אחד האתגרים היותר גדולים של מערכת הביטחון הוא השמירה על יישובים ביהודה ושומרון מפני . השבוע סיימו לוחמי יחידת ההגנה המרחבית בגוש עציון תרגיל רחב היקף שנועד לתרגל תרחישים של ליישובים ומניעת רציחת מתיישבים בביתם.

תושבי יהודה ושומרון חוו שורה של בשנים האחרונות ובהם רציחת בני משפחת פוגל ביישוב איתמר, רציחתה של דפנה מאיר בפתח ביתה בעתניאל, רציחת בני משפחת סלומון בחלמיש ועוד, וכעת לאחר אישור סל ביטחון מקיף ואימון יחידות הכוננות והיחידה המרחבית מקווים להשיג ביטחון טוב יותר לתושבים.

אחד האתגרים היותר גדולים של יחידות ההגנה זה לתמרן במרחב אזרחי כשיש חשד כבר לחדירת מחבל שיכול בכל רגע לבצע רצח. נטרול מחבל בתוך בית או בית ספר הופך לאתגר גדול יותר ומורכב יותר.

כדי להגיע לתוצאה טובה הוחלט בין היתר לגייס את תושבי המקום למשימה. כולם מכירים את האזור את היישובים וגם את הבתים והמתיישבים. היכולת להתמצא במרחב יכולה לעיתים להיות כל כך קריטית עד כדי הבדל מהותי בין סיכול פיגוע או כישלון כפי שקרה לאחרונה בפיגוע בו נרצחו בני משפחת סלומון בחלמיש.

לאחר השלמת עיבוי מרכיבי הביטחון ביישובים, שדרוג הצירים על ידי מערכות תצפית וכמובן סיום התקנת מכשולים וגדרות מסביב לבתי התושבים, מעריכים במערכת הביטחון שהסיכוי להצלחת פיגועים רצחניים כאלה תרד באופן ניכר. עד אז, יאלצו התושבים להמשיך ולהתאמן לכל תרחיש ובעיקר לשמור על הבית.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא