1:01 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > קצת על הרבה: התחלה של עידן חדש?

קצת על הרבה: התחלה של עידן חדש?

הממשל החדש בארצות הברית מהווה תעודת ביטוח גם נגד ברק אובמה. אז למה ממשלת ישראל עדיין תקועה ב"נאום בר-אילן" * מדד הפייסבוק בודק: האם אוסטריה תיהפך לידידת ישראל ומה יכריע העם האיטלקי ביום ראשון?

הממשל החדש בארצות הברית מהווה תעודת ביטוח גם נגד ברק אובמה. אז למה ממשלת ישראל עדיין תקועה ב"נאום בר-אילן" * מדד הפייסבוק בודק: האם אוסטריה תיהפך לידידת ישראל ומה יכריע העם האיטלקי ביום ראשון?

עם הודעתו החריגה של שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו לפיה מדינתו תטיל וטו על כל החלטה אנטי ישראלית במועצת הביטחון של האו"ם, אפשר להרגיע את המתח שנוצר סביב "תקופת המעבר" של הנשיא היוצא אובמה. צריך להוריד את הכובע בפני בנימין נתניהו, שעבר כהונה של נשיא עוין להתיישבות בהצלחה.

ברק אובמה ובנימין נתניהו. זה ניצח בעניין איראן, זה ניצח בסוגיית ההתנחלויות. צילום: קובי גדעון, פלאש 90
ברק אובמה ובנימין נתניהו. זה ניצח בעניין איראן, זה ניצח בסוגיית ההתנחלויות. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

ברם, במאבק על הגרעין ידו של אובמה דחקה את זו של נתניהו מחוץ למגרש, אך בזירה הפלסטינית הצליח רה"מ הישראלי להותיר את המצב על כנו. עסקת בושהר-יצהר, יוזמת אובמה בראשית כהונתם המשותפת, הסתיימה בתיקו לרעת שני הצדדים ללא תמורות. ארה"ב ויתרה על סנקציות נגד איראן וישראל ויתרה על השלום עם הפלסטינים, עם עזרה נדיבה מאבו מאזן.

כעת הגיע הזמן להכין את הקרקע ליום שאחרי אובמה. מה רוצה ממשלת ישראל לעשות עם תושבי יהודה ושומרון, מה המציאות שהיא רואה בשטחים? את התשובה לשאלה הזו היא צריכה להתחיל לכתוב כבר עכשיו, בטרם ייכנס ממשל טראמפ לפעולה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן מיהר להצהיר כי ישראל צריכה לשאוף לחזרה למכתבי בוש, בהם הייתה הכרה אמריקאית בגושי ההתנחלויות ולוותר בפועל על הישובים שמחוץ לגושים. את פניו של ליברמן מכירים כולם. זו עמדתו בין אם הוא באופוזיציה ובין אם הוא בממשלה. ראש הממשלה נתניהו הוא זה שניצב בפני המבחן האמיתי.

בשמונה השנים האחרונות התמודד נתניהו עם לחצים כבדים מהבית הלבן בנוגע להתנחלויות. כבר בראשית כהונתו קבע אובמה כי "אף לא אבן אחת" תיבנה. נתניהו הכניס את ההתנחלויות עמוק למקפיא. אמנם הוא לא החריב אף התיישבות יהודית, למעט בצו בית המשפט העליון, אך הוא גם עצר כל בנייה והתפתחות בהתנחלויות הקיימות.

גם עכשיו, כשטראמפ עומד להיכנס לבית הלבן, נתניהו מנסה להנמיך ציפיות. "אובמה עלול לקדם צעדים חד-צדדיים במועצת הביטחון", הוא הזהיר במשך השנתיים האחרונות. שגריר ארצות הברית הסיר את האיום סופית. מה יעשה נתניהו עכשיו?

האם נתניהו הוא צ'רצ'יל של ישראל?

המבחן הזה צריך לעמוד לנגד עיניו של מחנה הימין. האם נתניהו ישוב לכור מחצבתו, כלומר התנגדות להסכמי אוסלו ולהקמת מדינה פלסטינית או שמא ידבק במדיניות בה הוא נוקט מאז נאם את נאום בר אילן?

