No Tag To Print

הפרו את הוראות המשטרה
קרדיט - יח"צ

שוכרים דירה? מדוע עכשיו זה הזמן לקנות דירה

הישראלים מחכים. נדמה שבכל הקשור לענף הנדל"ן, המשק הישראלי עבר למצב המתנה. ממתינים שהממשלה תחליט, ממתינים שמישהו יאשר, ממתינים שמישהו יבנה ומקווים שזה שהתחיל לבנות, לא יקרוס באמצע כמו שקרה למאות קבלני ביצוע בנים האחרונות. אורן גזית, מנכ"ל משותף ב"גרין פארק יזמות ובניה" מסביר מדוע דווקא עכשיו זו הזדמנות שלא כדאי לפספס

מדיניות הממשלה בשוק הנדל"ן

לעיתים נדמה שהמדינה עושה הכל כדי ששוק הנדל"ן לא רק שלא יתאושש אלא ימות סופית. זה ניכר בכך שחברות ביצוע רבות לא מצליחות להחזיק את הראש מעל המים תקופה כל כך ארוכה ללא עבודה ופשטו רגל. בנוסף, מדיניותו שלו כחלון נגד משקיעי הנדל"ן גרמה להם לא לרכוש דירות שממילא לא נרכשות ע"י הציבור כי הוא, בתורו, מחכה שהמחירים יירדו. 

כך, יש מעגל שבו כל אחד מחכה. בנוסף, קיימות תקורות ביורוקרטיות שהמדינה משיתה על היזמים והבונים ובנוסף לכך כוחם העצום של ראשי הערים שיכולים לעצור או לאשר תכניות כאוות נפשם. לכן, עצתי לאותן משפחות או זוגות צעירים המעוניינים לרכוש דירה ורוצים לחכות עוד קצת כי אולי המחירים יירדו – קנו היום, עכשיו.

המחירים לא יירדו, הם רק ימשיכו לעלות. הביקושים לא נעלמים והצמיחה הטבעית לא יכולה להיעצר. הממשלה יוצרת פקק בהכרזות כאלו ואחרות שנותנות תקוות שווא לזוגות הצעירים ובסופו של יום הפקק נפרץ ואז שוב נראה התנפלות של קונים על כל פיסת נדל"ן.

האטה של הקבלים בהתחלות הבנייה

הוסיפו לזה את ההאטה המכוונת של הקבלנים בהתחלות הבנייה יחד עם חוסר אדיר בכח עבודה ( כאשר גם לא מכניסים עובדים זרים )  וביורוקרטיה שהולכת ומסתבכת מחודש לחודש ותקבלו מתכון מושלם לעליית המחירים הבאה. מצב הדיור בישראל לא רק שלא ישתנה, אם כבר הוא רק יחריף ובנוסף פחות ופחות שחקנים יישארו בו.

חברת BDI פיתחה שיטה שבה הם מדרגים סיכון בין 1 ל–10 — ככל שמתקרבים ל–10 החברה נמצאת בסכנת סגירה. דירוג הסיכונים הממוצע במשק הוא כ–6.8. בענף הנדל"ן חברות הבנייה השונות, קבלני תשתיות או עסקי נדל"ן מניב — דירוג הסיכונים הוא 7.2 ומעלה, גבוה משמעותית מהסיכון הממוצע במשק. 

חברות רבות נכנסות לקשיים ונופלות, כשקבלני הביצוע הן הראשונות ליפול. לפי נתוני BDI בעשרת החודשים הראשונים של 2018, נגרעו מהמשק 385 חברות של קבלני ביצוע המתעסקים בבנייה, ונוסדו 32 חברות בלבד. ב–2017, הפסיקו 404 חברות את פעילותן לעומת 145 שנוסדו. החברות הגדולות במשק מעבירות את מרכז העשייה שלהם אל מחוץ לישראל .

בריחת המשקיעים לנדל"ן בחו"ל 

בנוסף, שוק השכירות כבר נמצא בבעיה. מדוע? שוב, מחסור בדירות. בעבר, לא מעט משקיעים היו רוכשים דירה ומשכירים אותה, לגיטימי. כחלון הבריח את אותם המשקיעים לחו"ל.

הישראלים רוכשים נדל"ן באוקראינה, הונגריה, רומניה ואיפה לא? בישראל. ברור שרכישת דירה אינה על הפרק מבחינת זוגות צעירים האלטרנטיבה היחידה שעדיין עמדה לרשותם היא לשכור דירה ולצערי גם זה בלתי אפשרי.

מצד אחד המחירים רק עולים ולא קורה כלום ומצד שני בריחת המשקיעים הביאה לירידה חדה מאד בדירות להשכרה. זה אומר לא רכישה ולא שכירות ולכן גם זוגות צעירים מנתבים את ההון הקטן שצברו מחוץ לגבולות המדינה.

כעת, ניתן להבין שבשוק שמאבד בקצב גבוה את השחקנים הפעילים בו ומנגד עומדות דירות ריקות שגורמות ליזמיהן הפסד בגין אי מכירה יוצר פלונטר והפלונטר הזה יתפוצץ לכולנו, שלא יהיה ספק. ואיפה המדינה בכל הסיפור הזה? זאת שאלה טובה.