No Tag To Print

ניסור בטון
צילום:123rf

קידוח וניסור בטון בישראל – כל מה שצריך לדעת לפני שמנסרים

ענף ניסור הבטון בישראל הוא אחד המבוקשים אך יחד עם זאת גם מהפחות מוכרים. במבט ראשון מרימים גבה ובמבט שני מבינים עד כמה השירות הזה נחוץ ולעתים קרובות זאת האפשרות היחידה שעומדת בינכם לבין הגשמת יעדי הבנייה או השיפוץ.

החשיבות של התחום יחד עם המחסור בידע בסיסי, יוצרים פער שעשוי לגרום לטעויות בקרב צרכנים וכפי שניתן לראות, מחיר ניסור הבטון לא הכי זול וכל טעות בשיקול הדעת עשויה לעלות לכם כסף – והרבה.

אם זה עדיין לא משכנע אתכם, כל פעולה של ניסור בטון מלווה בסכנות למבנה ולמפעילים כך שאם חשבתם לשבת בצד ולסמוך על החברה ששכרתם, חשוב שתבחרו אותה באופן הנכון.

לפני שנסביר על הדרך המומלצת לבחירת אנשי מקצוע ועל הדגשים שצריך לתת עליהם את הדעת, בואו ונבין תחילה מה זה ניסור בטון.

אם אתם חושבים שאתם יודעים הכל, יכול מאוד להיות שאנחנו עומדים לחדש לכם כמה נקודות שיכולות לסייע לכם לגשת לבחירת בעל המקצוע המומלץ באופן הנכון.

בנייה בבטון – יתרון שהופך לאתגר

כיאה למדינה מתקדמת עם תקנים מחמירים, הבנייה בישראל נעשית באמצעות מגוון כלים וחומרים כשהמרכזי בהם הוא הבטון.

מדובר ללא ספק בחומר מעולה וחזק במיוחד שהופך כל מבנה ליציב ובטוח.

יחד עם זאת במקרים שבהם צריך לשבור קיר או לפתוח פתח בחומת בטון, יתרון החוזק הופך מהר מאוד לאתגר ומחייב שימוש באמצעים מיוחדים שיכולים להתמודד עם הקשיחות של הבטון ולחתוך אותו באופן מדויק ויעיל.

מתי  צריך לנסר בטון?

מגוון המקרים שבהם צריך לנסר בטון דומה למגוון השימושים של הבטון בבנייה ולכן מדובר בתחום כל כך רחב.

בין המקרים הבולטים שכדאי להתעכב עליהם אפשר למנות שבירה של קירות, יצירת פתחים לחלון או לדלת וכדי להרחיב פתחים קיימים, חיתוך של חומות בטון, ניסור של גג כדי ליצור מעבר ואפילו חיתוך של עמודים עבים וקורות תומכות כחלק מתהליך של הריסת מבנה.

מה זה בכלל ניסור בטון?

לפי מדריך ניסור בטון באתר 'פרו בטון' יש שתי דרכים להתמודד עם האתגר. האחת היא שבירה והשנייה היא ניסור שלו.

בעוד שהשבירה מתאימה למקרים מאוד מצומצמים של בטון דק או בהריסת מבנים, כאשר רוצים להסיר את הבטון בצורה מדויקת ובטוחה, נעזרים בשירותי ניסור בטון שתוקפים את המכשול מזווית אחרת ובמקום לנסות ולשבור אותו ועל הדרך לזעזע ולסכן את המבנה כולו, פשוט משתמשים בעיקרון החיכוך כדי לחתוך את הבטון באמצעות שיטות וחומרים חזקים יותר ממנו.

באמצעות החיתוך של הבטון, אפשר להגיע לתוצאה מאוד מדויקת – לעתים ברמות של מילימטרים ומה שיפה בכל העניין הזה הוא שעבודה עם בעל מקצוע מיומן, גורמת לבטון החזק והעמיד, להיחתך בתוך שניות.

שתי שיטות לחיתוך בטון ביהלום

התוצאות המרשימות הללו מושגות הודות לשימוש בכלים מיוחדים שנחלקים לשתי קבוצות עיקריות אשר משמשות במקרים שונים.

ניסור עם מסור יהלום

ניסור בטון עם מסור יהלום היא השיטה הכי נפוצה ולא בכדי. המחיר הזול (באופן יחסי לשיטה האחרת עליה נרחיב בשורות הבאות) והאפשרות לבצע את מרבית העבודות בדיוק ויעילות מרביים, הופכים את ניסור הבטון ביהלום למקובל כמעט בכל עבודה.