האומה הבריטית הייתה אסירת תודה לווינסטון צ'רצ'יל שהוביל אותה לניצחון על הנאצים, אך בחרה להדיח אותו ביום שאחרי. צ'רצ'יל התאים לעידן המלחמה, אך לא לעתות שלום. יכול להיות שנתניהו הוא צ'רצ'יל של ישראל: מתאים לעידן של ממשל עוין, אך לא לעידן של ממשל אוהד.

ההזדמנות הזו, של ממשל תומך יחסית, הוחמצה בתקופת שרון ואסור שתוחמץ שוב. ההכרה האמריקאית בגושי ההתנחלויות היא קו ראוי להתחיל ממנו את המגעים מול הממשל החדש, אך לא לסיים בו.

מה יעשה נתניהו?

לפי התנהגותו של נתניהו מאז נבחר שנית (ושלישית ורביעית) לראש הממשלה, את הטון יקבע דווקא יריבו מימין, נפתלי בנט. המאבק הקבוע ביניהם על חמש המנדטים שנעים בין שתי המפלגות מכריחה את נתניהו לבחור באפשרות הימנית כשזו ניצבת לפניו.

ימשכו את נתניהו ימינה? בנט ושקד. צילום: פלאש 90
ימשכו את נתניהו ימינה? בנט ושקד. צילום: פלאש 90

בנט אינו היחיד. את כהונתו השנייה של נתניהו מאפיינת תלות פוליטית בסובבים אותו. במצב הנוכחי, כחלון וליברמן אמנם יכולים לתמוך בסטטוס קוו המדיני, וגם הכנסת הרצוג לממשלה תמיד יכולה להיות אפשרות, אבל הבסיס האלקטורלי של הליכוד ושל נתניהו נמצא ימינה מהם. זו הסיבה בגללה 26 חברי כנסת מהליכוד חתמו על עצומה התומכת בחוק ההסדרה.

המפלגה היחידה שמאתגרת את הליכוד במישור האידאולוגי, ולכן פוגעת בבסיס של בליכוד, היא הבית היהודי. על שאלת ממשלת ישראל לאן, יכולים לענות נפתלי בנט ואיילת שקד. אם ישכילו למשוך את הדיון למישור הערכי, יצליחו לגרור אותו לימים בהם עבדו בלשכתו.

המהפכה הפופולרית – מדד הפייסבוק

ביום ראשון ייערך משאל עם באיטליה על שינוי החוקה. הממשלה מבקשת להקטין את מבנה הסנאט, הבית העליון של הפרלמנט, ולקחת ממנו את הסמכות לאשר חקיקה. כך לממשלה יהיה קל יותר לבצע רפורמות מרחיקות לכת. השינויים בחוקה אמורים גם לחזק את סמכות הממשלה הנבחרת, בכך שהמפלגה הגדולה ביותר תקבל תוספת מושבים בבית התחתון ולא תהיה נתונה לחסדי מפלגות קטנות בקואליציה. אם ציבור הבוחרים האיטלקי יצביע נגד השינויים ביום ראשון, צפוי רנצי להתפטר.

רנצי ונתניהו בפגישה באיטליה. ישראל תאבד ידיד ברומא? צילום: קובי גדעון, לע"מ
רנצי ונתניהו בפגישה באיטליה. ישראל תאבד ידיד ברומא? צילום: קובי גדעון, לע"מ

עמודי הפייסבוק שנבחנו הם עמודי הקמפיינים הרשמיים של שני המחנות: בעד שינויי החוקה, Basta un Si, והמתנגדים לשינויים בחוקה, Comitito per il NO. שניהם נבחנו על ה-1 בדצמבר. במחנה ה"נגד" שיתפו הרבה פחות תכנים ובניגוד לעמוד התומך בשינויי החוקה, אין פנים המזוהות איתם – כמו ראש הממשלה רנצי, המקדם את השינויים.

