איגוד הוועדות החקלאיות. צילום: פייסבוק
איגוד הוועדות החקלאיות. צילום: פייסבוק

"זוהי תגובה על החלטת טראמפ האחרונה על ירושלים, בה הכריז על ירושלים כבירת מדינת הכיבוש הישראלי, אשר לוותה בהצהרה של ממשלת הכיבוש על בניית יותר מ 14,000 יחידות דיור בירושלים", הצהירו בארגון. "זוהי התגובה לאור הירוק מצד ארה"ב להמשך הכיבוש. התגובה המחויבת לפשע זה היא לחזק את העמידה האיתנה הפלסטינית על הקרקע. יש לשמר את הקרקעות הנמצאות בסכנת תפיסה והחרמה. חיזוק החקלאים ונטיעות באזורים אלו, יהפכו את הקרקעות למוגנות".

 

אזורי הנטיעה. צילום: רגבים
אזורי הנטיעה. צילום: רגבים

עוד באתר ערוץ 20

על פי הצהרת הארגון, המבצע יתמקד במספר אזורים אסטרטגיים: מזרח ירושלים, הפזורה הבדואית באיזור מעלה אדומים ושטח 1E, ואזורים נוספים שבין ירושלים ויריחו. בנוסף יינטעו שטחים בין ירושלים ורמאללה.

באיזור גוש עציון, יתמקד המבצע בתקיעת 'טריז חקלאי' בין ביתר עילית לירושלים ובין ביתר עילית למרכז גוש עציון, וכן באיזור מזרח גוש עציון במרחב תקוע – בו ישנה השתלטות אינטנסיבית של הרש"פ מזה כשנתיים.

באיזור השומרון "הנמצא תחת התקפות מתנחלים", כלשונם, מתכננים הפלסטינים לנטוע באיזור הכפר קוצרא, שתושבים ממנו ערכו לאחרונה את הלינץ' כנגד טיול הבר מצווה שנערך בסמוך, וכן באיזור הכפר עוריף הסמוך ליצהר.

איגוד הוועדות החקלאיות. צילום: פייסבוק
איגוד הוועדות החקלאיות. צילום: פייסבוק

המימון למבצע מגיע מארגון נורבגי בשם NPA, הנתמך בין השאר על ידי גורמים רשמיים במפלגת העבודה הנורבגית. בשבוע שעבר נחתם הסכם בין מטה נורד, בכירה במפלגת העבודה הנורבגית ששימשה בעבר כסגנית שר במשרד ראש ממשלת נורבגיה, על העברת 20 מיליון דולר לטובת פעילותה של NPA ברשות הפלסטינית.

בתנועת רגבים אומרים כי מדובר בחלק מ'תכנית שורשים' – מהלך כולל שמפעילה הרשות הפלסטינית להשתלט על עשרות אלפי דונמים בשטחי C באמצעות עיבודים חקלאיים.

"הרשות הפלסטינית התחילה בגישה של עוד בית, עוד דונם ועוד עז, אבל בשנים האחרונות שינתה את הגישה", אומר ישי חמו, רכז יהודה ושמרון בתנועת רגבים. "תכנית שורשים שואפת להשתלט על עשרות אלפי דונמים בעיבודים חקלאיים, מתוך כוונה מוצהרת שמדובר במהלך מדיני לחלוטין. בזמן שהרשות הפלסטינית דוהרת קדימה בעזרת מימון אירופי, ממשלת ישראל והמנהל האזרחי האמון על האכיפה, ישנים בעמידה ומפקירים את השטח".מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20