22:21 18/12/2017
דף הבית > ספורט > קאמבק, טייק 2

קאמבק, טייק 2

אלי גוטמן חוזר לעמדת המנהל המקצועי בהפועל תל אביב, גיא לוזון חוזר לליגת העל אחרי שש שנים. הראשון לא רוצה לצאת לפנסיה מוקדמת, השני רוצה לשוב ולאמן באירופה. עם האינטרס המשותף השניים יוצאים לדרך חדשה

אחרי השידוך הכושל בין אלי גוטמן לגיא לוי, רבים העלו סימני שאלה השבוע בנוגע לשידוך בין גוטמן לגיא לוזון. אם השידוך הראשון במהלך העונה שעברה לא עבד מהרגע הראשון, אז למה שהשידוך החדש עכשיו במהלך יעבוד? במסיבת העיתונאים שנערכה יממה אחרי החתימה של לוזון, נראו השניים מחויכים ואופטימיים. בניגוד למהלך המפתיע הראשון בו היה שותף גוטמן בעונה שעברה, אז לקח לעצמו את תפקיד המנג'ר וגיא לוי המאמן, הפעם, לשם שינוי, גוטמן החליט שהוא לא יהיה מנג'ר אלא מנהל ספורטיבי. מדובר רק במשחקי מילים של גוטמן מכיוון שהמאמן/ מנג'ר / מנהל ספורטיבי, יעשה בדיוק את מה שתכנן לעשות כאשר על הקווים היה גיא לוי והוא יעשה בדיוק אותו הדבר כמנהל ספורטיבי כאשר גיא לוזון על הקווים רק שהפעם גוטמן ייצמד לסיכומים עם המאמן.

גוטמן. מתי יחגוג שוב באדום?. צילום: קובי גדעון פלאש 90
גוטמן. מתי יחגוג שוב באדום?. צילום: קובי גדעון פלאש 90

גוטמן הגיע להפועל תל אביב על תקן מושיע. הוא חזר אחרי שתי קדנציות בנבחרת ישראל, הוא הגיע למועדון במשבר כלכלי ומקצועי, הוא היה קונצנזוס וכולם האמינו שהוא יחזיר את המועדון לצמרת הכדורגל הישראלי. גוטמן לא הצליח לעמוד במשימות ולאט לאט הפך מקונצנזוס חיובי לשלילי. הוא איבד את ההילה שהיתה סביבו, הוא אשם בחלק מהכישלון המקצועי של המועדון מאז הגיע.

גוטמן האמין שהוא מגיע למועדון גדול, למועדון חזק, לקבוצה שבכמה שינויים מקצועיים אותם יעשה, תחזור למרכז הבמה של הכדורגל הישראלי. אבל הוא לא קרא נכון את המפה. הוא חלם לאמן באירופה אחרי הנבחרת, הוא האמין כי ג׳ורדי קרויף ידידו יביא אותו למכבי תל אביב, הוא ציפה לטלפון מיעקב שחר שיביא אותו למועדון בו גוטמן הכי רוצה לעבוד, הוא האמין שהשם גוטמן כבר יעשה עבורו את העבודה. הנחיתה בהפועל תל אביב היתה ברירת מחדל עבורו.

הבור בוולפסון גדול

גוטמן שמכיר היטב את המועדון לא הקשיב לסיפורים אודות הקריסה של הפועל תל אביב, גוטמן שבאופיו אינו סומך על אנשים לא האמין שהמועדון שהוא הכיר כל כך טוב עשה סיבוב פארסה של 180 מעלות. הוא נתן אמון מלא באנשים, הוא קנה, לשם שינוי, כל מה שאמרו לו. המאמן הוותיק אמר לאנשיו הקרובים כי הוא יחזיר את הפועל תל אביב לימים הגדולים.

