מגנומטרים בהר הבית. פלאש 90
מגנומטרים בהר הבית. פלאש 90

תמונות המוסלמים המשתחווים לרגלי גלאי המתכות ולוחמי מג”ב הציתו בעיני רבים את הדמיון. לראשונה מאז מלחמת ששת הימים, ואולי מאז חורבן הבית, יהודים מסתובבים חופשי באתר הקדוש שלא תחת עיניהם המפקחת של זרים. נכון לרגע זה, כל עוד יש מחלוקת בין הווקף הפלסטיני שמעודד מחאה והווקף הירדני שמקבל בשתיקה את גזירת ארדן ונתניהו, נראה כי מדובר בניצחון ישראלי.

למזלנו, או שלא, יש בארצנו הקטנה מספיק מקרים וניסויים דומים מהעבר לפיהם ניתן לבחון את  המציאות כיום. עבור נתניהו, מדובר בסיטואציה קשה אך מוכרת. הזירה קרובה, האנשים אותם אנשים והווקף אותם אותו ווקף.

מסלע קיומנו לערימת חצץ בתוך שלושה ימים

השנה היא , ארבעה חודשים לאחר שנבחר נתניהו לראשות הממשלה הוא מורה לפתוח את מנהרות הכותל מסיבות תיירותיות ללא תיאום עם הפלסטינים. עוד בתקופת רבין העניקה ישראל לפלסטינים ממתק בדמות מסגד אורוות שלמה בתוך בתמורה למניעת מהומות. אחרי הירצחו של רבין, הפלסטינים מיהרו לחצוב את ההר, אך התנערו מההסכמה שבשתיקה למנהרת המוצא והרחוב הפלסטיני תסס.

בעקבות הוראת נתניהו לפתוח את המנהרה, יאסר ערפאת, יו”ר הרשות הפלסטינית דאז, קרא לאנשיו לצאת אל הרחובות: “אלוהים קנה מהמאמינים את נפשם ורכושם, כי הם ירשו את גן עדן ויילחמו למען עמם… יהרגו וייהרגו…”, ציטט מהקוראן. תושבי חברון וירושלים היו אלו שנענו לקריאת ערפאת יותר מכל והבעירו את השטח.

פלסטינים מיידים אבנים ב-96'. צילום: פלאש 90, ארכיון
השימוש הראשון של פלסטינים בנשק חם נגד ישראל. צילום: פלאש 90, ארכיון

נתניהו, שכמו השבוע, שהה בצרפת, הודיע כי יקצר את ביקורו והאשים את יו”ר הרשות דאז בהתססה מכוונת של הפלסטינים: “זה צירוף של מידע שגוי וסילוף מכוון של מידע, בניסיון ללבות סערת רגשות ללא כל בסיס עובדתי”, אמר. במוצאי יום כיפור, אז החלו המהומות, אמר רה”מ כי “מי שביקר במנהרה, אינו יכול שלא להתרגש עד עמקי נפשו, אנו נוגעים שם בסלע קיומנו”.

על אותה הנגיעה בסלע קיומנו, שילמו 17 חיילי צה”ל בחייהם, כשעשרות ישראלים נוספים נפצעו כשגם רחבת הכותל עצמה הפכה לזירה מדממת. הנשיא האמריקאי קלינטון ניצל את המהומות כדי להפעיל לחץ על ישראל. כיוון שירושלים, בראשות רבין, כבר נתנה למוסלמים לבנות מסגד נוסף בהר הבית, ישראל לא יכלה לתת סוכריות נוספות לפלסטינים בתמורה לשקט בעיר הבירה. מי שנבחרה לשלם את המחיר הייתה חברון, אותה עזבה ישראל , למעט היישוב היהודי שם ואיזור מערת המכפלה.

כמו אז, גם היום הרחוב הפלסטיני רותח בעקבות הטעייה מכוונת. הסעודים והירדנים לחוצים, אך מגבים בשתיקה פומבית את ישראל. מי שמשלהב את הרחוב הפלסטיני אינו יו”ר הרשות, אלא המופתי של ירושלים, מוחמד חוסיין. כמו בימי חאג’ אמין אל-חוסייני, הוא מסית נגד ישראל והווקף קורא לאנשיו שלא להיכנס להר הבית, אלא להתכנס מסביב לשעריו.

