ראש הממשלה אמנם נמצא עדיין בעיצומה של מערכת בחירות צמודה ויצרית, אבל כבר עכשיו, כיאה לשחקן שח-מט חובב, הוא חושב על כאב הראש הצפוי לו החל מה-10 באפריל. אם הסקרים לא טועים בענק, נתניהו יקבל מהנשיא ריבלין את המנדט להרכיב את הממשלה הבאה. איך שלא נהפוך את המספרים, לגנץ לא תהיה תמיכה של 61 , גם אם המפלגות הערביות יחליטו להמליץ עליו.

עם השותפות הטבעיות תמנה במקרה הטוב 64 ח"כים

נתניהו אמר בצורה מפורשת שהוא יפנה קודם כל לשותפות הטבעיות של 'הליכוד', אלו שהלכו אתו בארבע השנים האחרונות: וכחלון (אם יעברו את אחוז החסימה), , ו'' של ושקד. גם פייגלין, יריב מר של נתניהו עוד מימיו ב'ליכוד', יקבל הצעה מפתה.

? צילום: ישראל סלם, פלאש 90

הקואליציה הזאת, שבמקרה הטוב תמנה 64 ח"כים, היא שברירית ובעייתית. קשה לראות את פייגלין, תומך הלגליזציה והמשנה הכלכלית הקפיטליסטית האדוקה, יושב עם המפלגות החרדיות והשמרניות. מי שמכיר את פייגלין מימיו בכנסת, זוכר אותו כפוליטקאי עקשן שכדי להשיג את מטרותיו לא יהסס להצביע נגד הקואליציה. חיבור כזה יביא להרבה מתחים, שאחד מהם עלול להוביל לפיצוץ השותפות.

ליברמן והחרדים באותה קואליציה?

איך יסתדרו נתניהו, ליברמן ובנט שמובילים עמדות ביטחוניות שונות? האם נתניהו יעמוד בהבטחות שלו למפלגות החרדיות להחיל פסקת התגברות רחבה שתטרפד את חוק הגיוס אותו התחייב ליברמן להעביר בכנסת הבאה?

הילכו שניהם יחדיו? ליברמן ודרעי. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

 

המפלגות הקטנות, שותפותיהּ של הליכוד, ידרשו כמובן גם הקצאת תקציבים לטובת האינטרסים של שולחיהן. לא ברור כיצד זה יתאפשר, בעוד כחלון השאיר אחריו באוצר גירעון של עשרה מיליארד שקלים לפחות. איך יתמודדו המפלגות החברתיות-כלכליות מול קהל הבוחרים שלהן עם ההכרח להעלות מיסים?

ועוד לא דיברנו על איתמר בן גביר, הילד השובב של הקואליציה. הוא כבר הבהיר שלא יהסס להצביע נגד החלטות הקואליציה העתידית, בעיקר בעניינים ביטחוניים.

נתניהו מבין שעלולות להיווצר לו בעיות גם מבית. אם עד עכשיו שמרו הח"כים על משמעת סיעתית, הרי שהמציאות הזאת עלולה להשתנות ככל שיתעצמו הקרבות הפנימיים על תפקיד היורש.

נתניהו יעדיף ממשלת אחדות אחרי כל הדם הרע שזרם ביניהם? גנץ באירוע בחירות אתמול בתל אביב. צילום: גילי יערי, פלאש 90

 

מכל הסיבות האלו ועוד אחרות, לא יהיה מפתיע אם אחרי כל הדם הרע שזרם בין נתניהו לגנץ בחודשים האחרונים, הוא יעדיף להקים ממשלת אחדות שתהיה יציבה יותר וסחיטה פחות. ויעלון כנראה לא יהיו בה, ויפרקו את השותפות הארעית עם 'חוסן לישראל', אבל גנץ – כדי להישאר בתודעה – יעדיף הכל, רק לא להיזרק לספסלי האופוזיציה ולהירקב שם. גם כך הוא חושד בשותפיו הלא-טבעיים, ומההקלטות שהודלפו עולה כי אין לו בעיה עקרונית לשבת בממשלה של נתניהו.

ראש הממשלה ישמח להשאיר מחוץ לממשלה את 'זהות' של פייגלין ובטח ובטח גם את שקד ובנט. עד כמה ריאלי התסריט הזה? כבר למדנו מהעבר הקצר של המדינה שבפוליטיקה הישראלית .

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.