כל יום שהוא העביר במתחם וולפסון הוא גילה עד כמה הבור גדול, עד כמה התמונה שחורה. הדרך הארוכה שעשה מחיפה לתל אביב הפכה עבורו לסיוט, הצרות הכספיות, העיקולים על המועדון, התביעות, העיכובים במשכורות לשחקנים ולצוות העובדים גרמו לו להבין שהוא טעה כאשר חזר למועדון. החוזה הכבד שקיבל, 270 אלף יורו לעונה, והרצון לא להישאר בבית ללא עבודה, גרמו לו להישאר. גוטמן נשאר אבל סבל. בשיחות עם אנשיו הקרובים הוא סיפר עד כמה הוא סובל, עד כמה המועדון הגדול והענק שהוא הכיר הפך למועדון קטן שהדבר הראשון שכולם אוהבים לעשות הוא לשנוא את המועדון.

מאז חזר גוטמן להפועל תל אביב המועדון הפך לאחד השנואים על ידי התקשורת. הפועל תל אביב הפכה לשק החבטות של התקשורת, רבים טוענים כי גוטמן הוא הסיבה לכך.

כבירי. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א
כבירי. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א

אמיר כבירי הבעלים אמר כי המאמן קיבל כל מה שרצה, הפועל תל אביב העונה נראית רע מאוד, השחקנים, כך העיד גוטמן עצמו, אינם משחקים את הכדורגל שהוא רצה, המשמעות היא שהשחקנים שגוטמן הביא לא מחוברים אליו. גוטמן איבד עניין באימון, גוטמן הוא איש של הצלחות, הוא מתקשה לעבוד במקום שאין בו הצלחות, הוא אינו מצליח לשרוד כישלונות. בנבחרת ישראל, בעיקר בקדנציה השנייה, הוא איבד את חדר ההלבשה. בהפועל תל אביב הוא איבד את העוצמה שהיתה לו עם נחיתתו במועדון בעונה שעברה על תקן המשיח.

אני לא אוהב מסיבות עיתונאים. תמיד יש שם חיוכים, תמיד יש הבטחות ותמיד חתני השמחה מחפשים את המילים הכי יפות כדי לצאת הכי טוב. מסיבת עיתונאים רצינית של מינוי מאמן למשל מזכירה לי חתן בר מצווה שמתכונן היטב לדרשה שיישא בערב החגיגי. גם גוטמן יודע לבחור את המילים הנכונות עבורו, הוא יודע מה יעבור טוב בתקשורת, מה יוציא אותו טוב בציבור. לפעמים נדמה לי שאם גוטמן לא היה מאמן הוא היה סופר. שימו לב לדברים שאמר במסיבת העיתונאים בה הוצג גיא לוזון.

״חזרתי הביתה אחרי קרית שמונה ואמרתי לעצמי שב-20 הדקות שהפועל תל אביב עלתה ל-1:3 הן לא 20 דקות של אלי גוטמן. זו קבוצה שיותר מתאימה לגיא לוזון. ישנתי על זה בלילה, התעוררתי בבוקר והתקשרתי לגיא. קבענו פגישה, ישבנו משהו כמו שלוש שעות. מאוד נהניתי מהפגישה, מהתוכן שלה. אמרתי לו את מה שהרגשתי והצעתי לו לאמן את הפועל תל אביב. לטובת הפועל תל אביב, לטובת המועדון, הקהל. הרגשתי שהשחקנים צריכים מאמן כמו גיא לוזון".

בטבלת הניהול, הפועל מזמן ירדה ליגה

אני לא שותף לעליהום שיש על גוטמן בשבועות האחרונים. גוטמן הגיע למועדון שבטבלת ניהול מועדונים מדורג במקום האחרון בליגת העל, גוטמן טעה כאשר לקח על עצמו אחריות מעבר לתפקיד מאמן. הניהול הכושל של המועדון על ידי אנשי עסקים שהרסו כל חלקה טובה שנותרה בהפועל תל אביב, הם הסיבה העיקרית לכישלון של גוטמן.

הרצון של כבירי להטיל על גוטמן את מירב המשימות המקצועיות והניהוליות היו בסופו של דבר הסיבה לכישלון. גוטמן טעה כאשר הסכים להתחפש לסטיב אוסטין. הוא האמין כל כך שהוא מסוגל להיות מעל כולם עד שהתעלם לחלוטין מגרעון הענק של המועדון ומהאנשים חסרי הניסיון והאמצעים שהיו סביבו במועדון. כבר בימים הראשונים בעונה שעברה גוטמן קלט את התמונה.

