No Tag To Print

צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קצינים בכירים בכנס פוליטי במימון גרמני

בשבוע הבא יתקיים כנס של "המכון הישראלי לדמוקרטיה", ולמרות היותו עם גוון פוליטי וממומן על ידי קרן של ממשלת גרמניה, עומדים להשתתף בו מפקד פיקוד העורף האלוף אורי גורדין ודובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן. איך צה"ל מסביר את זה? אז זהו, שהוא לא

כידוע, צה"ל כצבא העם הכפוף לדרג הפוליטי אמור להישאר נקי וחף מפוליטיקה. אשר על כן, בצבא מחמירים מאוד בכל הקשור לחיילים וקצינים המתבטאים התבטאויות פוליטיות, משתתפים באירועים וכנסים פוליטיים וכדומה.

אלא שבשבוע הבא אמור להתקיים כנס של "המכון הישראלי לדמוקרטיה" בנושא צבא וחברה. המכון הזה, על אף הצהרתו כי הוא א-מפלגתי, לא מתבייש לומר שהוא מנסה "לחולל רפורמה פוליטית בישראל" – ואתם יכולים להבין לבד באיזה כיוון.

כבר מ-2001 התחיל צה"ל לקיים מפגשים עם המכון הישראלי לדמוקרטיה, ובו דנו דיונים מקצועיים אך גם אסטרטגיים. כשפעם האלוף רפאל ורדי ביקר את הקמפיין של המכון למען ביטול הבחירה הישירה והזהיר כי "אחד הגופים עלול לראות בכך נקיטת עמדה פוליטית", השיב לו המייסד ד"ר אריק כרמון: "כל מה שאנחנו עושים זו עמדה פוליטית".

פעמים רבות המכון, כדי לא להיתפס כפוליטי מדי, משתמש בעמותות-בת וביוזמות חיצוניות כדי לקדם את האג'נדה הפוליטית שלו. כך למשל היה סביב הקמפיין לשינוי שיטת הממשל ולרפורמה פוליטית של עמותה בשם "ישראלים להצלת הדמוקרטיה". העמותה המדוברת  פעלה "על בסיס המלצות קבוצת המחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה והפורום לתיקון שיטת הממשל".

מתוך אחד מכנסי המכון. צילום: ג'ון קליגר

הקרן שמממנת כנסים אנטי-ישראלים

אבל כנראה שצריך שניים לטנגו הזה. הכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה ממומן על ידי קרן קונארד של ממשלת גרמניה. מלבד הדף המרכזי שלה, לקרן יש דף פייסבוק נוסף, הנושא את שם הקרן ועוד שתי מילים נוספות: "השטחים הפלסטיניים". בדף הזה מרוכזים לא מעט אירועים שעורכת הקרן לקידום החזון הפלשתיני.

עמותת "אם תרצו" דיווחה כי הקרן תרמה בעבר לארגון "מיפתח" של חנאן עשרוואי, שהאשים את ישראל בביצוע טבח, פשעי מלחמה ואפרטהייד.

כמו כן, קרן קונארד קיימה כנס יחד עם ארגונים כמו "האגודה של סן איבס", שראש אגף ההסברה שלה, ראאד חלבי, היה פעיל של ארגון "החזית העממית" שנגזרו עליו 26 חודשי מאסר. חלבי קרא השנה לבטל את ההכרה במדינת ישראל ולומר "לא לשלום, לא למו"מ ולא לכניעה". משטרת ישראל ביטלה מסיבת עיתונאים של אותה אגודה בטענה שהיא אורגנה על ידי החזית העממית.

מתוך דף הפייסבוק של "קרן קונארד בשטחים הפלשתינים"

אותו כנס שקיימה הקרן עסק בין היתר ב"אסטרטגיה להדוף את המדיניות המפלה של ישראל". השתתפו בו גם נציגים מארגונים נוספים כמו "קיירוס פלשתין" האנטי-ישראלי ותומך ה-BDS. השתתפו בו גם נציגים מ"מועצת הפליטים הנורווגית" ומהארגון האנטי-ישראלי "קבוצת מטין".

לכן מפתיע לגלות שבין הדוברים בכנס שמקיימת הקרן עכשיו נמצאים גם שני לובשי מדים: מפקד פיקוד העורף האלוף אורי גורדין שידבר על "ביטחוניזציה של משברים אזרחיים" ודובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, שאמור לדבר על "אמון הציבור בצה"ל".

רצים ברמאללה. מתוך דף הפייסבוק של "קרן קונארד בשטחים הפלשתינים"

וצה"ל? בשלו

שאלנו את דובר צה"ל האם צה"ל מזוהה עם המכון הישראלי לדמוקרטיה, והאם מותר לקציני צה"ל להשתתף בכנסים של ארגונים פוליטיים. הקשינו, מדוע אם צה"ל לא מאפשר לקצינים להשתתף בכנסים פוליטיים, מדוע הוא מאפשר לשני הקצינים הבכירים להשתתף בכנס?

דובר צה"ל, שכאמור משתתף בעצמו בכנס, החליט להגיב רק את המילים הבאות: ״צה"ל משתתף בכנסים הרלוונטיים לנושאי צבא וביטחון של מגוון מכוני המחקר וימשיך לנהוג כך".

מארגון "תורת לחימה", אשר חשף את מעורבות הקרן הגרמנית בכנס בו קציני צה"ל משתתפים, נמסר כי "אך לפני חודשים ספורים דרש הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי ממפקדי צה"ל וחייליו לנהוג בממלכתיות, לעסוק במאחד ולהימנע מהשנוי במחלוקת. לצערנו, השתתפות קצינים בדרגות אלוף ותא"ל בכנס שמאל פרוגרסיבי במימון זר מעידה כי רוח המפקד לא חלחלה אפילו לדרג אחד מתחת הרמטכ"ל.

"הדבר חמור שבעתיים כאשר מדובר על קרן אירופאית עוינת ישראל, המקדמת ארגוני מחבלים ודה-לגיטימציה כלפי צה"ל ומדינת ישראל. מצופה מהרמטכ"ל כוכבי לעצור את הביזיון בכדי להוציא את הפוליטיזציה מהצבא, ולשמר את אמון הציבור בצה"ל".

It is not Android