4:24 17/12/2017
דף הבית > ספורט > קמפיין הנבחרת: שנה עוברת, אבל המנגינה נשארת

קמפיין הנבחרת: שנה עוברת, אבל המנגינה נשארת

מאמן הנבחרת הלאומית דיבר אתמול במסיבת העיתונאים לקראת איטליה וכמו תמיד, חזר על מילים יפות ותקוות חלולות. הגיע הזמן לשנות גישה.

אחרי ששמעתי את אלישע לוי, מאמן הנבחרת הלאומית, במסיבת העיתונאים הראשונה לקראת פתיחת קמפיין המוקדמות של מונדיאל 2020 ברוסיה, נזכרתי במילים של השיר הישן שכתב יעקב כהן: ״הימים חולפים, שנה עוברת, אבל המנגינה לעולם נשארת״.

אלישע לוי.
מאמן הנבחרת. אלישע לוי

מאמן חדש, קמפיין חדש, ושום דבר לא השתנה. אפילו הטקסטים של המאמן הלאומי והשחקנים החדשים זהים לגמרי לטקסטים של המאמנים הלאומיים הקודמים ושחקני הנבחרת לדורותיה. אלישע לוי נכנס לאולם מסיבת העיתונאים בבית הנבחרות בשפיים מלווה בראש מערך ההסברה של ההתאחדות, שלומי ברזל, סוללת הצלמים והעיתונאים המתינו למוצא פיו של המאמן הלאומי, רגע לפני שקמפיין נוסף יוצא לדרך.

אין מאמן לאומי שלא אוהב את הרגעים האלה, אין שחקן נבחרת שלא חולם להגיע לרגע הזה שבו הוא חלק מהנבחרת הלאומית בקמפיין חדש. אלה הרגעים המעטים שבהם עוד אפשר לחלום. המשחקים עדיין לא החלו, בטבלה כל הנבחרות באותו מצב ואצלנו כולם יכולים לפנטז, להאמין, לקוות. אפשר להשתמש בכל המילים הטובות ולנטוע ים של אופטימיות באוהדי הנבחרת הרבים ושבעי הכישלונות בעשורים האחרונים.

״אנחנו הולכים לקמפיין מול נבחרות חזקות מאוד, אבל בכדורגל תמיד צריך לבוא אופטימיים", אמר אלישע לוי. נכון, היריבה הראשונה בקמפיין היא איטליה, אבל המאמן הלאומי חייב להיות גם המעודד הלאומי: ״עם כל הכבוד לאיטליה, שתבוא ותרצה לשחק את הכדורגל שלה, אנחנו נבוא ונשחק את הכדורגל שלנו. יש בכל מערך שחקני הגנה שיעבדו קשה כדי שנוכל גם להיות מסוכנים".

ואי אפשר כמובן לקיים מסיבת עיתונאים של מאמן לאומי בלי מילה טובה לקהל. ״אנחנו צריכים להיות ריאליים", אמר ביקש לוי והוסיף: "אנחנו עוסקים בכדורגל וצריך להיות אופטימיים, אף פעם אי אפשר לדעת. הרבה פעמים מרימים את הציפיות גבוה מדי ואז מתפנצ'רים. אנחנו ננסה לעשות את שלנו בצורה הכי רצינית שיש. אנחנו מכבדים מאוד את איטליה, יודעים שזו נבחרת טובה מאוד, אבל מצד שני אנחנו משחקים בבית ועם העזרה של הקהל אנחנו יכולים להיות דומיננטיים ואפילו לעשות את הבלתי ייאמן".

אלישע לוי חזר לא מזמן ממשחקי היורו בצרפת. הוא ראה נבחרות קטנות מישראל מנצחות ומדיחות נבחרות גדולות בסדר גודל עולמי. איסלנד הקטנה הדיחה את אנגליה, הונגריה שלחה הביתה את רוסיה והיו עוד תוצאות מפתיעות. אי אפשר ואסור לזלזל בנבחרות גדולות כמו איטליה וספרד – היריבות של ישראל במוקדמות. המאמן והשחקנים חייבים לכבד כל יריבה חזקה או חלשה ממנה, אבל אסור לאלישע לוי ללכת בדרכם של קודמיו בתפקיד.

