אחרי שהוציא לאור שני ספרי ילדים מצליחים יוצא ג’קי לוי (56)- העיתונאי, שדרן הרדיו, המנחה ומספר הסיפורים עם ספר חדש למבוגרים. שרון רוטר ישבה איתו לשיחה קצרה, על קפה כמובן.

מה קרה שלקח לך כל כך הרבה זמן לכתוב ספר למבוגרים?

“אפשר לחלק את התשובה לשתיים- קודם כל אני מה שמכונה “לייט בלומר” (פורח מאוחר, ש.ר). כל מה שעשיתי בחיי עשיתי באיחור-מה. רישיון נהיגה בגיל 30 זה סביר? ילד ראשון לקראת גיל 39? חוץ מזה, מכיוון שאני קודם כל אמן של סיפורים שבעל-פה, יצא שבמקום ל”הדגיר” סיפורים פשוט סיפרתי אותם. אבל לפני שנתיים וחצי החלטתי שאני חייב לפחות לנסות להעניק טיפול קצת אחר לסיפורים שדוחקים בי לספר אותם”.

למה דווקא סיפורים קצרים?

“נדמה לי שזה כמעט עניין של מבנה נפשי. אומרים לי שכל אחד מעשרת הסיפורים שב”כאן לא בית קפה” היה יכול להתרחב, להתעבות ולגדול לכדי רומן. לדמויות יש מספיק משקל וחשמל כדי לסחוב את זה. יתכן שהם צודקים, אבל משהו בתוכי העדיף להשאיר את מלאכת ההרחבה לדמיון של הקורא. אני מאמין שזה קשור גם להיותי מספר בע”פ, אבל גם לאהבה שלי לסיפורי חז”ל שהם כולם סיפורים קצרים, תמציתיים ומרוכזים כמו קפה קטן וחזק”.

למה בחרת לספר על מה שקורה בין כותלי בית הכנסת?

“יש בי אהבה עמוקה ועתיקה לבתי כנסת, לאנשים שמגיעים אליהם, ולדרמות הקטנות והגדולות שמפעמות בין קירותיהם. זה קשור כמובן לעובדה שאת הקריירה העתונאית שלי התחלתי בכתיבת ביקורת בתי כנסת, וגם בעבודתי בטלוויזיה הייתי הראשון שהכניס בית כנסת לתוך סט תפאורה של סדרת דרמה (“מעורב ירושלמי”, ש.ר”).

מהן התגובות לספר?

“התגובות מרגשות אותי מאוד. חששתי עמוקות מכך שיקטלגו את הספר כמשהו לדתיים בלבד, ולשמחתי התגובות הראשונות שהגיעו לרשת היו מצד קוראים שאני לא בטוח שהם יודעים איך נראה בית כנסת מבפנים. זה לגמרי לא מובן מאליו ואני אסיר תודה לקריאה הנדיבה שלהם ולבורא שזיכה אותי לרגע הזה. הם עשו איתי את המסע של הדמויות שלי שהן למעשה בבואות על קירות בתי הכנסת, האמתיים והבדויים, שעיצבו את חיי”.

מה עוד אתה עושה בימים אלו?

“חוץ מאשר לקדם את הספר אני ממשיך עם שגרת ההופעות בכל הארץ, כותב טור שבועי לעיתון “ישראל היום”, משדר בגל”צ עם לוסי אהריש ומתכונן לימי צילום שצפויים בתחילת החודש הבא. אבל הכי חשוב אני מקפל כביסה, מכין סנדוויצ’ים, מרקים חורפיים, ריבות וחמוצים”.

מה הלאה?

“הספר הזה רק עשה לי חשק לכתוב יותר. המשימות שהכי מרתקות אותי כרגע הן לכתוב סוף סוף מחזה שיעלה על במת התיאטרון, ולהקים בית ספר חדש בירושלים- בית ספר מעורב חילוני-דתי שיתאים לילד שלי, ולהמון חבריו שגם הם חיים בבתים שיש בהם מזה וגם מזה. באופן הכי אישי, אני מתפלל ומאמין שזאת תהיה הזהות הישראלית העתידית”.

כאן לא בית קפה/ ג’קי לוי/ כנרת זמורה-ביתן

 

 

שרון רוטר

שרון רוטר


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.