על רקע הסבב הנוכחי בין ישראל וחמאס והדיבורים הבלתי פוסקים על 'הפסקת אש', ולקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה היום (רביעי), מפרסם הבוקר 'ישראל היום' חלק מהפרוטוקולים של דיוני הקבינט המדיני-ביטחוני במהלך מבצע 'צוק איתן'. מהפרוטוקולים עולה כי המטכ"ל דאז, בני גנץ, ושר הביטחון דאז, משה יעלון, תמכו נלהבות בהפסקת האש במהלכה נהרגו שלושת לוחמי גבעתי רס"ן בניה שראל הי"ד, סגן הדר גולדין הי"ד וסמ"ר ליאל גדעוני הי"ד.

הדיון שהתפרסם, שעוסק ב'הפוגה ההומניטארית' בלחימה שהציעו האו"ם ומזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי, נערך כשלושה שבועות לתוך מבצע 'צוק איתן', ב-27 ביולי 2014.

בנט וגנץ. צילומים: פלאש 90

 

גנץ: "בגדול, כל יום של הפוגה הומניטרית, לפחות ליום־יומיים, מייצר מצב שבו הכוחות מצליחים לטפל עוד ועוד במנהרות, עם פחות ופחות לחץ של חמאס, לכן יש כאן רווח מבצעי. אני ממליץ לקבל את ההפוגה ההומניטרית".

יעלון: "בפעולה שנעשית בשטח אנו מטפלים במנהרות. היום, וזה לא הודגש כאן, זה נעשה ביתר שאת. למה? כי זה לא תחת אש. הכוחות פנויים. אני ממליץ לאשר את ההפוגה".

בנט: "מה החסרונות של הפוגה? אתם מציגים רק יתרונות. אשמח לשמוע על חסרונות".

יעלון: "רוברט סרי (נציג האו"ם למזה"ת) תומך בהפוגה".

בנט: "שאלתי לגבי החסרונות של הפוגה הומניטרית".

יעלון: "אני רואה במצב זה (של ההפוגה) רק יתרונות. אני לא רואה חסרונות".

בשלב הזה נראה כי יעלון לא היה מרוצה מהשאלות של שר הכלכלה דאז ושלח לעברו עקיצה:

"אם מישהו רוצה לכבוש את עזה, בוא נקיים דיון".

בנט, שלא התרצה מתשובת ה'אין חסרונות' של יעלון, התעקש:

"אני מופתע מהתשובה. שאלתי על מחירים של הפוגה. הכל בסדר. אתם אומרים אין מחירים. אתם טועים. בטח שיש מחירים. הפסקת הלחץ על חמאס זה מחיר כבד. התרעננות של חמאס זה מחיר כבד. התחמשות מחדש של חמאס זה מחיר כבד. עיקרון במלחמה זה ניצול הצלחה. זה מחיר עצום כאשר יש לך יריב על הקרשים. אתה לא מרים אותו ונותן לו לשתות אלא ממשיך לתת לו בוקסים. זה נקראה ניצול הצלחה. מחיר נוסף הוא בכוחותינו. זה מסכן את חיילינו".

לעמדה שהציג בנט היו שותפים גם שרי מפלגת 'ישראל ביתנו', אביגדור ליברמן ויצחק אהרונוביץ', שהצביעו יחד עם שר הכלכלה נגד הפסקת האש. מהצד השני ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון יעלון וכל יתר שרי הקבינט קיבלו את המלצת הרמטכ"ל והדרג הצבאי הבכיר והצביעו בעד. ההחלטה לקבל את הפסקת האש ה'הומניטארית' אושרה.

רס"ן בניה שראל הי"ד, סגן הדר גולדין הי"ד וסמ"ר ליאל גדעוני הי"ד

 

הפסקת האש אמורה היתה להתחיל בשעה 08:00 בבוקר ביום שישי, 1 באוגוסט 2014. כבר בתוך פחות משעה משעת כניסתה של הפסקת האש לתוקפה היא הופרה על ידי החמאס, שהחל לשגר רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל. במקביל, בשעה 09:05, תקפה חוליית חמאס שהגיחה דרך מנהרה כוח של צה"ל, באירוע בו נהרגו רס"ן בניה שראל וסמ"ר ליאל גדעוני ונחטף סגן הדר גולדין שלימים הוכר כחלל על ידי הרבנות הצבאית.

בעקבות האירוע שבו נהרגו החיילים בזמן שבו אמורה הייתה להתקיים הפסקת אש, התכנס שוב הקבינט. מהפרוטוקולים שהתפרסמו עולה כי השר גלעד ארדן שאל את הרמטכ"ל גנץ: "רגע, לחיילים היה אסור לפתוח באש מראש בשלב ההתקדמות?". גנץ השיב לו כי "היה מותר להם להשיב באש כאשר יורים עליהם. כאשר אין אויב, אכן אסור היה לירות ירי מונע בגלל שהייתה הפוגה". בעקבות הדברים אמר ארדן כי לו היה יודע שזו המשמעות, לא היה מצביע בעד הפסקת האש.

מכחול לבן נמסר בתגובה לפרסום כי "הדלפות פרוטוקולים מדיוני קבינט ושימוש בהם באופן מניפולטיבי כתוצאה מלחץ בקמפיין בחירות מלמדות על חוסר אחריות, לחץ ומצוקה של המדליפים".

 אלון מליק

אלון מליק