דף הבית > אקטואליה וחדשות > קצין האיסוף הקרבי שנחשד בהסתרת אמצעי לחימה פורש מצה"ל

קצין האיסוף הקרבי שנחשד בהסתרת אמצעי לחימה פורש מצה"ל

תא"ל מרדכי כהנא ביקש מהרמטכ"ל לסיים את תפקידו ולפרוש מצה"ל על רקע חקירת מצ"ח המתנהלת נגדו בגין הסתרת אמצעי לחימה

הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, נפגש היום (ב') עם מפקד מערך הגנת הגבולות וקצין האיסוף הקרבי הראשי, תא"ל מרדכי כהנא, והם דנו באירועים האחרונים, עליהם לקח הקצין אחריות מלאה. בשיחה ביקש הקצין מהרמטכ"ל לסיים את תפקידו ולהקדים את פרישתו מצה"ל והרמטכ"ל נעתר לבקשה.

הרמטכ"ל הדגיש כי מעשיו של הקצין אינם הולמים התנהגות המצופה מקצין בצה"ל אך לזכותו עומדים גם עברו הצבאי המשמעותי במגוון תפקידי פיקוד ולחימה במשך כמעט שלושים שנות שירות. בנושא עודנה מתנהלת חקירת מצ"ח.

הושעה. תא"ל מרדכי כהנא. צילום מסך
פורש. תא"ל מרדכי כהנא. צילום מסך

 

ביום שני שעבר השעה מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק, את כהנא מתפקידו למשך 14 ימים. ההחלטה אושרה על-ידי הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט. ההשעיה הגיעה בעקבות חקירת מצ"ח בעניינו של הקצין, בה עלו חשדות לכך שקיבל והחזיק לאורך תקופה ממושכת, באופן בלתי תקין, ציוד צבאי וציוד אזרחי. חקירת המצ״ח בעניין נמשכת ובהתאם להתפתחויות בה יתקבלו החלטות בעניינו של הקצין.  יצוין כי את הסיפור חשפה הכתבת כרמלה מנשה ב"כאן". במכולה צבאית הסתיר כהנא שק מסוג קלצ'ניקוב, אקדח, ציוד לראיית לילה, תחמושת, מחסניות ופריטים נוספים.

כהנא זומן לחקירה במצ"ח בעקבות מידע לפיו הוא מחזיק בביתו ציוד צבאי ואמצעי לחימה בניגוד לחוק. עם השעייתו, מסרו אל"ם רן כהן, הסנגור הצבאי הראשי, וסגן אריאל חברון מהסנגוריה הצבאית, כי "תא"ל מרדכי כהנא משרת בצה"ל 28 שנים, רובן ככולן כלוחם וכמפקד בשדה הקרב בכל המערכות מאז מבצע "חומת מגן". מאז שנפתחה החקירה בעניינו, שיתף פעולה באופן מלא עם החוקרים והשיב לכל השאלות שהוצגו לו. תא"ל כהנא סבור שיש למצות את החקירה עד תום ולאפשר לרשויות האכיפה בצה"ל לקבל את החלטותיהן בעניינו ולכן מקבל את החלטתו של מפקד זרוע היבשה להשעותו לפרק זמן קצר".

"בראייתו, נטילת אחריות אישית של מפקד בצה"ל אינה בגדר סיסמה ריקה וכך ינהג אם יימצא כי נפלו פגמים או ליקויים בהתנהלותו. מהמידע שברשותנו, אין בחשדות המיוחסים לתא"ל כהנא היבטים פליליים ולפיכך ראוי לסיים בהקדם את החקירה ולפזר את העננה הכבדה שמעל ראשו", הוסיפו הסנגורים.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון

אולי יעניין אותך גם

לראשונה: נשים ישרתו כלוחמות על ספינות טילים

מפקד חיל הים חשף הבוקר כי חיל הים יאפשר לנשים לשרת כלוחמות על ספינות טילים: "חיל הים פותח את שעריו ויש מקום לכולם"