נתניהו וערפאת חותמים על הסכמי וואי. צילום: אבי אוחיון, לע"מ
נתניהו וערפאת חותמים על הסכמי וואי. צילום: אבי אוחיון, לע”מ

בשנות התשעים, בניסיון לשכך את הגלולה המרה של פתיחת מנהרת המוצא, כאמור, שילמה ישראל באישור לפתיחת מסגד אורוות שלמה. ישראל אז הפכה את סלע קיומנו לערימת חצץ בלתי מזוהה שהושלכה לאשפה, במאמץ מוסלמי לדחוק אותנו לאשפת ההיסטוריה. בהמשך, הנשיא קלינטון משך את ערפאת ואת נתניהו לוושיגנטון, שם סיכמו השניים כי בתמורה לרגיעה, ישראל תחלק את חברון. על כמה מטרים של תיירות, שילמנו באובדן בעלותנו בעיר האבות.

המחלוקת במערכת הביטחון: סוגיה מדינית

21 שנים אחרי, בימי המגנומטר הראשונים מסביב להר הבית, השאלה הגדולה שצריכה להעסיק את ישראל היא איך לא חוזרים על אותו מעגל קסמים, בו אנו מראים טיפת ריבונות ומסיימים מושפלים על הקרקע, מאבדים מסממני הזהות שלנו בארץ הזו.

מערכת הביטחון מביטה אל עבר הטווח המיידי ומגיבה בהתאם. שב”כ מזהה את ההסתה סביב הר הבית ביהודה ושומרון ומזהיר כי המהומות בעיר העתיקה יגלשו גם אל יהודה ושומרון. המשטרה, לעומת זאת, מסתכלת על הר הבית, אותו היא מנהלת שנים ורואה במגנומטרים אמצעי אכיפה ראשון במעלה כדי למנוע כניסת אמצעי לחימה וחבלה לאתר הקדוש.

ממשיך את מורשת אבותיו ומסית. מוחמד חוסיין. הווקף מודיע במסיבת עיתונאים על העברת תפילת יום השישי לאזור הר הבית בלבד
ממשיך את מורשת אבותיו ומסית. מוחמד חוסיין. הווקף מודיע במסיבת עיתונאים על העברת תפילת יום השישי לאזור הר הבית בלבד

הדיון בין שב”כ והמשטרה אינו מונע מתפיסות פוליטיות המשבשות את הראייה, אלא מניסיון כן לשלוט בשטח כראוי. בשב”כ משוכנעים שהצעת המשטרה תבעיר את הקרקע עליו יושבים סוכני שירות הביטחון. במשטרה מאמינים שמה שעבד בגל הטרור 2015 יצלח גם במקום הכי חם במזרח התיכון.

יכול מאוד להיות שאזהרות השב”כ נכונות, והשטח יבער כפי שבער בכהונה הראשונה שלו. האם ינסה להרגיע את הפלסטינים אחר כך עם סוכרייה בסגנון חברון או ילך עם גלאי המתכות עד הסוף? יכול להיות שאזהרות המשטרה יתבררו כנכונות, והמקום הקדוש יהפוך לקן טרור שאין לישראל שליטה עליו.

זו שאלה קשה, אבל הרי המגנומטרים אף פעם לא היו רק עניין של , בטח לא כשזה מגיע להר הבית. המוסלמים מסרבים להיכנס להר הבית כי מבחינתם הוא כבר לא שלהם. היהודים שעולים לרגל חוגגים את רגעי הריבונות הנדירים שמראה מדינת ישראל.

יצטרך להכריע בין קיר הברזל ובין ויתור על המגמונטרים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
יצטרך להכריע בין ובין ויתור על המגמונטרים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביום ראשון ישתתף ראש הממשלה נתניהו באזכרה השנתית לזכרו של זאב ז’בוטינסקי. איזה פתרון יציג נתניהו לסוגיית גלאי המתכות בפני מי ששרטט את הפתרון לסכסוך הישראלי-ערבי בדמות קיר הברזל? האם דווקא כיום, כשישראל הופכת להיות מוקד עלייה לרגל ממדינות המערב שבוחנות איך להילחם בטרור, נכון יהיה להיכנע? המשורר אורי צבי גרינברג פעם כתב ש”השולט בהר שולט בארץ”. חבל שהוא לא כתב מה המחיר.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.