המהומות בחבל קטלוניה נמשכות, כשלפחות 337 בני אדם נפצעו, רובם באורח קל, כך מדווחת הממשלה הקטלונית. ב"ynet" פורסם כי נציגי ממשלת ספרד קראו למנהיגי החבל האוטונומי לחדול מרעיון משאל העם על עצמאות. "נשיא חבל קטלוניה קרלס פוג'דמון וצוותו הם האחראים היחידים לכל מה שקורה היום ולכל מה שיקרה אם לא ישימו סוף לפארסה הזו", הזהיר נציג ממשלת ספרד בחבל קטלוניה, אנריקו מילו.

 
צילום: טוויטר

בינתיים נציג הממשלה במדריד מגבה את כוחות המשטרה הספרדית, ואמר כי פעולותיהם מקצועיות והכרחיות כדי למנוע את משאל העם, מה שהוגדר ע"י בית המשפט כלא חוקתי. "מודה לכוחות המשטרה על המאמצים לדאוג לבטיחות כל הקטלונים ולהבטיח את זכויותיהם", אמר נציג הממשלה הספרדית בקטלוניה.

מצד שני, הנשיא הקטלוני פוג'דמון גינה את התגובה האלימה של המשטרה למשאל העם. "אלימות המשטרה תבייש לעד את המדינה הספרדית" אמר בהתייחסו לשימוש שעשו כוחות הביטחון בכדורי גומי כדי למנוע את ההצבעה. המשטרה קיבלה הנחייה ברורה למנוע את ההצבעה בכל מחיר שיידרש. "היום איבדה המדינה הספרדית הרבה יותר ממה שכבר הפסידה בזמן שקטלוניה ניצחה", אמר קודם לכן פוג'דמון.

המהומות בקטלוניה. צילום: רויטרס
המהומות בקטלוניה. צילום: רויטרס

למרות הפעילות האגרסיבית של המשטרה, כ-4,400 קלפיות מתוך ה-6,000 שהוצבו עדיין פעילות, כך מסר דובר ממשלת קטלוניה, ג'ורדי קורול. בהמשך הוא קרא לקטלונים להיות סבלניים ולהגן ללא אלימות על זכותם להצביע. "העולם רואה את האלימות של המדינה הספרדית, מדובר בדיכוי שמזכיר את פרנקו", אמר הדובר הקטלוני בהשוואה למשטר הדיקטטורי הספרדי מהמאה הקודמת.

המתיחות בספרד הגיע לשיא הבוקר, כשהממשלה המשיכה בניסיונות לעצור את משאל העם ההיסטורי לעצמאות קטלוניה. כבר משעות לפנות בוקר נצפו תורים של קטלונים מחוץ לבתי הספר בברצלונה שרק חיכו להצביע. ברויטרס פורסם כי הממשלה ממשיכה לשלוח כוחות לברצלונה כדי למנוע את קיום משאל העם, והבוקר (א') נצפו ניידות משטרה, כלי רכב סמויים ומשאית מלאה בשוטרים שנכנסו לנמל ברצלונה.

המהומות בקטלוניה. צילום: רויטרס
התושבים אוחזים בפתקי ההצבעה. צילום: רויטרס

 

כבר אתמול פורסם כי אלפי שוטרים נשלחו לקלפיות הפרושות ברחבי המדינה, בהוראת ממשלת ספרד, כדי למנוע מאנשים להצביע במשאל העם סביב סוגיית העצמאות לחבל קטלוניה. בקלפיות התבצרו פעילי העצמאות לקטלוניה, אותם המשטרה הספרדית ניסתה לפנות. מפקד המשטרה הורה לפרק את התשתית שהוכנה לצורך קיום משאל העם עד לשעה 6:00 בבוקר, שלוש שעות לפני מועד תחילת ההצבעה. לטענת הממשלה, משאל העם אינו חוקי שכן הוא סותר את חוקת ספרד האוסרת על פיצול המדינה, ולכן היא פועלת כדי שלא ייצא לפועל.

לעומת זאת, מנהיג החבל הקטלאני קרלס פוג'דמון התעקש אתמול כי משאל העם מוכן וייערך במועד. "הכל מוכן ביותר מאלפיים נקודות הצבעה, כך שיש להם פתקים וקלפיות, וכל מה שאנשים צריכים כדי להביע את דעתם", אמר בראיון לסוכנות הידיעות 'רויטרס'. בסך הכל, לדברי המארגנים, ישנם כ-60 אלף איש שנרשמו ליוזמת ההתבצרות הלילית במוקדי ההצבעה בבתי ספר ברחבי המדינה והוסיפו כי "אם זה יסתבך נתבצר בפנים באופן לא אלים והם לא יפנו אותנו". משטרת קטלוניה מסרה כי 163 מרכזי הצבעה מתוך 1,300 טרם נסגרו.

תומכי משאל העם על עצמאות קטאלוניה במהלך מצעד בברצלונה, אתמול. צילום: רויטרס
תומכי משאל העם על עצמאות קטאלוניה במהלך מצעד בברצלונה, אתמול. צילום: רויטרס

 

"ברגעים כה מתוחים וכה אמוציונליים, אנחנו מתקרבים למה שבעבר נראה רק כמו חלום", אמר אתמול פוג'דמון בעצרת התמיכה שחתמה את קמפיין העצמאות אותו הוביל, בו השתתפו אלפים קטלאנים התומכים בהיפרדות מספרד. בשבועות האחרונים יצאו אלפי מפגינים לרחובות כשהם נושאים את דגלי וסמלי קטלוניה וקוראים לקבלת עצמאות.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם