מסירת מפתח. צילום: depositphotos.com.

אלא אם אתם גרים במרכזי הערים הגדולות, קשה מאוד להסתדר ללא רכב, זו עובדה הנגזרת ממציאות מורכבת שקצרה היריעה מלפרטה כאן. אז אם אתם באותו מצב כמו אזרחים רבים אחרים במדינה וזקוקים לפיתרון של רכב פרטי, כנראה שגם אתם מתלבטים מה יותר כדאי ומשתלם כלכלית, קניית רכב או שמא השכרת רכב.

נציין מלכתחילה כי בכל מקרה בו בוחרים, עקב המיסוי הכבד על שוק הרכב הישראלי, עלויות הרכב במדינה הן מהגבוהות בעולם. אך גם בתוך מציאות יקרה ומורכבת זו, ניתן להגיע לעסקאות טובות ומשתלמות כיום ולבחירה מושכלת בהתאם לצרכים שלכם.

חדש

רכישת רכב חדש היא כמובן חלום עבור הרבה אנשים והיא מאפשרת לכם לנהוג ברכב שהוא רק שלכם, חדש לגמרי על כל המשתמע מכך. אך כמובן שרכב חדש לרוב יגרור את העלות הראשונית הגבוהה ביותר מבין האפשרויות. כיום יבואניות הרכב בישראל, לצד סוכנויות שונות, מציעות מגוון רחב מאוד של אפשרויות מימון לרכישת רכבים חדשים, כך גם הבנקים וגופים פיננסיים נוספים. אפשרויות אלו זמינות בעיקר עקב סביבת ריבית נמוכה במשק, מה שהופך את הכסף לזול ומאפשר לקבל הלוואות זולות יחסית מבחינת ריבית.

כך למשל אפשר כיום לרכוש רכב חדש במודל פופולארי של תשלום מסוימת ואז לשלם את יתרת עלותו הגבוהה של הרגב בתשלומים חודשיים לאורך כמה שנים (במודל רכישה רגיל או בליסינג מימוני למשל). שימו לב שלצד עלות הרכב עצמו – גבוהה לכשעצמה כאמור – יש להוסיף תוספות נוספות למחיר, למשל:

  • אגרת רישוי בעלות של כמה אלפי שקלים.
  • תוספות מחיר על צבע מיוחד לרכב שלכם (לא לבן)
  • תשלום למדינה.
  • ביטוח חובה ומקיף – עלות של כמה אלפי שקלים בשנה מפאת היותו של הרכב חדש ויקר.

רכישת רכב משומש

אפיק נוסף לנהיגה ברכב פרטי הוא כמובן שוק הרכבים המשומשים, שהוא נרחב מאוד בישראל. אפשרות זו מאפשרת לקבל רכב שכבר נסעו והשתמשו בו, בעלות מופחתת לעומת רכישת רכב חדש. אם התקציב שלכם מוגבל או אתם לא מוכנים להוציא את המחירים המטורפים של רכבים חדשים בישראל ואם אתם צריכים רכב באופן שוטף וארוך טווח, זוהי אפשרות ריאלית עבורכם. כאן הרכב אמנם זול יותר, אך גם קיים מרכיב של סיכון ברכישה של רכב משומש. כמו כן יש להוסיף את ערך הזמן בחיפוש אחר ברכב המתאים, בדיקות תקינות במוסך, העברת בעלות, רכישת ביטוח רכב, טסט שנתי, אגרת רישוי שנתית וכמובן שרכבים משומשים באופן כללי מבקרים יותר במוסך לעומת רכב חדש לגמרי – אלו עלויות שנתיות שיכולות להגיע לאלפי שקלים ויותר.

כדאי לקרוא: מדריך לקניית רכב יד שנייה

השכרת רכב

אפשרות נוספת היא לחשוב מחוץ לקופסא ולא לרכוש את הרכב שלכם אלא לשכור אותו דרך חברה להשכרת רכבים. במודל זה אתם נהנים מרכב חדיש ומטופל, לא צריכים לדאוג לטיפולים ולאחזקה אלא פשוט נוהגים ומגיעים ליעדים שאתם צריכים ורוצים. מבחינת עלויות, על השכרת רכב משלמים לפי ימי ההשכרה – מקרוב ל-100 ש"ח ליום לרכב קטן ועד כמה מאות שקלים לרכבים גדולים יותר. בנוסף יש מרכיבים ביטוחיים שלעיתים מוסיפים, כגון הרחבת הכיסוי הביטוחי, ביטול השתתפות עצמית במקרה תאונה וכו'. בהשכרת רכב אתם בעצם משלמים רק על השימוש ברכב לפי השימוש בפועל ועל הדלק.

חשוב לבחון את הפרטים הקטנים. צילום: depositphotos.com.

 

פיתרון של השכרת רכב מתאים בעיקר כאשר אתם לא זקוקים לרכב בכל יום אלא במועדים מסוימים. כך אתם מחזיקים ברכב רק כאשר אתם באמת זקוקים לו ולא משלמים כדי שהוא פשוט יישב בחנייה. לאלו שזה מצבם, בהחלט יתכן וזו האפשרות הריאלית והכדאית ביותר כלכלית.

לסיכום: קשה לחיות בישראל בלי רכב. מי שזקוק לרכב כל יום, להרבה נסיעות ובאופן מתמשך, עדיף לרכוש רכב חדש או משומש או לחלופין לנהוג ברכב במודל של / תפעולי פרטי. מי שזקוק לרכב רק מדי פעם ורוק הזמן מתנייד ברחבי העיר בעזרת תחבורה ציבורית, השכרת רכב יכולה להיות פתרון יעיל, יצירתי ומשתלם כלכלית יותר מהחזקת רכב פרטי צמוד.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא