סבסטיאן קורץ, מנהיג מפלגת העם האוסטרית,15 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס
סבסטיאן קורץ, מנהיג מפלגת העם האוסטרית. צילום: רויטרס

 

בראיון למוסף סוף השבוע של "ישראל היום", התייחס סבסטיאן קורץ, הקנצלר הצעיר ביותר בתולדות אוסטריה וראש הממשלה הצעיר ביותר בין מדינות העולם המערבי,  לקווי היסוד של ממשלתו הטרייה – הכרה אוסטרית מפורשת באופייה היהודי של מדינת ישראל ובאשמתה של אוסטריה ביחס לשואה. בראיון ראשון לתקשורת הישראלית לאחר מינויו לקנצלר – הוא אומר לאלדד בק שהוא מביע הבנה לעמדה הישראלית בכל הנוגע לקשרים עם מפלגת הימין הלאומני בארצו.

על ההסתייגות של ישראל ממשלת הימין האוסטרית: "אני מכבד את זה, זאת האחריות שלי לפעול להפגת החששות. אני מאוד מעריך את ראש הממשלה בנימין נתניהו, יש לי קשר חברי איתו. אני מאוד מקווה שאוכל להסיר את הספקות הקיימים. באמצעות טיפוח קשרים טובים עם ישראל ועם הקהילה היהודית, אני אנהל שיחות, ואני מקווה שבאמצעות העבודה שלנו נוכל לשכנע את ישראל. קווי היסוד של הממשלה הזאת, בראשותי, הם הראשונים בהיסטוריה של אוסטריה שמכירים באופן ברור באופייה היהודי של ישראל".

לא דיווח. רה"מ נתניהו
"יש לי קשר חברי עם נתניהו". צילום מסך

 

קורץ התייחס להכרה באחריות האוסטרית לשואה: "כממשלה, שמנו לנו למטרה להציע לצאצאי הקורבנות של הנאצים הקלות בהשגת אזרחות אוסטרית. יש לי מודעות חזקה לכך שבגלל ההיסטוריה שלנו יש לנו אחריות גדולה, ואני רוצה לעמוד בה. קווי היסוד של ממשלתי נותנים לכך ביטוי. כקנצלר אוסטריה יש לי עניין לא רק בקשרים טובים עם ישראל, אלא בכך שאוסטריה תהיה שותפה ובעלת ברית של ישראל".

בתגובה לכך שאוסטריה הצביעה בשבוע שעבר באו"ם נגד החלטה האמריקאית בנוגע להכרתה של ירושלים, מה שהביא לאכזבה גדולה בישראל, אמר: "ההצבעה שלנו בעניין ירושלים בעצרת הכללית של האו"ם לא הייתה בשום אופן הצבעה נגד ישראל או נגד ארה"ב. אנחנו דבקים בעמדתו של האיחוד האירופי, שקובעת כי עתידה של ירושלים חייב להיקבע במשא ומתן ישיר בין ישראל לבין הפלסטינים".

בתגובה לטענה כי ישנן מדינות מהאיחוד האירופי שלא תמכו ביוזמה הטורקית לבטל את החלטת ההכרה האמריקנית אמר: "נכון. אך בה בעת אין עד כה מדינה מהאיחוד שהעבירה את שגרירותה לירושלים".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20