עמדה לגבי שינוי החוקה כמות לייקים כללית לייקים פר פוסט בממוצע תגובות בממוצע צפיות(באלפים) שיתופים(בממוצע)
בעד 178,506 1,304 170.2 19.7 393.1
נגד 156,151 971.5 78.125 14 483

 

מדד הפייסבוק מעלה תמונה מעט מבלבלת. מרבית התגובות והלייקים מגיעה למחנה ה"בעד", אך מחנה ה"נגד" גורף כמות שיתופים גבוהה יותר בממוצע. אז איזה צד ינצח ביום ראשון? קשה להכריע. מחד, כמות שיתופים מעידה על כמות תהודה גבוהה יותר, מאידך כמות תגובות רבה מעידה על תשוקה רבה.

התמונה המורכבת הזו תסייע לשפר וללמוד את מדד הפייסבוק. מה חשוב יותר, לייקים ותגובות או שיתופים? ההערכה שלי היא שיד הלייקים תהיה על העליונה.

בינתיים באוסטריה

בבחירות לנשיאות אוסטריה שתתקיימנה מחר הן קרב נוסף בין ימין ושמאל. נורברט הופר ממפלגת החרות מול אלכסנדר וואן דר באלן ממפלגת הירוקים. מדובר בבחירות חוזרות. במאי נערכו בחירות בין שני המתמודדים ואז ניצח, בפער של 4%, נציג הימין נורברט הופר, שניצח בפער גדול (15%) גם בסיבוב הראשון. אלא שלאחר ספירת מעטפות ההצבעה המיוחדות שהתווספו לקלפיות התברר שמועמד השמאל וואן דר באלן הוא זה שניצח. בית המשפט התערב וקבע כי יש לקיים בחירות חוזרות.

נורברט הופר, מנהיג מפלגת "חרות" באוסטריה. צילום: עמוד הפייסבוק הרשמי של הופר
נורברט הופר, מנהיג מפלגת "חרות" באוסטריה. צילום: עמוד הפייסבוק הרשמי של הופר

תוצאות הבחירות בווינה גם הן חיוניות לעתיד האיחוד האירופי. מפלגת החרות מתנגדת להצפת אירופה במהגרים ונמנית על המחנה היורו-סקפטי. לעומת זאת, ואן דר בלן תומך במדיניות האיחוד ורוצה לפתוח את שערי אוסטריה למהגרים. גם עבורנו יש חשיבות לעניין. איש הימין הוא תומך נלהב בישראל, מועמד מפלגת הירוקים הוא פרו פלסטיני. מי ינצח ביום ראשון?

מתמודד כמות לייקים כללית לייקים פר פוסט בממוצע תגובות בממוצע שיתופים(בממוצע)
נורברט הופר 307,860 2,980 164.8 594.4
אלכסנדר ואן דר בלן 256,275 4,834.5 998 1,254.5

 

המדד נבחן על הפוסטים שהעלו המועמדים במהלך השבת, רגעים ספורים אחרי צאתה, יממה לפני יום הבחירות הגדול. על פי המדד ובניגוד לתחזיות הסקרים, צפויה תבוסה מרה להופר. גם הפעם, כמו בפעמים קודמות, אני חושש שהמדד יתבדה, אך בכל הפעמים שחשתי כך, התבדיתי בעצמי. מה יהיה הפעם? נדע רק מחר.

כזכור, המדד החל במערכת בחירות לראשות אגודת סטודנטים באוניברסיטת בר אילן, שם הוא נחל שלוש הצלחות וכישלון אחד.

מאז הוא נוסה בהצלחה במערכת הבחירות האמוציונלית של מרץ 2015 בישראל, בה הוא חזה כי בניגוד לסקרים שהצביעו על ניצחון של הרצוג, "בנימין נתניהו ירכיב את הקואליציה הבאה, גם ללא סיוע של בנט". המדד נוסה בהצלחה במערכת הבחירות בקנדה, בה ניצח ג'סטין טרודו. משאל העם הבריטי הוא צפה כי הם יצביעו בעד עזיבת האיחוד האירופי. כך גם בבחירות האחרונות בארה"ב, בהן ניצח, בניגוד לתחזיות, דונלד טראמפ.

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים