בפגישה שהתקיימה הבוקר (ג') בין ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, ביקש נתניהו מהמנהיג ההונגרי להתבטא באופן ברור נגד גילויי האנטישמיות במדינתו. אורבן נענה לבקשה, ובהצהרה משותפת שנתן עם ראש הממשלה לאחר הפגישה אמר: "עלינו לשים סוף לאנטישמיות המוגברת באירופה, הבהרתי שאנחנו מכבדים את זכותה של ישראל להגן על עצמה, יש לממשלה מדיניות של אפס סולבנות כלפי אנטישמיות. הונגריה טעתה וחטאה כששיתפה פעולה עם הנאצים ולא הגנה על היהודים".

אורבן בירך בדבריו את ראש הממשלה בנימין נתניהו,  ואמר כי מטרת הביקור בבודפשט היא ביסוס היחסים בין המדינות לעתיד הרחוק. אורבן דיבר על ישראל בהערצה ואמר כי להונגריה "יש הרבה מה ללמוד ממנה".

 

זאת הפעם הראשונה, מאז כינון הדמוקרטיה המודרנית בהונגריה לפני יותר מ-20 שנה, שבה יש לנו הכבוד לארח ראש ממשלת ישראל בביקור רשמי. מטרת הביקור היא לחזק את היחסים בין שתי המדינות ולבסס אותם לשנים רבות בעתיד", אמר.

בהמשך הרחיב אורבן על יחסיה של הונגירה עם המיעוט היהודי, "כולנו יודעים, וראש הממשלה גם יודע, שמיעוט יהודי גדול חי היום בהונגריה. הבהרתי לראש הממשלה שבהיותם אזרחי הונגריה, ביטחונם מובטח להם על ידי המדינה. הבהרתי גם לראש הממשלה שלממשלה ההונגרית יש אפס סובלנות לאנטישמיות בכל צורותיה. סיפרתי גם לראש הממשלה על התחייה המחודשת של חיים יהודיים כאן בהונגריה כיום ואנו גאים בכך. או חושבים שהתחייה המחודשת של החיים היהודיים תורמת באופן ניכר תרומה משמעותית להישגים המשותפים של העם ההונגרי". עוד הוסיף, "ברצוני להבהיר שאנו מאמינים שכל ממשלה הוגרית מחוייבת לשמור ולהגן על כל אזרחיה ללא קשר למוצאם ומקורם".

"במלחמת העולם השנייה, הונגריה לא עמדה בדרישה זאת", אמר בהתייחסות לעברה של המדינה, "מוסרית או במובנים אחרים, וזהו פשע, מפני שהחלטנו אז לשתף פעולה עם הנאצים במקום להגן על הקהילה היהודית.הבהרתי לראש הממשלה שאסור שדבר כזה יקרה שוב לעולם, ושהממשלה ההונגרית תגן בעתיד על כל אזרחיה".

 

"בשם הממשלה ההונגרית, הבהרתי שאנו מכירים ומכבדים את זכותה של ישראל להגנה עצמית ואנו מאמינים אותו דבר בנוגע אלינו, שהיינו רוצים שזכותנו להגנה עצמית תוכר על ידי אחרים", אמר אורבן על העימות בין הונגריה למוסדות האיחוד האירופי בנודע למדיניות ההגירה של המדינה. "אנו נמצאים בוויכוח רציני עם האיחוד האירופי מכיוון שאיננו רוצים חברה מעורבת, איננו רוצים לשנות את התמהיל האתני במדינה בגלל לחץ חיצוני מלאכותי כלשהו. אנו רוצים להישאר כפי שאנחנו, אפילו אם אני מודה שאיננו מושלמים".

 

"הונגריה שמחה מאוד לקבל את פניו של פטריוט מחויב. אני משוכנע שממשלות פטריוטיות הן הממשלות המצליחות יותר בעולם ומדינות מצליחות בעתיד יהיו אלה שאינן מתייחסות בביטול לזהות לאומית ואינטרסים לאומיים, אלא שומרות עליהם בקדמת פעולותיהם".

יש לנו הרבה ללמוד מישראל, גבירותיי ורבותיי, היות שישראל מלמדת את העולם ואותנו שאם לא נאבקים בשביל משהו, מאבדים אותו, והיום, בעולם המודרני, יש להיאבק למען הכול".

