מאת המזרחן נעם בנעט:

כשאומרים מֻחַמַּד עַלִי – אני מיד חושב על שניים – האחד קצין עת'מאני שסיים את עידן המַמְלוּכִּים במצרים, השתלט עליה והוביל את ארץ הפירמידות אל המודרנה. השני, מוכר יותר לרובכם, נולד בשם קסיוס קליי, שלדעת רבים נחשב למתאגרף במשקל כבד הטוב בכל הזמנים ואולי אף הספורטאי הגדול מכולם. קליי שינה את שמו למֻחַמַּד עַלִי כחלק מתהליך ההתאסלמות שלו.
המתאגרף התפרסם גם מחוץ לזירה בין השאר בזכות הופעותיו בתקשורת ופנינים דוגמת "אני מרחף כמו פרפר ועוקץ כמו דבורה". והיום תכירו מֻחַמַּד עַלִי שלישי – קבלן שבימים האחרונים מעביר ביקורת חריפה על הנשיא שלו, עַבְּד אל-פַתָאח אַ-סִיסִי.

 

עַלִי פרסם סרטון בפייסבוק כי במשך 15 שנים שיתף פעולה עם הצבא ובנה בשבילם כמה וכמה פרויקטים. הוא מאשים את הנשיא אַ-סִיסִי, אשתו וגורמים בצבא כי הם גנבו כסף מחברות בנייה העובדות עם הצבא, כולל החברה שלו. הביקורת מתייחסת לבזבוז כספי ציבור והשקעה של מיליונים במשפחת הנשיא כאשר כשליש מהמצרים חיים מתחת לקו העוני. הסרטון הפך לוויראלי ומתקרב ל-2 צופים, הוסר זמנית ע"י פייסבוק. כשפייסבוק החזירה את הסרטון, הוא הורד ע"י רבים ששיתפו אותו מחדש באופן נרחב ברשת החברתית, ביוטוב ובקבוצות WhatsApp.

תמונה שמעבירה מסר ברור לנשיא המצרי – אל תסתבך עם מישהו בשם "מֻחַמַּד עַלִי".

 

מֻחַמַּד עַלִי, פרסם את הסרטונים כשהוא כבר בספרד אליה ברח ממולדתו. הוא האשים את הנשיא אַ-סִיסִי שדרש להקים לו בית מגורים חדש באלכסנדריה, למרות שיכול הנשיא להשתמש בבית ששימש בעבר את הנשיא לשעבר, חֻסְנִי מֻבָּארַכּ. הארמון עלה 250 מיליון לירות מצריות (ש"ח אחד שווה לארבע לירות מצריות וחצי). עַלִי אומר כי רעיית הנשיא דרשה לכאורה שינויים בעלות של כ-25 מיליון לירות מצריות. האשמת הצבא בשחיתות הוא לא חידוש גדול לעם המצרי, אבל זו הפעם הראשונה שהם שומעים את זה ממישהו בתוך מבפנים. כתגובה הקבלן הואשם ביום רביעי האחרון בלא פחות מבגידה על כך שהפיץ חדשות כוזבות במטרה להטעות את דעת הקהל.

בסרטון נוסף שהעלה הקבלן הוא דחה את האשמות נגדו כי הוא ברח לספרד עם כסף או הוא חבר בתנועת "האחים המוסלמים", תנועת אופוזיציה שהוצאה מהחוק. כמו כן, הצהיר עַלִי כי הצבא חייב לו כ-13 מיליון דולר, על ההצהרה קפצו תומכי הנשיא אַ-סִיסִי כמוצאי שלל רב וניסו להציג אותו כעובד לשעבר ממורמר פשוט מחפש החזר כספי.

