הגן הלאומי . צילום: אדר סטולרו

 

הפניקים התיישבו כאן בשלהי המאה ה-6 לפסה”נ (התקופה הפרסית) וקראו למקום ארשוף, על שם האל רשף – אל המלחמה והסערות. לאחר כמה וכמה גלגולים, בשנת 1261 היו אלה האבירים ההוספיטלרים שהפכו את היישוב למבצר חזק, אך ב-1265 עלה עליו הסולטן הממלוכי ביברס בכבודו ובעצמו. במקום התנהל קרב מר במשך 40 יום, ובסופו הסכימו האבירים ההוספיטלרים להיכנע בתנאי שיותר להם לעזוב את העיר. ביברס נעתר, אך לאחר שחדרו כוחותיו למבצר הוא שינה את דעתו, אילץ את האבירים להרוס את חומות המבצר במו ידיהם, ולקח אותם בשבי. זה היה סופו של היישוב בארשוף ושל המבצר הצלבני.

מסלול הטיול שלכם ביום רגיל מול הבריזה הנעימה, יכלול את החפיר הדרומי, מרפסת לצד שרידי וילה רומית, כבשן סיד מרשים וכמובן – המבצר עצמו, כאשר מכל פינה ניבט הים הכחול.

ממרפסת התצפית שבמבצר ניבט מראה מרהיב: במערב חוף הים, בצפון ארובות תחנת הכוח בחדרה, ובדרום ארובות תחנת הכוח באשדוד. מכאן נראים גם שרידי הנמל הצלבני, ששכן ממש למרגלות המצודה. יופי של סיום לטיול קצר ליד הבית (במיוחד אם אתם מתגוררים באזור המרכז). בפסח יתקיים במקום הפנינג צבעוני ושמח של , המדמה את ימי העבר המפוארים עם שלל תחפושות, המחשה של כלי ירי, כלי נגינה עתיקים, תיאטרון בובות ועוד.

מבט מהמבצר הצלבני. צילום: אדר סטולרו

 

הידעת? הפיניקים שישבו במקום עסקו בהפקת צבע מחלזונות ארגמן, שנמצאו בשפע על החוף.

לדעת עוד: אופי הטיול: ביקור באתר עתיקות, אורך המסלול: כקילומטר, משך המסלול: כשעתיים.

הגעה: בצומת כפר שמריהו פונים מערבה ונוסעים ברחוב קרן היסוד עד רחוב וינגייט (מעגל התנועה השני). ברחוב וינגייט פונים צפונה (ימינה) ונוסעים ישר עד שער הגן הלאומי.

תכלס- מה קורה בפסח?

צרים עם אבירים בגן הלאומי אפולוניה

פעילות ססגונית לכל המשפחה, שדרכה יסופר סיפורה המרתק והצבעוני של התקופה הצלבנית באפולוניה. מי היו האבירים הצלבניים? מדוע הגיעו לכאן? במי הם נלחמו ואיך נראו חיי היומיום שלהם?

במרכז הפעילות הצגת כלי מצור ייחודיים שנבנו בדיוק כמו כלי הלחימה שבאמצעותם צרו הצלבנים על המקום, והמחשת הירי בכלים אלו. עוד בפעילות הדרכות, מוזיקה בכלי נגינה מימי הביניים, והרצאות דינמיות המכניסות את הקהל לחיי היומיום של האבירים והגבירות. לצעירים – תיאטרון בובות ברוח התקופה, ולגדולים יותר – אימוני אבירים צעירים.

היכן: הגן הלאומי אפולוניה.

מתי: שני עד רביעי 2-4.4, בשעות 10:00–15:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם מנויים.

למידע נוסף ולכל הפעילויות היכנסו: רשות הטבע והגנים

צילום: רשות הטבע והגנים

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.