No Tag To Print

המחבל שביצע את הפיגוע הוא האני אבו סלאח, איש הזרוע הצבאית של חמאס ()
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

קריאה לנתניהו, מנה את ליברמן לשר הביטחון כבר היום|דעה

הדרך היחידה שליברמן יחזור לימין ויעזור לפתור את הסחרור הפוליטי חסר המעצורים אליו נקלענו היא – אם הוא ישיג תמונת ניצחון ברורה. גם החרדים יצטרכו לעשות ויתורים משמעותיים

אותו אביגדור ליברמן, שהפיל את ממשלת נתניהו ומייד אח"כ מנע הקמת ממשלת ימין. שוב הוא, לשון המאזניים. האיש שיקבע אם תהיה פה ממשלת ימין, ממשלה שמאל או בחירות בפעם השלישית. אם ליברמן יחליט שנכון לו פוליטית לחזור לימין בעמדה משופרת, כראש מפלגה של 8 מנדטים הוא עלול להציל את הימין מההריסות אליהן הוא בעצמו הפיל.

אתמול (ראשון) דיבר ליברמן על הצורך למנות שר ביטחון במשרה מלאה(מסיבות שהוא לא יכול לפרט), אני קורא לראש הממשלה להציע לליברמן מתוך אחריות לביטחון ישראל וללא קשר לתוצאות המשא ומתן הקואליציוני,שיתמנה מחדש כברהיום לתפקיד שר הביטחון.

אם נתניהו אכן יציע וליברמן יסכים לקבל את התפקיד, כמה תועלות יצאו מן העניין:

  1. יהיה לנו שר ביטחון במשרה מלאה, מישהו שמכיר את התפקיד ויוכל לבצע אותו בצורה ראויה.
  2. עם התפקיד יתכן שתיכנס בליברמן רוח ממלכתית יותר, תחושת אחריות בתקופה רגישה כזאת והוא עשוי "לראות משם דברים שלא רואים מכאן", במיוחד בתקופה רגישה שבה עלולה לפרוץ מלחמה בכל רגע, בכמה חזיתות במקביל.
  3. ליברמן ירגיש שהמחנה הלאומי מחבק אותו מחדש, על אף נטישתו את המחנה ועל אף המתקפות האכזריות נגד החרדים והדתיים, במערכת הבחירות האחרונה.
  4. הכעס במחנה הלאומי יתרכך כלפי ליברמן ויתכן מאד שהטונים יהיו פחות צורמים.
  5. מינוי כזה עשוי להביא להתקרבות ביחסים בין ראש הממשלה לאיבגדור ליברמן לקראת שיתוף פעולה עתידי.
  6. מהלך כזה יציל את עם ישראל ממלחמת אזרחים עקובה מדם בין קנאי הדת לקנאי האנטי דת אליה אנחנו עלולים להיקלע אם השיסוי בחרדים והדתיים ימשך.

 

אתמול(ראשון) ליברמן היה טיפה יותר מפוייס מחד כשהפריד בין החרדים אותם הגדיר "יריבים פוליטיים" לבין הרשימה המשותפת(שהמליצה היום על בני גנץ כזכור) אשר לה קרא "גייס חמישי", אך היה עדיין לוחמני כמו במהלך מערכת הבחירות כשקרא לגוש הימין "גוש הלכה".

פה נכנסות לסיפור המפלגות החרדיות, שכנראה מבכות בסתר על כך שלא הסכימו לפשרות עם ליברמן לפני שתי מערכות הבחירות האחרונות, ועכשיו ייתכן מאד שיצטרכו לראות את השינויים קשים וכואבים הרבה יותר ובלי שום משא ומתן איתן (דבר שכשלעצמו הוא הרסני ועלול לגרור אותנו חלילה למלחמת אזרחים בין דתיים וחרדים לאנטי דתיים כאמור). בש"ס וביהדות התורה יודעים היטב שיאיר לפיד, מרץ והעבודה מסוכנות למפלגות החרדיות הרבה יותר מליברמן. לליברמן יש זיקה מסויימת ליהדות ועד לאחרונה גם קשרים טובים עם המפלגות החרדיות. בשמאל, שהולך ומקצין משנה לשנה, יש אנטי מוחלט לכל מה שנראה ומריח יהודי.

