3:58 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > קמפיין מוקדמות מונדיאל 2018 יוצא לדרך: אלישע לוי יצטרך לספק הוכחות

קמפיין מוקדמות מונדיאל 2018 יוצא לדרך: אלישע לוי יצטרך לספק הוכחות

אחר אין ספור אכזבות, נבחרת ישראל תפתח ביום שני הקרוב את הקמפיין הראשון בעידן אלישע לוי וערן זהבי. עם יריבות כמו איטליה וספרד הסיפור נראה גמור עוד לפני שהתחיל, אבל המאמן הלאומי חולם להפתיע מדינה שלמה

עוד לפני שהקמפיין הראשון שלו כמאמן הנבחרת הלאומית יצא לדרך, אלישע לוי כבר הספיק לרשום ניצחון חשוב – חדר ההלבשה שלו. הכדורגלנים הישראלים לרוב אינם אוהבים לפרגן לאחרים ולא מעריכים את המאמן אם הוא מעדיף שחקנים אחרים בהרכב. אין להם בעיה להדליף לתקשורת גם בלי מסננים.  

הרבה מאמנים שילמו מחיר כבד על כך שחדר ההלבשה שלהם היה בעייתי ולא מלוכד. הרבה מאמנים שילמו מחיר יקר שהיו בו שחקנים שגרמו מבפנים נזק לנבחרת. הקמפיין האחרון היה אחד הבעייתיים ביותר מבחינת יחסי מאמן – שחקנים בנבחרת ישראל. התוצאות היו בהתאם.

גוטמן וזהבי. יחסי מאמן-שחקן מהגרועים ביותר. צילום: פלאש 90
גוטמן וזהבי. יחסי מאמן-שחקן מהגרועים ביותר. צילום: פלאש 90
הקמפיין הנוכחי שייצא לדרך ביום שני הקרוב במשחק נגד נבחרת איטליה, מסתמן כיוצא דופן בכל הקשור למערכת היחסים שבין השחקנים למאמן ולהפך. השחקנים ברובם נותרו שחקני הסגל של המאמן הקודם, אלי גוטמן, אבל משהו השתנה בנבחרת בכל הקשור להתנהלות של השחקנים מול המאמן.בדרך כלל אוהבים לספר לנו לפני משחקים על אווירה טובה, על חדר הלבשה מלוכד, על תחושות טובות, לפעמים האינפורמציה הזו שהגיעה לתקשורת שיקפה את המציאות ולפעמים זו היתה אחיזת עיניים.

בקמפיין האחרון למשל, היו לא מעט מקרים שמערכת היחסים בין המאמן הלאומי לשחקנים רבים היתה עקובה מדם. חדר ההלבשה בקמפיין האחרון היה לא מעט פעמים על סף פיצוץ.

הפעם האינפורמציה שיוצאת החוצה מהנבחרת תואמת את המציאות. מעולם לא היה לנבחרת הלאומית מאמן כל כך אהוד, כל כך מוערך מבחינת האישיות וכל כך מחובר לשחקנים מאז לואיס פרננדז הצרפתי.

אלישע לוי הצליח בתקופה קצרה, עוד לפני שנשמעה השריקה למשחק הראשון, לדלג למקום הראשון בטבלת המאמן האהוב.

אצל אלישע לוי המציאות שונה. בניגוד לקודמו למשל, הוא נתפס כמאמן שהגיע ללא דעות קדומות. הוא לא הביא נדוניה מהקבוצה שאימן, כמו גוטמן למשל, הוא לא מחובר לשחקנים מסוימים ולא נותן עדיפות על פני אחרים אלא בוחן כל אחד לפי יכולתו.

יכול להיות שהעובדה שהשחקנים מתייחסים אליו לפני הכל כאל סוג של אבא, אולי סבא, יכולה לפגום בתוצאות הנבחרת ויכול להיות גם בדיוק ההפך. בפועל, אלישע לוי עבור השחקנים הוא לפני הכל אדם נקי משיקולים זרים, אדם שנותן כבוד לשחקנים שלו, הבכירים, הוותיקים וכאלה שזומנו לראשונה.

השחקנים לא פראיירים

השחקנים, בלי קשר לרמתם על כר הדשא, לא פראיירים. כמו שהמאמן יודע תמיד לעלות על עקבותיהם של השחקנים המדליפים לעיתונאים, גם השחקנים יודעים היטב מי המאמנים שמשתפים פעולה עם התקשורת,  ומי המאמנים שזורקים את הבוץ על השחקנים במקרים של כישלון על מנת לצאת נקיים. בקמפיינים של נבחרות ישראל זה קרה לא מעט.

אלישע לוי.
אלישע לוי.

