No Tag To Print

פסגת היועצים לביטחון לאומי. צילום: קובי גדעון/לע״מ
קרדיט - Pixabay

שלושת המסלולים העיקריים שמובילים לקבלת גרין קארד

הצעד הראשון לקראת התחלת המסע לקבלת הזכאות החוקית לחיות ולעבוד לצמיתות בארצות הברית הוא הגשת בקשת אשרת הגירה, שמעניקה מעמד של תושב קבע. כדי שזה יקרה יש שלושה מסלולים שונים שאפשר לעבור דרכם כדי לקבל את האשרה: באמצעות זכייה בהגרלת גרין קארד, דרך מקום העבודה, או על בסיס קרבה משפחתית.

האופן שבו מבקשים את הגרין קארד

גרין קארד הוא אשרת הגירה לארצות הברית, ויש כמה מסלולים שונים שניתן לנקוט בהם כדי להגיש בקשה לאשרת עולה ולעבור להתגורר לצמיתות בארה"ב. כל הבקשות נשלחות אל שירות האזרחות וההגירה של ארצות הברית (USCIS) ומעובדות על ידי נציגי השירות. 

לאחר קבלת אישור לבקשת הגרין קארד, מגיש הבקשה יוזמן להשלמת תהליך שנקרא "עיבוד קונסולרי" בשגרירות ארה"ב במדינה שלו. החל משנת 2004, הדרישות הן למלא את טופס הבקשה ולהגישו באופן מקוון.

יש שלוש קטגוריות עיקריות לקבלת גרין קארד:

הגירה באמצעות זכייה בהגרלת גרין קארד – בתוכנית שנקראת "DV – Diversity Visa Program"

הגירה באמצעות מקום העבודה או השקעה – בקטגוריות מבוססות תעסוקה.

הגירה באמצעות קשר משפחתי – כלומר, אפשר לקבל את האשרה על סמך קרבה משפחתית מדרגה ראשונה לאדם שכבר חי באופן חוקי בארצות הברית.

התהליך משתנה בהתאם לקטגוריה שבה בחרתם להגיש את הבקשה

דרישות הקבלה, התהליך שיש לעבור, המאפיינים של כל תהליך, זמני ההמתנה, וההתנהלות מול הרשויות האחראיות, משתנים בהתאם לקטגוריית הגרין קארד שבאמצעותה הגשתם את הבקשה. הצעד הראשון הוא לזהות איזה סוג גרין קארד חל עליכם. 

אולי יש לכם קרובי משפחה שחיים בארצות הברית, אולי קיבלתם הצעת עבודה באחת מהמדינות בתחומה, או שיש לכם רעיון לעסק חדש באמריקה. אבל בעוד שיש קטגוריות שאף פעם לא משתנות, השיטה הקלה ביותר לאוהדי ארה"ב שרוצים להגר אליה, היא להשתתף בהגרלת גרין קארד. 

קבלת גרין קארד באמצעות השתתפות בהגרלה

הדרך הפשוטה ביותר לקבל גרין קארד היא להשתתף בהגרלה. מחלקת המדינה של ארצות הברית מציעה 55,000 אשרות באמצעות תוכנית הגרלה שמתקיימת מדי שנה. למרות שיש צורך בהרבה (הרבה!) מזל כדי לזכות בהגרלה, נתיב זה הוא הזמין ביותר לאנשים שמעוניינים להפוך את החלום שלהם לחיות בארה"ב למציאות. 

לאנשים מכל מדינה שמשתתפת בהגרלה יש סיכוי הוגן לנצח, היות ושום מדינה לא מקבלת יותר משבעה אחוזים מכלל האשרות המוצעות.

איך זה קורה?

כל שעליכם לעשות הוא להגיש בקשה להשתתף בהגרלה שמתרחשת מדי שנה, אבל זה נשמע יותר קל מכפי שזה באמת. כי בלי להלחיץ, מספיקה טעות קטנה אחת במילוי הטפסים, או השמטת תמונה או מסמך נלווה שנדרש, כדי שבקשתכם תיפסל. ככה. לאלתר. 

לכן חשוב לקבל את הליווי של מומחים מהתחום כדי לוודא שאתם מתנהלים נכון, שלא שכחתם שום דבר, שאין שום טעות בטפסים שמילאתם, כך שתגדילו את סיכוייכם לזכות בהגרלה.

שני טיפים חשובים

  • בני זוג וילדים לא נשואים מתחת לגיל 21 מקבלים אוטומטית גרין קארד, כשהם כלולים בבקשה.
  • בני זוג של זוכים בהגרלה, בנישואין חד מיניים, מקבלים באופן אוטומטי גרין קארד, אם הנישואין בוצעו בהתאם לדרישות החוק האמריקאי.

גרין קארד דרך עבודה

יש מספר אפשרויות אשרה לאנשים שמבקשים לעבוד בארצות הברית. סוג האשרה הנדרשת תלויה בסוג העבודה ובתנאי ההעסקה. לכן, כל מקרה צריך להיות מוערך בנפרד. גורמים חשובים בעת קבלת החלטה על אשרת עבודה כוללים כישורים, אזרחות, משך שהייה מתוכנן והשתייכות לחברה או לקבוצת חברות. 

סוגי הוויזה הנפוצים ביותר הם אלו שהונפקו עבור עבודה זמנית בארה"ב. אם אתם רוצים לחיות ולעבוד לצמיתות בארצות הברית, אתם צריכים להגיש בקשת אשרת עולה באחת הקטגוריות הבאות. ועוד נקודה חשובה: הגשת הבקשה לקבלת אשרת עבודה בארה"ב היא תהליך מורכב מאוד שנמשך זמן רב.

קבלת גרין קארד באמצעות עבודה אפשרית במקרים הבאים:

  • קיבלתם הצעת עבודה ספציפית לתפקיד שאמריקאים לא יכולים למלא על המעסיק למלא בקשה מתאימה, ולהגישה.
  • יזמים ומשקיעים יכולים לקבל גרין קארד ליצירת מקומות עבודה חדשים בארה"ב.
  • אנשים עם כישורים יוצאי דופן יכולים לקבל אשרת שהייה בארצות הברית.
  • מועמדים שזכאים תחת קטגוריה ספציפית מאוד יכולים גם הם לבקש גרין קארד. משרות אלו כוללות משרות של מתורגמנים, עובדי ארגונים בינלאומיים, עובדי שמייצגים מסגרות דתיות חשובות, ועוד.

גרין קארד דרך קרבה משפחתית

אחד היסודות הממושכים של תוכנית גרין קארד היא לדאוג למצב שבו משפחות תישארנה יחד עם הגעת אחד מבני המשפחה לארה"ב. קרובי משפחה מיידיים של אנשים שנישאים לאזרחי ארה"ב, או למחזיקי גרין קארד, זכאים גם הם לקבלת האשרה. כל מקרה בודד כפוף להגבלות הקטגוריה המיוחדת שלו. 

וזה לא הכול. המועמדים חייבים להחזיק מעמד למשך תקופת ההמתנה לפני שהגרין קארד יהיה זמין, ותקופה זו משתנה מאוד בהתאם לקטגוריות.

It is not Android