אם הגלגל היה יכול לחזור אחורנית, המפלגות החרדיות היו חותמות על חוק הגיוס, שהיה מהגורמים לנפילת הממשלה בזמנו, רק לא להיקלע לסיטואציה שעלולה לנחות עליהם בקרוב של ממשלה חילונית, אנטי דתית. נכון שהייתה הסתה קשה כנגד הציבור החרדי ואף נגד הציבור הדתי, אך בעקבות תוצאות הבחירות שהראו בצורה חד משמעית שיש בעם חלקים נרחבים שחשים איבה לציבור הדתי והחרדי, על ציבורים אלו לעשות תשובה ציבורית ולחשוב מה חלקם בתדמית הרעה שדבקה בם והאם ישנה אפשרות לתקן את היחסים וליצור שיח של קרבה עם הציבור הרחב.

ברור אם כן, שזהו גם אינטרס חרדי "לוותר" לליברמן ולתת לו תמונת ניצחון. על ההנהגה החרדית לחשוב על דרכים יצירתיות איך ללכת לקראת ליברמן וציבור בוחריו ואיך לאפשר לליברמן לבוא לקהל מצביעיו ולומר להם: ניצחנו, נכנסים לממשלה עם הימין כשידינו על העליונה.

 

התרחישים האחרים מופרכים הרבה יותר.

ליברמן דורש ממשלה אחדות בין כחול לבן לליכוד, לחיבור כזה בלבד, הוא טוען, תחבור ישראל ביתנו שלו. הבעיה העיקרית היא שקהל מצביעי כחול לבן נהרו לקלפיות מתוך שנאת נתניהו והרצון להדיחו, ומצביעי הימין(כולל מצביעי ש"ס, עוצמה, ימינה ואפילו יהדות התורה) כולם יצאו לקלפי מתוך נאנמנות לנתניהו שהוא בעיניהם מנהיג הימין ומתוך הרצון להשאירו על כיסא ראש הממשלה. לא ניתן לגשר על הפערים בין המחנות. השנאה תהומית. אם גנץ יצטרף לממשלה בראשות נתניהו זהאת תהיה בגידה בבוחריו, וההיפך אם נתניהו ילך לממשלה בראשות גנץ (אפילו ברוטציה) הוא יאבד את הבייס בימין. נתניהו יודע את זה.

 

בתרחיש שציירתי בו ליברמן מקבל תמונת ניצחון הן מהחרדים שמסכימים לפשרה רצינית כדוגמת חוק הגיוס, והן מנתניהו שמחזיר אותו למשרד הביטחון ואולי אף נותן לו תפקיד בכיר נוסף, יכול למנף את שלושת המנדטים הנוספים שקיבל בצורה מקסימלית במקרה כזה. אם ליברמן בונה על תרחיש בו מישהו מהליכוד יקום נגד נתניהו, הוא וודאי שוכח את כמות האהבה והאהדה לה זוכה ראש הממשלה בקרב מצביעי הליכוד. אף אחד מבכירי הליכוד לא יעז לקרוא תגר על המנהיג הנערץ נתניהו. אם יעז מישהו מהם לעשות כך מלבד העובדה שהוא מסתכן ב"התאבדות פוליטית" ואיבוד לגיטימציה בימין (ראו לדוגמא את בוגי יעלון שמשתף פעולה עם איימן  עודה ואחמד טיבי כדי לשרוד פוליטית), הרי שיצטרך לנצח את ראש הממשלה בפריימריז בליכוד – דבר שלא קרה מעולם. ראש ממשלה מכהן מעולם לא הפסיד פריימריז בתוך המפלגה. לכן, ממשלת ליכוד- כחול לבן- ישראל ביתנו לא ייתכן שתקום.

אחרי שנשללה האופציה של ממשלת אחדות חייב להוריד מהפרק גם את האופציה ההזויה שליברמן, זה ש"מדבר ערבית" שנתפס בשמאל הקיצוני כ"מתנחל פשיסט" ישב בממשלה אחת עם מרץ(המחנה הדמוקרטי) וקל וחומר עם מי שהוא כינה רק היום "גייס חמישי". אפשרות זו היא מופרכת לחלוטין.

מה שמוביל לשתי ברירות בלבד: בחירות בפעם השלישית או חזרת ליברמן לגוש הימין.