סערה בדיון בוועדת הכנסת. , חבר כנסת מטעם , העלה יוזמה לפיה חברי כנסת מכהנים לא יורשו לטוס לחו”ל במימון ארגונים אנטישמים, ופעילי .

ח”כ יואב קיש, המכהן כיו”ר ועדת הכנסת, ניהל דיון בנוגע להוספת הסעיף לכללי האתיקה של בית המחוקקים. במצב הנוכחי, חברי כנסת רשאים לטוס לחו”ל מבלי שגורם חיצוני בודק את מקורות הגוף הממן את הטיסה.

על מנת לחזק את טענתו, קיש הזכיר את השתתפותה של חבר הכנסת בנסיעה לחו”ל שקיבלה מימון מארגון הטרור . “בדצמבר האחרון ועדת האתיקה נתנה אישור לחנין זועבי לטוס לחו”ל במימון תחנת הטלוויזיה ‘אלקודס’ של החמאס. בעיני זו שערורייה שהכנסת נותנת אישור להשתתפות באירוע אנטי ישראלי מובהק. לא יתכן שדבר כזה יקרה”, אמר קיש.

דיון ענייני. ח"כ יואב קיש צילום: פלאש 90
ח”כ יואב קיש. צילום: פלאש 90

קיש הוסיף, “חבר כנסת שבוחר לנסוע על חשבונו נושא באחריות אישית שלו ואין בכוונתנו למנוע את זה ממנו. כאן מדובר על אישור ועדת האתיקה למימון הנסיעה. הסעיף יכול להגביל באופן משמעותי את הדה לגיטימציה לישראל בעולם”.

“באותו יום שתעביר את זה אני מתפטר”, “ניפגש בבג”ץ”

מנגד, התנגד להצעתו של ח”כ קיש ואמר: “אני חושב שההצעה היא לא נכונה ובעייתית מאוד מבחינה משטרית, חוקתית וגם מעשית. ההצעה משקפת סוג של אנומליה – מצד אחד היא אינה מגבילה במהות את עצם הפעילות אלא רק את מימונה. מצד שני, המימון כשלעצמו אינו נגוע בניגוד עניינים ואינו פוגע בטוהר המידות ולכן אינו פסול. ההצעה גם נוגדת את הרעיון שבבסיס חוק חסינות חברי הכנסת, שתכליתו להבטיח חופש פעולה פוליטי לחברי הכנסת, אף יותר משל אזרח מהשורה”.

כמו כן, יו”ר ועדת האתיקה ח”כ (ש”ס) התנגד להצעתו של קיש וטען כי היא פוגעת ב”חופש הביטוי והתנועה” של חברי הכנסת. וקנין אמר:  “חופש הביטוי וחופש התנועה של חברי הכנסת הם דברים שאנחנו שומרים עליהם בוועדת האתיקה, לאורך ולרוחב של כל המפה הפוליטית בישראל. חופש הדעות הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה. תפקידנו בוועדת האתיקה הוא לבדוק שאין אינטרסים אישיים או טובות הנאה ולא לבחון האם מעשיו או עמדותיו של ח”כ מוצאות חן בעינינו או לא. באותו יום שתעביר את זה אני מתפטר”.

ח"כ יוסף ג'בארין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח”כ יוסף ג’בארין. תולה תקוות בבית המשפט העליון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בתוך כך, חבר הכנסת יוסף ג’בארין () אמר כי במידה ונבחרי הציבור יחליטו להעביר את החוק, הוא יפנה לבית המשפט העליון. “אם זה יאושר ניפגש בבג”צ”, אמר ג’בארין.

קיש הבהיר כי הוא נחוש בדעתו להעביר את ההצעה למרות ההתנגדויות. ”האיומים כבודם במקומם מונח, אך הם לא ירתיעו אותי ואת שאר חברי הוועדה התומכים בתיקון זה מלקדם זאת, ולהפסיק את האבסורד של קבלת חותמת רשמית מהכנסת על קבלת מימון לפעולה נגד המדינה. יש כאן מסר ברור: כנסת ישראל לא תאשר ולא תקיים קשר עם גורמים אנטי ישראלים הפועלים נגדה”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.