 

הקריקטוריסט פַהֶד אלבַּחַאדִי מדמה את סיפורו של מֻחַמַּד עַלִי לסיפורו של 'עלי באבא וארבעים השודדים' שנחשב לאחד הסיפורים המפורסמים ביותר מ'סיפורי אלף לילה ולילה'. הקריקטורה שפורסמה בעיתון הלונדוני 'אלעַרַבִּי אלגַ'דִיד' מתארת את מֻחַמַּד עַלִי כעַלִי באבא שמצווה, תוך כדי צילום וידאו את עצמו, על המערה להיפתח בקריאה "שומשום היפתח". ברקע אנו רואים את הנשיא אַ-סִיסִי ומקורביו מתחבאים במערה עם ערימת הכסף, ממש כמו השודדים מהסיפור. על המערה כתוב 'אנחנו עניים מאוד', כרמז לדברי א-סיסי עצמו אל מול הטענות לעלייה במחירים ופרויקטים כמו ארמונות – כי מצרים עניה מאוד, אבל למרות זאת נתאמץ ונבנה מדינה לתפארת.

גם הקריקטוריסט העזתי עַלַאא' א-לַקְטַה מתאר בעיתון 'עַרַבִּי21', את מֻחַמַּד עַלִי, מכה באיש צבא כרמז לפרויקטים של הצבא והבזבוז והשחיתות שהיו מעורבים. הדימוי שלו כמתאגרף הוא כמובן ניצול שמו המיוחד – כמו של המתאגרף האגדי העונה לאותו שם.

הקריקטוריסט הירדני עִמַאד חַגַ'אג' מתייחס לביקורת זו בעיתון הלונדוני 'אלעַרַבִּי אלגַ'דִיד'. בקריקטורה אפשר להבחין בנשיא המצרי עקוץ כולו בשל הדבורה הקטנה עליה כתוב 'מֻחַמַּד עַלִי' כרמז למשפט המפורסם של המתאגרף "אני מרחף כמו פרפר ועוקץ כמו דבורה".

עַלַאא' א-לַקְטַה שוב מתייחס ב-'עַרַבִּי21' לפרשה והפעם מדמה את כס השלטון של עַבְּד אל-פַתָאח אַ-סִיסִי ככסא שיושב על פינים של באולינג. כשכדור, עליו כתוב 'הדלפות שערוריות' שמתייחס לפרסומי עלי.

כדי לאזן – הנה קריקטורה של אחמד קאעוד שמגנה בעיתון השלטון 'אל-יוֹם א-סַאבֶּע' המצרי את הקבלן מֻחַמַּד עַלִי ומציגה אותו כבובה על חוג של גורמים חיצוניים. כמובן שתשימו לב כי בקריקטורה הבובה היא לא אחרת מפינוקיו – השקרן.

במהלך ועידת הנוער הלאומית בקהיר, הנשיא הגיב לראשונה להאשמות נגדו ונגד הצבא. עַבְּד אל-פַתָאח אַ-סִיסִי טען כי טענות הקבלן המצרי הם שקר, ושכל הבנייה, כולל הארמונות אינן בשבילו אלא לכבודה של מצרים.

לעומת מצרים, במדינת ישראל אזרחים שמאשימים את ראש המדינה ורעייתו בבזבוז כספי ציבור ואף בשחיתות, מוזמנים להחליף אותו בקלפי ולא נאלצים לברוח. בהצלחה לכל העוקבים והקוראים ביום שלישי הקרוב. ממליץ לכולם להצביע למפלגה הקרובה לדעותיהם.

נעם בנעט הוא מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, הכותב טור שבועי בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי תחת הכותרת "חלון למזרח התיכון המתחדש". אפשר לעקוב אחריו בטלגרם, בפייסבוק או באינסטגרם.

המעוניינים לעקוב אחרי –

  • ערוץ הטלגרם ◄https://t.me/aravimislam
  • טוויטר ◄https://twitter.com/aravimislam
  • אינסטגרם ◄ https://www.instagram.com/aravimislam
  • ערוץ ה-Youtube שלי ◄https://goo.gl/KFyLSV

להרצאות וכניסה לרשימת התפוצה – מוזמנים ליצור קשר.

טלפונית – 0544455221

מייל – aravimislam@gmail.com

נעם בנעט

 

אורן רפאל

אורן רפאל

עורך תוכן בכיר | orenre@gmail.com
אורן רפאל


:עוד באותו נושא