האם ארגון בכירי מערכת הביטחון לשעבר שתומך בפתרון שתי המדינות על סף פיצול? בימים האחרונים מוחלפים מכתבים סוערים בין חברי הארגון בהם איומי פרישה בשל התנגדותו הפומבית לחוק "טיילור פורס", שיעצור לחלוטין את תזרים הכספים מארה"ב לרשות כל עוד זו תמשיך במימון הטרור.

אמנון רשף, מפקדים למען ביטחון ישראל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
אמנון רשף, . צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הערב הודיע חבר הארגון אבי מזרחי, אלוף פיקוד המרכז לשעבר, כי הוא פורש מהארגון בשל המכתב שפרסמה העמותה בשבוע שעבר. העמותה קראה לקונגרס האמריקאי לסגת מחוק , שנועד להפסיק את תשלומי ארה"ב לרשות כל עוד זו תממן מחבלים ואת משפחותיהם. החוק, שנקרא על שם , אמריקאי שנרצח במהלך גל הטרור של השנה שעברה, הוא יוזמה של חבר הקונגרס לינדזי גרהאם (רפובליקנים), אך נתקל בקשיים – בשל התנגדות מערכת הביטחון הישראלית.

אבי מזרחי, אלוף פקמ"ז לשעבר. צילום: פלאש 90
אבי מזרחי, אלוף פקמ"ז לשעבר. צילום: פלאש 90

בשבוע שעבר פרסמה העמותה ובו במכתב של "מפקדים למען ביטחון ישראל", אותו יזם רשף, קראו לאמריקאים שלא להעביר את החוק שיעצור את כל המימון שמועבר לרשות. לדבריהם, יש להימנע ממצב בו הרשות תאבד את יכולתה לפעול בתיאום ביטחוני עם ישראל על מנת למנוע פיגועים.

עוד הוסיפו כי הצעת החוק אינה עומדת ביעדים שהיא עצמה מציבה ותגרום לפגיעה בביטחון ישראל. ההצעה, כך כתבו במכתב תוביל ל"פגיעה ביציבות הרשות, הגברת מעגל התסכול והעוינות; תפגע בתיאום הביטחוני; ובשל כך – תפגע בביטחון ישראל".

ארגון השמאל אף ניצל את דברי הרמטכ"ל גדי איזקוט בשבח התיאום הביטחוני. בסיום המכתב הדגישו "מפקדים" כי "הדרישה מהרשות להפסיק את ההסתה, להמשיך להיאבק בטרור ולשדרג את התיאום הביטחוני עם ישראל – בהחלט! פגיעה ביכולת הרשות לעשות זאת – לחלוטין לא!".

"נושאים את שם 'ביטחון ישראל' לשווא"

מי שיזם את המכתב הוא אלוף במיל' אמנון רשף, יו"ר "מפקדים למען ביטחון ישראל". ברשימת החברים נמצאים גם הח"כים עמרם מצנע ועמירם לוין (המחנה הציוני) ויוזם הצעת החוק לקיזוז משכורות מחבלים בישראל, ח"כ (יש עתיד). הצעתו של שטרן, המרוככת ממקבילתה האמריקאית, ישראל תקזז מכספי המסים שמועברים לרשות את הסכום שהרשות מעבירה למחבלים. לפי ההערכות מדובר על למעלה ממיליארד ש"ח בשנה.

ימשיך להיות חבר בארגון שמתנגד להצעת החוק שלו? יוזם ההצעה ח"כ שטרן. צילום: פלאש 90
ימשיך להיות חבר בארגון שמתנגד להצעת החוק שלו? יוזם ההצעה ח"כ שטרן. צילום: פלאש 90

היום פרסמו בכירים אחרים במערכת הביטחון מכתב בו הם קוראים לקדם את חקיקת 'טיילור פורס'. לדבריהם, מדובר באמצעי לחץ אפקטיבי שיוביל להפסקת התשלומים למשפחות מחבלים. בין החותמים נמנים הרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון, האלופים (במיל') עמוס ידלין ועוזי דיין, ראש השב"כ לשעבר ח"כ יעקב פרי, ראש חטיבת המחקר באמ"ן לשעבר תא"ל יוסף קופרווסר וראש המל"ל לשעבר עוזי ארד.

לטענתם, החשש מקריסת הרשות אינו במקומו, בשעה שהרשות משלמת משכורות לטרוריסטים ומספקת תמיכה כספית למשפחותיהם. במכתבם, מדגישים הבכירים כי העברת הכספים לרשות אינה הגיונית או מוסרית כיוון שהיא מעודדת ומייצרת עוד טרור. כמו כן, לא סביר כי הרשות תפסיק את תשלום המשכורות למחבלים ללא הפעלת לחץ – במישור הפוליטי, המשפטי והכלכלי.

"לא הגיוני ולא מוסרי להמשיך לממן את הרשות". משה יעלון. צילום: פלאש 90
"לא הגיוני ולא מוסרי להמשיך לממן את הרשות". . צילום: פלאש 90

"קשה להבין ולהצדיק את התנגדותם למאמצי ארה"ב הימנע מלסייע לרשות הפלסטינית בגין מדיניות תשלומי הטרור שלה. הצגת עמדה כזו היא נשיאת שם "ביטחון ישראל" לשווא", הבהירו במכתבם.:עוד באותו נושא