בעוד שבוע וחצי תצא נבחרת בכדורגל למשחק במקדוניה במסגרת מוקדמות המונדיאל. אלא שהמשך השתתפות נבחרת במפעלים הבינלאומיים מוטלת בספק. האירועים המתרחשים מתחת לרדאר התקשורתי, מאיימים על המשך משחקי הנבחרת הלאומית, ואפילו על המשך השתתפות הקבוצות הישראליות במפעלים האירופאים.

נבחרת ישראל. הראו הרבה תקווה לקראת המשך הקמפיין
. האם תודח מהכדורגל העולמי?

המאבק של נגד ישראל בפיפ״א גורם ללחץ גדול לא רק בהתאחדות לכדורגל אלא גם בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו. אם בחודש מאי בשנה שעברה הצליחו ראשי ההתאחדות בסיוע משרד החוץ וראש הממשלה למנוע הצבעה בקונגרס פיפ״א, הפעם, המציאות שונה והפלסטינים נמצאים בעמדה הרבה יותר טובה מול ישראל.

הסיכום בקונגרס שמנע הצבעה על הרחקת ישראל מכל המפעלים שהנבחרות והקבוצות משתתפות בהם, היה על הקמת ועדה בראשות טוקיו סקסוואלה, לשעבר שר הספורט בדרום אפריקה ודמות מוכרת ומוערכת בעולם הספורט והפוליטיקה. סקסוואלה אמור היה להביא הצעת פשרה לקונגרס הקרוב שייערך במקסיקו. הוא ביקר פעמים רבות בישראל וברשות הפלסטינית ולאחרונה הבהיר כי לא הצליח להגיע לפשרה בין הצדדים והרים ידיים.

חלק מהמחלוקות הוא דווקא הצליח לפתור. בין היתר, טיפל סקסוואלה בנושא מעברים של שחקנים והצוות המקצועי במחסומים, העברת ציוד , והקלות נוספות שמשרד הביטחון נתן להן את הסכמתו.והבעיה העיקרית שעדיין נתונה במחלוקת, היא עתידן של שש הקבוצות שמשחקות בליגות הישראליות ונמצאות מעבר לקו הירוק. קבוצות המריבה הן בית״ר מעלה אדומים, הפועל בקעת הירדן, בית״ר גבעת זאב, בית״ר אריאל, הפועל אורנית והפועל יהודה.

סקסוואלה, יו״ר הוועדה לפתרון המשבר שמינתה פיפ״א, הודיע כי לא הצליח לגשר בין ישראל לפלסטינים בנושא המורכב והחזיר את הכדור לנשיא פיפ״א. הבעיה הגדולה של ישראל, זו שגורמת ללחץ רב אצל ראש הממשלה, היא העובדה שלפיפ״א נבחר נשיא חדש. ספ בלאטר, הנשיא החזק שהיה גם ידיד ישראל, הצליח במהלך השנים למנוע פגיעה בישראל. בלאטר היה בעל השפעה חזקה על הנציגים בפיפ״א ולא חשש מהקול הערבי בבחירות. בחודש מרץ השנה נבחר ג׳יאני אינפנטינו מאיטליה לנשיאות פיפ״א. גורמים בישראל אומרים כי במהלך הקמפיין, אינפנטינו נאלץ לתת למדינות הערביות הבטחה שהוא יסייע לפלסטינים מול ישראל כדי לקבל את קולם. הלחץ בלשכת נתניהו ובמשרד החוץ הלך וגבר כאשר הנשיא הנבחר הודיע כי אין לו אפשרות למנוע מהפלסטינים רוב בהצבעה והציע לישראל להגיע להבנות עם הפלסטינים. נשיא פיפ״א החדש, הבהיר בעצם שהוא מתקשה לגייס רוב בעד ישראל ומתכוון להביא את ההכרעה להצבעה בקונגרס פיפ״א. הבעיה הגדולה היא שלפלסטינים יש כבר עכשיו רוב בעד הוצאתן של הקבוצות הישראליות ממשחקי הליגה.

כאשר בלאטר היה נשיא פיפ״א ומישל פלאטיני היה נשיא אופ״א, היתה לישראל הגנה. שני האישים בחזקים ששלטו ללא עוררין במוסדות הכדורגל באירופה ובעולם היו ידידי ישראל ולא ממש ספרו את הקול הערבי. המציאות החדשה גורמת ללחץ גדול בישראל בעיקר לאור הצעות הפשרה שהועלו לאחרונה מכיוון המתווך מדרום אפריקה ואנשי פיפ״א עצמם. בין היתר, הוצע שהקבוצות מעבר לקו הירוק יישארו בליגה הישראלית אבל לא ישחקו במגרש הביתי. בישראל נדהמו מההצעה ומאפשרות שמהלך כזה יקרה. יו״ר ההתאחדות עופר עיני נמצא בקשר רצוף עם ראש הממשלה והוא יודע מהן הסכנות בפשרה כזו. ״מדובר במציאות קשה שבה אין לישראל הרבה אופציות״, ציין גורם בהתאחדות לכדורגל. ״הפעם קשה לתמרן כי השחקנים הראשיים התחלפו והכוח שהיה לנו קטן משמעותית. אין סיכוי בעולם שעיני יקבל את הפשרה כי ברור לו מה הן ההשלכות הפוליטיות, ראש הממשלה הבהיר שפשרה כזו לא תתקבל בשום מחיר״.

בשיחות בין אנשי ההתאחדות, משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה הועלו כמה אופציות אולם כולן נדחו. הגורמים השונים לוקחים בחשבון אפשרות שלא תושג פשרה וישראל תפסיד בהצבעה. במקרה כזה, ההתאחדות הישראלית תתעלם מההחלטה והכדורגל הישראלי עלול להיות מורחק ממשחקים בינלאומיים. לכן, מנסים לאחרונה במשרד ראש הממשלה, צמרת משרד החוץ והשגרירים בעולם לגייס רוב בפיפ״א. בחודש הבא יתקיים דיון בנושא ובישראל מנסים למצוא פתרון ולמנוע הצבעה בקונגרס שייערך בחודש מאי 2017. בישראל מציינים כי הפלסטינים כבר החלו להיערך לקונגרס והם מתכננים להשתמש בכך שהקונגרס נערך 50 שנה אחרי מלחמת ששת הימים. עבור הפלסטינים אין דבר יותר טוב לתעמולה הפוליטית שלהם כאשר הנשק המרכזי שלהם במאבק נגד ישראל הוא ה״כיבוש״ והקבוצות הישראליות שמשחקות מעבר לקו הירוק.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.