אסור למאמן הלאומי החדש לנטוע פחד בקרב שחקניו. נבחרת איטליה הוכיחה ביורו שהיא נבחרת מצוינת, יש לה סגל שחקנים מצוין, יש לה עבר מפואר והיא מגיעה לישראל עם מאמן חדש ומומנטום חיובי אחרי הערכה הגדולה שקיבלה בטורניר היורו ואחריו, וביקורת חיובית מהתקשורת האיטלקית, דבר שלא קרה זמן רב באיטליה. אבל למרות הנתונים הלא מחמיאים לנבחרת ישראל, עדיין מדובר בכדורגל, עדיין מדובר במשחק ביתי לעיני 32 אלף אוהדים שימלאו את סמי עופר ביום שני הקרוב ובכדורגל כמו בכדורגל, הפתעות וסנסציות הן חלק מהמשחק ולא רק אלישע לי ראה אותן ביורו האחרון.

הגיע הזמן שנבחרת ישראל תפתח קמפיין שהמילה אופטימיות תהיה עם בסיס אמיתי ולא רק אמירה מאולצת. כל המאמנים בנבחרות ישראל באו איתה מהבית והשאירו אותה בחדר ההלבשה כאשר הנבחרת עלתה לכר הדשא. נבחרת ישראל מסוגלת להציע תוצאה טובה בבית מול איטליה בעיקר עם כולם יבינו שהמשימה לא בלתי אפשרית. אלישע לי צריך לשדר לשחקנים שלו שהוא מביא משהו אחר. הוא צריך להוכיח לנו שהפעם המנגינה השתנתה ולא נשארת כפי שהיתה.

אלי גוטמן, קודמו של לוי בתפקיד, אהב לספר לכל מי שפגש בדרך לאחרונה כי הנבחרת שלו לא הפסידה לאלופת אירופה. כן, דווקא גוטמן שכשל בשני קמפיינים כמאמן נבחרת ישראל, הצליח לסיים פעמיים בתיקו מול נבחרת פורטוגל. אותו גוטמן הצליח למצוא את הדרך דווקא נגד פורטוגל לשתק את שחקן השנה באירופה, אלוף אירופה, כריסטיאנו רונאלדו. הוא עשה את זה פעמיים, פעם בישראל ופעם שנייה בליסבון. במשחק ברמת גן ישראל אפילו הובילה 1-3 וסיימה בתיקו 3-3 משער בשנייה האחרונה של תוספת הזמן.

נכון שיש פערים גדולים בין ישראל לאיטליה, היו גם פערים גדולים לא פחות בין ישראל לפורטוגל, הבעיה אצל המאמנים הלאומיים והשחקנים הישראלים לרוב היא בראש. מעבר למילים היפות, למנגינות הישנות, הגיע הזמן לתוצאות.

כאשר מונה אלישע לי לתפקיד היה ברור לאלה שמינו אותו כי ישראל לא תגיע למונדיאל ברוסיה כאשר ספרד ואיטליה הוגרלו עם ישראל. המשימה שהוטלה על לוי היא לסיים במקום השלישי בסיום הקמפיין ולתת לאוהדים כדורגל איכותי ומהנה במשחקים. ללוי יש יתרון על מאמנים אחרים. ראשית הוא מקצוען ולא פוליטיקאי, הוא נתפס בעיני השחקנים כאחד שמקבל החלטות מקצועיות בלבד ולא עושה חשבון לתקשורת או לבעלי הקבוצות והוא נהנה מאמון רב אצל השחקנים.

יתרון משמעותי נוסף הוא, לוי מקבל את המינוי הנכסף כאשר לראשונה בישראל יש קונצנזוס שאי אפשר להעפיל מבית שבו היריבות הן ספרד ואיטליה. שתי אלופות עולם לשעבר, שתי אלופות אירופה לשעבר, שתי מעצמות בעבר ובהווה. עם הנתונים הללו יש למאמן הלאומי החדש יתרון והוא חייב לנצל אותו.

ומילה לסיום. כדי שלא נחזור שוב לשירו של יעקב כהן ולא נשמע את אותה מנגינה, נתפלל בסוף השבוע שלא נשמע שוב את התירוצים בסיום המשחק מול איטליה. פעם אחת תנו לנו זמירות חדשות.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

רוקאביצה לא מסתדר עם הכתומים. צילום: ראובן כהן, אתר מכבי חיפה

גם בלי לוזון: מכבי חיפה הפסידה לבני יהודה

ליגת העל: הירוקים רשמו הפסד נוסף לחבורה של אבוקסיס, תיקו מאופס להפועל חיפה באשקלון, חלוקת נקודות בין פ"ת לאשדוד וניצחון דרמטי לסכנין מול עכו