קמפיין שהחל ברשתות החברתיות בסוף השבוע קורא לפלסטינים להחרים את חשבונות המדיה החברתית של מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

הקמפיין שהחל לפני מספר ימים על ידי פעילים חברתיים פלסטינים וכפי הנראה ביוזמת הפת"ח, קורא לתושבי הרשות לבחור בין המשך החברות בפייסבוק עם משתתפי הקמפיין לבין המשך חברותם בדף הפייסבוק של המתאם.

הקמפיין מתקיים תחת האשטאג ("יא ענדי יא ענד אל מונאסק – או אצלי או אצל המתאם").

החשבון הרשמי של תנועת פת"ח פונה לתושבי הרשות ומזהיר אותם "שלא לשכוח אפילו פעם אחת מקיומו של הכיבוש או לראות את החיים כטבעיים בצל נוכחותו, שכן אם זה יקרה הרי שאתם קרובים לבגידה".

מטרתו של הקמפיין היא למנוע כל קשר ישיר בין מערכת תיאום הפעולות הישראלית לבין הציבור הפלסטיני וצעד זה  בא בהמשך להכרזתו של אבו מאזן על ניתוק היחסים מול ישראל, בתחום הביטחוני והאזרחי כאחד, תחומים עליהם מופקד מתאם הפעולות.

מוניר ג'רוב, אחד מדוברי הפת"ח, שמקדם את הקמפיין, טוען בדף הפייסבוק שלו, כי המדיה החברתית של מתאם פעולות הממשלה נועדה בין השאר, לגייס סוכנים לרגל אחר ולהציג את הכיבוש באור חיובי. נאצר לחאם, עיתונאי פלסטיני המקורב ללשכת אבו מאזן, הסביר בסוף השבוע כי באמצעות המדיה החברתית מאזינה ישראל לגולשים וחודרת לחשבונות שלהם למטרות שונות.

סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית WAFA פרסמה גם היא את הקמפיין לצד תמונותיהם של סגן אלוף אביחי אדרעי, ממערכת דובר צה"ל בשפה הערבית ושל אופיר גנדלמן, דיפלומט ישראלי המנהל את המדיה החברתית מטעם משרד ראש הממשלה בשפה הערבית.

יוזמי הקמפיין טוענים, כי אין לקבל את "העובדה המבישה" לפיה למעלה מ-600 אלף פלסטינים עוקבים אחר דף הפייסבוק של המתאם ופעילי פת"ח אומרים לערוץ 20, כי הקמפיין יימשך בשל הצלחתו שכן עד כה ניתקו למעלה מ-40 אלף פלסטינים את הקשר עם המדיה החברתית של מערכת התיאום הישראלית.

ברקע לקמפיין עומדת חששם של גורמים בפת"ח מהאפשרות שישראל פועלת להקמתה של הנהגה פלסטינית חלופית לאבו מאזן בתגובה להחלטתו לנתק את ערוצי התיאום וביטול המחויבות הפלסטינית להסכמים. בפת"ח מזהירים, כי ישראל תנסה להיפטר מאבו מאזן כדי להסיר מכשולים בדרך ליישום "תכנית המאה".

כזכור, בשבוע שעבר הפיצה הפת"ח חוזר בין ראשי הארגון ובו הזהירה מפני קמפיין ישראלי שעלול לפגוע ביציבות ברשות הפלסטינית ולהשחיר את תדמיתם של ראשי ההנהגה הפלסטינית. החוזר הזהיר מפני "ניסיון ישראלי ליצירת כאוס פוליטי וביטחוני בשטחי הרשות הפלסטינית במטרה להביא להקמתה של מנהיגות חלופית לאבו מאזן", כדי ללחוץ עליה לקבל את התכתיבים הישראליים לקראת החלת הריבונות ובתגובה לניתוק היחסים הביטחוניים.

יש לציין, כי לצד התמיכה בקמפיין, נשמעים גם דברי ביקורת נגד הרשות וגולשים ברשתות החברתיות מנצלים את ההזדמנות דווקא כדי לטעון, כי המשרד לעניינים אזרחיים ברשות, המקבילה הפלסטינית של מתאם הפעולות, סוחט את תושבי הרשות וגובה מהם סכומי עתק בתמורה למתן היתרי תנועה לישראל ובעיקר תמורת תעודות ה BMC וה VIP שמשמשות אנשי עסקים כדי לנוע בשטחי ישראל.

מערכת התיאום (מתפ"ש) מופקדת מטעם משרד הביטחון על תיאום סוגיות אזרחיות וביטחוניות בין ישראל לרשות הפלסטינית. בימי משבר הקורונה פרסם מתפ"ש הנחיות להתנהגות ולהתגוננות בפני הקורונה וכן סרטוני הדרכה בשפה הערבית לטובת תושבי הרשות.

 

ברוך ידיד

ברוך ידיד


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.