שחקנית הבימה, הדר דדון, במיצג המדובר. צילום: עידית שכטר פייל

כלוב ענק דמוי כלוב ציפור, הוצב בתל אביב, כחלק מציון יום העגונה הבינלאומי, אשר יצוין השבוע בתענית אסתר. בכלוב שעוצב כסלון ביתי, ישבו נשים עגונות ומסורבות גט, ואליו הוזמנו חברי כנסת ועוברי אורח, אשר ישבו לשיחה עם הנשים ולשמוע את סיפורן על המציאות הבלתי אפשרית שלהן, זאת במטרה לעורר את המודעות לנושא.

מאחורי המיצג עומד ארגון "יד לאישה", מבית רשת אור תורה סטון, ארגון הסיוע הגדול בעולם לנשים עגונות ומסורבות גט. אל הכלוב הגיע אמש חברת הכנסת עליזה לביא, אשר נפגשה עם גילת, שהייתה מסורבת גט במשך חמש שנים, עד קבלת הגט, ושמעה את סיפורה. עוד ביקרו במיצג השחקנית הדר דדון, וסולן להקת כנסיית השכל יורם חזן. פנינה עומר, מנכ"לית ארגון "יד לאישה" מבית אור תורה סטון, הסבירה על המיצג: "הביקור בכלוב מדמה את חווית השבי של העגונות, ומבטא את זעקתן ומצוקתן של נשים הנמצאות בכלא העגינות מזה שנים רבות. יש לנו אחריות ציבורית שלא להשאירן לבדן במערכה".

חה"כ עליזה לביא משוחחת עם מסורבת גט לשעבר. צילום: עידית שכטר פייל

לציון יום העגונה בכנסת, קיימה אתמול (ב') חה"כ לביא דיון מיוחד בוועדה לקידום מעמד האישה. הדיון התקיים בסימן "הסכמי קדם נישואין", בקריאה להתאחד סביב הסכמה רחבה והכרה בהסכם, שתאפשר למזער את השלכותיה הקשות של תופעת העגינות.

פנינה עומר שדיברה בדיון, הדגישה כי זו תופעה אשר יכולה לקרות לכל אחת: "אחת הטעויות הנפוצות היא המחשבה שיש פרופיל מסוים לסרבן גט או גבר מעגן. הסרבן יכול להיות עני או עשיר, תלמיד חכם, אקדמאי או שלא. ייצגנו אישה שבעלה רופא, שנשא אישה שנייה ושלישית כאשר הוא מחזיק בה כל אותם שנים עגונה בידיו. בין 'לקוחותינו' היו גם אישה שבעלה עו"ד לדיני משפחה, טייס שנמלט לחו"ל והשאיר אישה עגונה ועשרה ילדים, אחד משגיח כשרות, ואחר בעל כושר דיינות."

"למען הדיוק", הוסיפה עומר, "יש להודות כי ישנן אוכלוסיות שהתופעה הזו נפוצה בהן יותר, אבל חשוב לדעת שאין אוכלוסייה שמוגנת מפניה. חשוב מאוד לקדם כל אמצעי מניעה לסרבנות גט ובפרט את החתימה על הסכמי קדם נישואין. לצערנו המספרים גדולים מאוד, והתופעה גדולה ורווחת, לכן המסר שלנו חד משמעי – לא מתחתנים ולא מתחתנות בלי לחתום על הסכם קדם נישואים, מדובר במעשה חסר אחריות".

הדיון בכנסת. צילום: עידית שכטר פייל

א', מסורבת גט כבר 3 שנים: "יכולתי לבחור לשקוע ובחרתי להקים את עצמי ולהמשיך לחיות. אם יש סיכוי אפילו הקטן ביותר שהבחירה שלי היא מה שתיתן את הכוח לנשים אחרות שנמצאות במעגל הזה, לקום ולהילחם על חירותן, הצלחתי".

יום העגונה תשע"ח. צילום: עידית שכטר פייל

חה"כ לביא אמרה: "מדובר באחת המצוקות הקשות בעולם היהודי, שגורעת מנשים רבות את חירותן ועצמאותן. בלתי נתפס שהשנים עוברות, ואנחנו עדיין דורכות במקום. המציאות בה מתעמרים בעגונות ומסורבות גט הוא לא יהודי ולא מוסרי. הפתרונות והידע קיימים, מה שחסר זה רגישות ואומץ הלכתי. בשנים האחרונות יותר ויותר רבנים, אנשי רוח ומשפט מתכנסים סביב המודל של הסכמי קדם נישואין או הסכם לכבוד הדדי כמענה למצוקה, והגיע העת שגם בתי הדין יכירו בהם. התמודדות אמיצה מול התופעה תסייע גם להביא מזור לסבלן של נשים רבות, וגם לשקם את האמון במערכת".