הוא ראה את התמונות בשחור לבן אבל אלה שסביבו ציירו לו תמונות צבעוניות, גוטמן כבר הבין שמספרים לו סיפורים, הוא כבר לא קנה את ההבטחות של ראשי המועדון אבל כבר לא היתה לו אופציה אחרת. מצד אחד השכר הגבוה והרצון להיות נאמן למועדון ולא לבגוד באוהדים שהפכו אותו למאמן המוביל בישראל. היעדר האופציה הראויה באירופה ובישראל השאירה אותו בהפועל תל אביב שוב כברירת מחדל מתוך תקווה ואמונה שיהיה טוב יותר.

במסיבת העיתונאים גילה גוטמן מה הוא שמר בלב מאז חזר למועדון בעונה שעברה: ״אדם אחד לא יכול לקחת על עצמו להכין תכנית אימונים, ליישם אותה, לשבת על האינסטט שעות, לנתח את היריב, את הקבוצה שלך, לשבת עם שחקנים על חוזים. יכול להיות שלקחתי על עצמי יותר מדי. בנקודת הזמן הזו הרגשתי שאני צריך לעשות את המהלך ואני שלם איתו. אני חושב שהוא יועיל ויהיה טוב למועדון שלנו".

מאז ההחלטה להביא את גיא לוזון, גוטמן הוצג בתקשורת כאחד שברח מאחריות, ברח מהדרבי הגדול, התקשורת ביצעה במאמן הלאומי לשעבר לינץ׳ תקשורתי. חלק מהביקורת גוטמן קנה בזכות, אבל אין ספק כי חלק לא קטן מהביקורת והסגנון הארסי היה חיסול חשבונות נגדו ונגד המועדון. הכתבים והפרשנים לא היו מעיזים לסגור חשבונות עם מאמן מכבי תל אביב למשל, התקשורת מעולם לא טיפלה בכישלונות של קרויף למשל כמנהל מקצועי בצורה בה התייחסה לגוטמן.

גוטמן ושוינפלד. לקח על עצמו יותר מדי.. מתוך עמוד הפייסבוק "מועדון הכדורגל הפועל תל אביב"
גוטמן ושוינפלד. לקח על עצמו יותר מדי.. מתוך עמוד הפייסבוק "מועדון הכדורגל הפועל תל אביב"

הפארדוקס הגדול בסיקור של התקשורת מביך. מידי יום מתפרסמות ידיעות אודות הניהול הכושל של המועדון, על תביעות מצד שחקנים ומאמנים, על חובות לספקים, על פסיקות של פיפ״א נגד המועדון, על הגרעונות וההלוואות הרבות שהמועדון לוקח, פרסומים על הרצון העז של ראשי המועדון למכירת חיסול של שחקנים כדי לשרוד ולשלם משכורות, בועטים מידי יום מידי שעה במועדון הכושל והמתרסק, ובמקביל רוצים שגוטמן יביא תוצאות. נכון, יש לגוטמן חלק באשמה, אבל להפוך אותו לאחד שאשם במחדל הניהולי, מקצועי ולבצע בו לינץ׳ תקשורתי זה כבר חציית קו אדום. אותם מבקרים, אותם עיתונאים יודעים לטאטא מתחת לשטיח סיפורים עסיסיים נגד היריבה העירונית מכבי תל אביב.

אותם אנשי תקשורת חוששים ממכבי תל אביב ולכן הסיקור שלהם מוטה נגד הפועל. גוטמן הגיע להפועל כמנהל מקצועי והוא טעה כאשר החליף את גיא לוי. עכשיו הוא הבין שאינו מסוגל להתמודד עם המציאות השחורה של המועדון והחליט לחזור לעמדת המנהל המקצועי. זכותו. גוטמן לא אהב את העובדה הטענה כי ברח. ״בנאדם בורח רק ממקום שלא טוב לו. הפועל תל אביב היא בית בשבילי, טוב לי, אני כאן, לא בורח, לא נמלט. הכי קל ללכת הביתה, לילדים, לאשה – שום דבר. המטרה שלי היא לייצב את המועדון הזה והוא יחזור לימיו הגדולים. גם דורטמונד חוותה תקופות קשות מאוד עם גרעון מפה ועד ההודעה החדשה. אבל היא התאוששה".

