכללי ההגירה למדינות האיחוד האירופאי. החל משנת 2022 בעלי דרכונים של מדינות שאינן חברות באיחוד האירופי (או מדינות החתומות על אמנת שנגן), כולל ישראל, יצטרכו להצטייד מראש בוויזת תייר – ETIAS"" למטרת ביקור באירופה.

בעלי דרכון אירופאי ייהנו מכניסה ותנועה חופשית לאירופה למטרות: טיול, עבודה, עסקים ומגורים. הדרכון אף יאפשר להם לטוס לכ-180 מדינות נוספות (כולל ארה"ב), ללא צורך בקבלת ויזת תייר."

 

האם ישנם דגשים חשובים בהגשת בקשה לדרכון זר?

"תהליך הגשת בקשה לדרכון הוא מורכב ודורש מומחיות וניסיון. לצערי יש הרבה "חאפרים" בתחום וכדי להימנע מעוגמת נפש והוצאות מיותרות, חשוב לפנות למשרד ותיק ומנוסה.

משרדנו, 'כהן, דקר, פקס, ברוש' מתמחה בתהליך ההגירה והנפקת דרכונים למדינות רבות ובהן: פורטוגל, אוסטריה, ארה"ב, קנדה, אנגליה, הולנד ועוד. אנחנו משרד בינלאומי, בו הצוות והשותפים הם בעלי אזרחות זרה, בנוסף לישראלית.

לי למשל יש שלוש אזרחויות: ישראלית, אמריקאית והולנדית. הרב לאומיות הזו מקנה לנו יתרונות רבים, כולל היכרות מעמיקה עם חוקי המדינות השונות ויכולת לתקשר במגוון שפות. כמו כן, במהלך השנים יצרנו קשרים הדוקים עם עורכי דין מקומיים במדינות השונות, איתם אנחנו משתפים פעולה.

הגשת בקשה לדרכון כרוכה בבירוקרטיה רבה. אנחנו מספקים ללקוחותינו את כלל השירותים, כולל טיפול במסמכים הנדרשים להשלמת התהליך במדינה המבוקשת, תרגום נוטריוני וחותמות אפוסטיל."

 

כתובת: רח' מנחם בגין 150 קומה 5, תל אביב | טל': 03-3724722 https://lawoffice.org.il

 

 

 

 

It is not Android