אבסורד: הלומדים באוניברסיטה העברית מסרבים להגיע לקורס הידברות בין לערבים, הנלמד במסגרת התכנית לחקר סכסוכים באוניברסיטה.

הקורס ' והכרה בסכסוכים אתנו־לאומיים מתמשכים: המקרה הפלסטיני־ישראלי', שמטרתו לקדם את פתרון הסכסוך באמצעות , נותר ריק מסטודנטים ערבים לאחר שאף אחד מהם לא נרשם אליו בשנה שעברה.

הפגנת מחאה באונ' העברית נגד צה"ל במהלך צוק איתן. צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90
הפגנת מחאה באונ' העברית נגד צה"ל במהלך צוק איתן. צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90

"נמאס להיות הערבי הטוב והנחמד"

המרצה, ד"ר מיה כהנוב, שמעבירה את הקורס המדובר, הסבירה בראיון ל'ידיעות ' כי "לסטודנטים הערבים נמאס להיות הערבי הטוב והנחמד כשהם רואים איזה סבל נגרם לעם שלהם". "הם לא באים ואני התעייפתי. הרמתי ידיים", היא מודה.

"הרמתי ידיים". ד"ר מיה כהנוב. תמונה: האוניברסיטה העברית
"הרמתי ידיים". ד"ר מיה כהנוב. תמונה:

לדבריה, בעוד הסטודנטים היהודים מגיעים לקורס במטרה להתקרב, להתיידד ברמה הבין-אישית ולשבור סטריאוטיפים, "את הערבים פחות מעניינת הידידות – הם רוצים שינוי של המצב הקיים ויותר זכויות. השיח שונה מאוד. הערבים כבר לא משתמשים במונח 'דו קיום' אלא ב'חיים משותפים'. אותם מעניין סיום הכיבוש וחיים בכבוד".

"בקורס מדברים על ההכרה בנרטיב של האחר ועל כך שלא צריך לבטל, אלא לתת מקום בתודעה, בזיכרון. אני עובדת באטיות כדי להעביר את המסר הזה. הרבה פעמים בדיונים כאלה אני מרגישה שחצי מהכיתה הולכת לשרוף אותי", מסבירה כהנוב בכתבה.

כהנוב מתרצת את הסירוב מצד הסטודנטים הערבים כתוצאה של גל הטרור הנוכחי, "כל האירועים, החרפת האלימות ברחובות, בייחוד בירושלים, והביטחון האישי שהתערער הובילו לפגיעה קשה בדיאלוג בין הצדדים".:עוד באותו נושא