לוזון, לא יס-מן

גוטמן החליט לזוז הצידה וצריך לכבד את ההחלטה. לזכותו ייאמר כי הוא הביא מאמן בכיר, מאמן שאינו מתפשר, אחד שאינו נותן לאיש לנהל אותו ואינו מתקפל מול אף גורם שמעליו במקום בו הוא עובד. לזכותו של גוטמן הוא הביא את המאמן הכי טוב שאפשר היה להביא, בדיוק כמו שהוא אמר במסיבת העיתונאים.

גוטמן לא בחר במאמן שיהיה כפוף אליו, אחד שיציית לכל הנחייה שלו, מאמן שיהיה בעצם פודל שלו. גוטמן הלך על שילוב שיכול להיות מנצח. לוזון יהיה המאמן עם מלוא הסמכויות, גוטמן יהיה המנהל הספורטיבי בכל הקשור לניהול הלא מקצועי.

לוזון. יחזור לאמן במתחם וולפסון. צילום: פלאש 90
לוזון. יחזור לאמן במתחם וולפסון. צילום: פלאש 90

לוזון משדר עצמאות, לוזון משדר אמינות, לוזון משדר שהוא בעל הבית בהפועל תת אביב בנושאים המקצועיים ויש לכך משמעות גדולה שעידן בו התקשורת והאוהדים הם חלק משמעותי בימינו. ההפרדה בין הצד המקצועי לניהולי יכול להוביל את הפועל תל אביב להצלחה. לוזון מכיר היטב את העבודה, גוטמן ילמד מהר את התפקיד החדש ושניהם יחד יודעים שהם תלויים האחד בשני. גוטמן לא רוצה לצאת לפנסיה מוקדמת בשבועות הקרובים ולוזון רוצה לשוב לאירופה בסיום העונה או לפחות לחתום בהפועל לעונה נוספת.

גוטמן הביא מאמן מקצוען, מאמן עם אישיות חזקה, אחד שלא עושה חשבון לתקשורת ואינו מתרגש מביקורות. יש לו עקרונות ברזל ובעידן בו כל אחד מאמין שהוא מסוגל להשפיע לוזון האיש המתאים להביא את השינוי בהפועל. בין השניים יש כבוד וההערכה הדדית ונראה כי המכנה המשותף שלהם יביא שקט להפועל בגזרה בה כולם מצפים לפסטיבל שבועי או יומי. נראה לי שלא תהיה מלחמה על האגו, לא תהיה מריבה על הקרדיט אם תהיה הצלחה, לא תהיה ביקורת סמויה בתקשורת האחד נגד השני, גוטמן ולוזון עשויים להיות ההפתעה הגדולה של הכדורגל הישראלי.

במסיבת העיתונאים לוזון שמר על פרופיל נמוך אבל נתן לאוהדים סיבה לאופטימיות. ״סגל כזה חייב להיות בפלייאוף העליון״. על החזרה לאמן בישראל, אמר לוזון: "לא חשבתי שאחזור לכדורגל הישראלי כל כך מהר. אני לא מבואס כי אני בטוח שאני אחזור גם לאירופה. זה היה קרוב בקיץ, בסוף זה לא יצא. יכולתי לקחת סיכון ולחכות עוד חודש-חודשיים בבית עד שאולי תגיע הצעה, אבל האתגר היה גדול – דווקא בגלל הקדנציה הקודמת. גם קשה לי נפשית להיות הרבה זמן בבית".

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

קרויף ובן זקן. צילום: פייסבוק

המשחק המרכזי: קליימן ייעדר בבית"ר, דוידזאדה יחסר במכבי

בבית"ר ירושלים ומכבי ת"א רוצים לנצל את ההפסד של ב"ש אתמול בנתניה כדי לשפר עמדות בצמרת. שני המאמנים צפויים לעלות במערך מבוקר