הונגריה היא "ערש לידתה של הציונות המודרנית"

נתניהו ברך גם הוא את אורבן ואמר כי הונגריה היא "במובנים רבים ערש לידתה של הציונות המודרנית", מכיוון שבהונגריה נולד הרצל חוזה המדינה. נתניהו התייחס לשיתוף הפעולה העתידי בין המדינות, "ישראל היא אומת החדשנות והונגריה היא מדינה בעלת כישרונות אדירים ואנו מאמינים ששותפות זאת, ברוח הדברים שציין ראש הממשלה אורבן, היא הדרך להתקדם".

"בכוונתנו גם להעמיק את קשרי התרבות בינינו", אמר נתניהו, :ישראלים רבים מגיעים לכאן. אני מזמין הונגרים לבוא לישראל. יש לכם מדינה יפהפייה. לנו יש מדינה יפהפייה. אני חושב שאנחנו צריכים לבקר האחד במדינתו של השני".

נתניהו הודה למנהיג ההונגרי על התייצבותו לצד ישראל בפורומים בינלאומיים: "אנו מעריכים את העמדה הזאת לא רק בגלל שזוהי התייצבות לצדה של ישראל, אלא כיוון שזוהי התייצבות לצדה של האמת" אמר.  "במובנים רבים, הונגריה ניצבת בחזית המדינות המתנגדות למדיניות האנטי-יהודית הזאת, ואני מברך על כך ומבקש לבטא את הערכתה של ממשלתי ושל אנשים רבים בישראל לכך".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש הבוקר בבניין הפרלמנט בבודפשט עם ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן. זה ביקור רשמי ראשון של ראש ממשלה ישראלי במדינה מזה 30 שנים.

השניים דנו באפשרות להגביר את שיתוף הפעולה הכלכלי והמסחרי בין המדינות כאשר הונגריה מעוניינת לרכוש מישראל טכנולוגיות בתחומים שונים, בהם חקלאות, סייבר ואמצעים למאבק בבעיית הפליטים שמטרידה מאוד את מדינות מזרח אירופה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה וראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ומשפחתו. צילום: לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה וראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ומשפחתו. צילום: לע"מ

מוקדם יותר היום התקבל נתניהו בפרלמנט בכבוד מלכים – משמר כבוד, ניגון ההימנון הלאומי ודגלי ישראל שמעטרים לא רק את בית הנבחרים אלא את העיר כולה.

טקס קבלת פנים לראש הממשלה בהונגריה. צילום: ערוץ 20
טקס קבלת פנים לראש הממשלה בהונגריה. צילום: ערוץ 20

1

מחר, אחרי שישתתף הועידת ה v-4, ייפגש ראש הממשלה עם ראשי הקהילה היהודית בהונגריה. הביקור ייערך בבית הכנסת המרכזי וראש הממשלה ידון עם נציגי הקהילה במתיחות שנוצרה בעקבות הקמפיין של ממשלת הונגריה נגד המיליארד היהודי סורוס, בעקבות תמיכתו בארגוני שמאל קיצוני בהונגריה. היהודים חוששים שהקמפיין רחב ההיקף הזה יביא אתו גל של אנטישמיות בהונגריה. נתניהו שוחח על הסוגייה הרגישה גם הבוקר עם ראש הממשלה אורבן, במטרה להביא את העניין לסיומו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת הונגריה בקבלת הפנים לנתנתניהו בבודפשט. צילום: לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת הונגריה בקבלת הפנים לנתנתניהו בבודפשט. צילום: לע"מ

מאוחר יותר היום ייפגשו המנהיגים לפגישה מורחבת עם שרי ממשלת הונגריה ועם פמליית ראש הממשלה. במהלך הפגישה יחתמו על הסכם תרבות בילטרלי ועל הצהרת כוונות לשיתוף פעולה בתחום החדשנות הטכנולוגית. כמו כן ייחתם הסכם התרבות יאפשר מימון הדדי למופעי תרבות. עשרות מופעים ישראלים מתרחשים מדי שנה בהונגריה באמצעות הסכם התרבות הקיים ועשרות רבות יתווספו בזכות החדש, שיאפשר לעוד אמנים, במאים ויוצרים להגיע להונגריה ולחשוף את התרבות הישראלית לקהל ההונגרי.

 

1

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא