"זכויות אדם" על שם () פועלת בישראל, זאת במימון בסך של מיליוני אירו מממשלת . הקרן אמנם לא מאוד מוכרת, אך בזכות מנהל דף הפייסבוק הפעיל שלה, התאספו ישראלים רבים לבקר את טענות הקרן ולהתווכח עם מי שמשיב לתגובותיהם מטעמה.

אחד מאותם ישראלים נתקל בשרשור תגובות לפוסט אותו העלתה הקרן הגרמנית בו טענה כי ההתיישבות ביהודה ושומרון מפריעה לצה"ל ופוגעת בביטחון , והחליט לעמת את הקרן מול נכונות טענותיה. בפוסט שותף אף 'שישים ואחת'. באחת התגובות, טען המשיב מטעם הקרן, כי "הפלסטינים חיים שם [בארץ – א.ר] מאות שנים בעוד שרוב היהודים הגיעו ממדינות אחרות" וכינה את העם היהודי "עם של מהגרים" המעוניין "להשתלט להם על השטח".

הגולש לא נשאר אדיש אל מול השקר בתגובתו, וענה לנציג הגרמני, תוך פירוק טענותיו: "״הפלסטינים חיים מאות שנים בעוד שרוב היהודים הגיעו ממדינות אחרות״ – גם רוב הערבים שחיים פה הגיעו ממדינות אחרות במהלך המאות האחרונות. דווקא היהודים הם העם היחיד שלהם תיעוד היסטורי רציף של חיים פה בארץ מלפנה״ס ועד היום".

הוא המשיך וסתר את טענתו: "״עם של מהגרים״ – לא חביבי, עם של חוזרים. כשחיינו בגלות היינו מהגרים. אם כבר, בוא נדבר רגע על הגרמנים. הגרמנים, כאתניות מובחנת, קיימים מאז ימי הבניים. אלפיים שנה בערך אחרינו. רוב הגרמנים שחיים היום בגרמניה הם צאצאים של מהגרים מדרום סקנדינביה, צפון גרמניה ומרכז אירופה – עם של מהגרים".

שירת בוורמאכט והיה מוצב בצרפת, רומניה והונגריה. הכבושות. היינריך בול. צילום: הראלד הופמן
שירת בוורמאכט והיה מוצב בצרפת, רומניה והונגריה. הכבושות. היינריך בל. צילום: הראלד הופמן

 

עוד טען האלמוני המשיב תחת שם הקרן, כי "היהודים רוצים שטח נקי מערבים" וכי "רוב היהודים הגיעו מאירופה ומדינות ערביות שונות". אולם בתגובה אחרת סתר את עצמו ואמר כי "ממשלת הימין בשלטון" לא מעוניינת בשטח רצועת עזה, המאוכלת ע"י ערבים: "אם היו רוצים את עזה חזרה, היו לוקחים אותה – אבל לא נראה שזה משהו שהם מעוניינים בו".

על כך השיב הגולש כי "״גם היהודים רוצים שטח נקי מערבים״ – במדינת היהודים חי המיעוט הערבי הגדול ביותר במדינה מערבית ביחס לאוכלוסיה לא ערבית. אם היינו רוצים שטח נקי מערבים, זה היה קורה מזמן. רק אומר שיש עם אחד בהיסטוריה המודרנית שרצה שטח נקי מיהודים ומערבים יחד, וכמעט הצליח (רמז: גרמניה).

"״רוב היהודים הגיעו מאירופה ומדינות ערביות שונות״ – חוץ מהבורות שאיראן, טורקיה, גרוזיה ואתיופיה אינן מדינות ערביות או אירופאיות, מאוד מעניין לשאול: היהודים חזרו לפה מאירופה ומדינות ערביות? או שאולי… מישהו (קריצה קריצה חיוך) ניסה להשמיד אותם ללא הרף במדינות אלו?

הגולש אף ביקש להזכיר כי "היינריך בל עצמו שירת בוורמאכט והיה מוצב בצרפת, רומניה והונגריה. הכבושות", וחתם בעקיצה: "עכשיו תחשבו על מה שכתבתי. 6 מיליון פעמים".

העיתונאי וחה"כ לשעבר (מרצ) ניצן הורוביץ ופעילת השמאל נעמי חזן (לשעבר ח"כ מטעם מרצ וסגנית נשיאת הקרן החדשה לישראל) בכנס של קרן 'היינריך בול'. צילום: קרן היינריך בול, Flicker
העיתונאי וחה"כ לשעבר (מרצ) ניצן הורוביץ ופעילת השמאל נעמי חזן (לשעבר ח"כ מטעם מרצ וסגנית נשיאת הקרן החדשה לישראל) בכנס של קרן 'היינריך בל'. צילום: קרן היינריך בל, Flickr

על פי נתוני מכון NGO Monitor המנטר את פעילותם של ארגוני "זכויות אדם", קרן היינריך בל המזוהה עם המפלגה הירוקה בגרמניה, וזוכה למימון שנתי מהממשלה הפדראלית הגרמנית על סך 37 מיליון אירו (ב-2015), כאשר תקציבה הכוללת עומד על מעל 57 מיליון אירו. הקרן, באמצעות הגופים אותם היא מממנת, מאשימה את ישראל ב"אפרטהייד", "טיהור אתני", "גזענות", "החרמת אדמות", "אפליה", "עקירה", "כשלון בהעמדה לדין [של אלו] שפועלים אלימות נגד פלסטינים", "מבצעים נכבה נוספת", ולועגים ל"צביעות האמריקאית היהודית". מטה הקרן ממוקם בברלין, עם משרדי בישראל הממוקמים בתל אביב וברמאללה.

אתרי הקרן, הישראלי והפסלטיני, מספקים מידע מוגבל אודות שותפי המימון שלה, אולם מדו"חות של הארגונים הנתמכים, עולה כי מדובר בארגוני השמאל הקיצוני הישראליים 'מחסום ווטש', 'עיר עמים', 'מגזין 972+' וכן בארגונים הפלסטיניים 'אל-מאזן', 'מען', 'אל-חאג' ו'אדמיר'.

מהקרן לא התקבלה תגובה עד למועד פרסום הכתבה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.