אצל אלישע לוי זה לא קורה. לוי, לא רק מתאמץ לשדר אמינות ולויאליות כלפי השחקנים, זה בא לו בטבעיות. המאמן הלאומי החדש אינו עסוק בעצמו, אינו חופר מנהרות כדי להתגונן מהתקשורת במקרה של מפלה, הוא אינו מחפש אליבי ובעיקר אינו מסייע לתקשורת כדי לקבל אשראי ליום שחור.

אלישע לוי נהנה מאהדה גדולה בחדר ההלבשה, יש אהבה גדולה כלפיו,, אפילו, הייתי אומר. זה מתחיל מערן זהבי, הקפטן שממש התחבר אליו ומגיע לאחרון השחקנים.

הניצחון הכפול במינוי זהבי לקפטן

הבחירה של המאמן הלאומי בערן זהבי לקפטן הנבחרת, סידרה ללוי ניצחון כפול. ראשית, זהבי השחקן הראוי ביותר כיום לשמש קפטן נבחרת ישראל, גם בגלל המעמד שהגיע אליו, המנהיגות, הקונצנזוס שיש לגביו בנוגע ליכולת המקצועית והעובדה שהפך למותג על. עובדה חשובה נוספת היא שבהיעדר שחקנים ותיקים שמועמדים באופן קבוע להיות בהרכב הראשון כדי לשמש קפטן, זהבי הוא השחקן היחיד שעונה על כל הקריטריונים.

הניצחון השני שלוי זכה לו כתוצאה מהבחירה בערן זהבי, הוא קבלת שחקן הרבה יותר אחראי וממושמע. מחוץ למגרש, הוא קיבל את זהבי החייכן, המעודד, זה שנמצא בכמה רמות מעל כולם בסגל ויכול לפרגן ולסייע לשחקנים אחרים, מבלי שייאלץ לחשוש למעמדו או למקומו בהרכב.

זהבי נהנה ממעמד שלא היה בנבחרת ישראל מעולם. אין לצידו שחקנים ברמתו, אין מולו כוכב שמצוי בתחרות או יריבות אישית נגדו. יוסי בניון היה הכוכב הגדול והמנהיג בנבחרת ישראל במספר קמפיינים אבל תמיד הייתה לו יריבות עם הבלם טל בן חיים ששיחק גם הוא בפרמייר ליג.

בעידן הנוכחי יש את זהבי וכל השאר, זה אולי גורם לקפטן לתת מעצמו הרבה יותר ממה שהורגל עד לאחרונה ומי שאמור להינות מכך זו נבחרת ישראל. השידוך בין זהבי ולוי עשוי להיות סיפור הצלחה של הנבחרת הנוכחית.

רוצים לראות גם קבלות

אבל אהבה לא מביאה כרטיס למונדיאל או נקודות. אלישע לוי חייב להביא איתו לנבחרת ישראל ערך מוסף. עכשיו זכות ההוכחה המקצועית מוטלת עליו.

האוהדים יצאו מסמי עופר מרוצים? צילום: פלאש90
האוהדים יצאו מסמי עופר מרוצים? צילום: פלאש 90

מרבית הסגל הלאומי מורכב משחקנים שמשחקים בחו״ל אצל מאמנים בכירים, ושחקנים שבאים מקבוצות בכירות בליגה הישראלית, שגם שם מאמנים ברמה גבוהה מאוד. אלישע לוי צריך להביא איתו למשחק הראשון נגד איטליה, משהו כדי להתחיל לצמצם את הפער בין אלישע לוי האדם לאלישע לוי המאמן.

בינתיים, לקראת איטליה, יש הרבה סימני שאלה לגבי ההרכב, לגבי המערך, השיטה, ותפקוד השחקנים. אלישע אמר במסיבת העיתונאים השבוע כי שלושה חודשים הוא התלבט לגבי בחירת הסגל למשחק הקרוב. עכשיו נותרו לו ימים ספורים להתלבט ולבחון את ההרכב והמערך שאיתו הוא רוצה לשחק.

למאמן נבחרת ישראל אין הרבה אפשרויות, אין שפנים שהוא יכול לשלוף ואין דרך להפתיע יריבה בסדר גודל של איטליה, אבל למאמן לאומי יש יכולת לצמצם פערים ולהעמיד נבחרת שמסוגלת לתת לקהל הרב לצאת מסמי עופר מרוצה גם אם הנבחרת הפסידה. המבחן הראשון הגדול של אלישע לוי להוכיח לנו שהוא לא רק בנאדם נדיר.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

בניון כובש שער בכורה. צילום: ינון פוקס, האתר הרשמי של בית"ר ירושלים

כמה טוב, ככה יוסי

ארבע עונות חלפו מאז יוסי בניון חזר לשחק בישראל והוא נהנה מכל רגע. על הגשמת החלום בבית"ר, על המעבר מאנפילד לעכו ועל הנבחרת. מיוחד