אף על פי השם שיכול להזכיר את המסורים המוכרים מתחום העצים, מסורי בטון שונים לגמרי.

ישנם כמה סוגי מסורים שנועדו לחתוך בטון מסוגים ומקומות שונים כך שכדי לחתוך קיר, ניעזר בכלי שונה מזה שמשמש כדי לחתוך גג.

למרות זאת, לכל מסורי הבטון יש עיקרון פעולה דומה שנשען על החלקים הבאים:

מנוע – בכל מסור יש מנוע שמניע את החלק החותך. בדרך כלל המנוע חשמלי למעט מקרים שבהם צריך לעבוד במקומות שהחשמל לא נגיש ואז נעזרים במנועי בנזין.

דיסק (צלחת) משונן – הדיסק הוא החלק שהמנוע מסובב ושבא במגע עם הבטון. הקצוות המשוננים שמסתובבים במהירות גבוהה מתחככים בבטון וחודרים אותו.

אבקת יהלום תעשייתי – על מנת ליצור מסורים שחזקים יותר מהבטון, מצפים את הדיסק שחודר את הבטון בשכבה של יהלום תעשייתי. באופן הזה אנו מקבלים דיסק משונן שהוא חזק יותר מכל בטון או מתכת הודות לשכבת היהלום.

הזרמת מים צוננים – במהלך החיתוך מוזרמים מים צוננים אל המקום שבו נעשה החיתוך מהסיבה שהחיכוך בין הבטון למסור יכול לגרום לנזק למסור בעקבות הטמפרטורה הגבוהה שנוצרת.

חיתוך עם כבל יהלום

השיטה השנייה נועדה להתמודד עם כל אותם מקרים שבהם הניסור אינו יכול לסייע לנו מפאת שני חסרונות עיקריים:

יכולת מוגבלת של המסורים

החיסרון הראשון של מסורי הבטון הוא מגבלת הגודל. כדי לחתוך בטון צריך להיעזר במסור עם דיסק משונן וככל שהעובי של הבטון עולה, כך צריך להשתמש במסור גדול יותר עם גלגל משונן ברדיוס יותר גבוה.

בדרך כלל לא צריכה להיות בעיה אך כשחותכים בטון עבה מאוד של כמה מטרים (לדוגמה בחיתוך של עמודי גשרים בזמן הריסה), לא ניתן להרכיב מסור ברדיוס כל כך גדול ולכן עולה הצורך בשיטה אחרת שיכולה להתמודד עם האתגר.

רעש

שימוש במסורים מלווה ברעש מחריש אוזניים – עניין שיכול להגביל את השימוש במקומות מסויימים.

לאור האילוצים הללו, פותחה שיטה נוספת לחיתוך בטון באמצעות כבל מצופה בחרוזי יהלום שנמתח על הבטון, מתחכך וחותך אותו.

זאת שיטה יקרה יותר שמשתמשים בה רק באותם מקירם שאין ברירה אחרת.

בחירת חברה מומלצת לניסור בטון

לבחירת החברה המתאימה לניסור בטון יש משמעות מאוד גבוהה על הביצוע ועל הבטיחות של העבודה.

לפניכם מספר דגשים שיסייעו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה ולהזמין בעל מקצוע מומלץ.

  1. השוו כמה הצעות מחיר – זהו כאמור שירות לא זול ולאור השונות במחירים בין בעלי המקצוע, אתם יכולים לחסוך מאות שקלים ויותר באמצעות השוואה פשוטה של הצעות מחיר שניתנות לאותה תכנית עבודה בדיוק.
  2. הזמינו חברה מנוסה – במילה מנוסה הכוונה היא לחברה שכבר ביצעה בהצלחה עבודות דומות ושיש לה את הכלים המתאימים.
  3. עבודה בטיחותית – דגש מיוחד צריך להינתן לבטיחות העבודה הן בשלבי הניסור והן בשלבי התכנון ואם צריך, חשוב להיעזר גם במהנדס שילווה את התהליך.

בסופו של דבר צריך לזכור שעבודות ניסור וחיתוך בטון ביהלום מאופיינות במורכבות, סכנות ומחירים גבוהים ביחס לענפי בניה אחרים. לכן חשוב להשקיע זמן בבחירת בעלי מקצוע מנוסים ומומלצים עם ניסיון רלוונטי.

לאור המורכבות, מומלץ גם לחתום על חוזה עבודה שמפרט את כל מה שנקבע כך שתדעו שהתוצאה תהיה תואמת את הציפיות שלכם.