טקס חשיפת השטרות החדשים אמש. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
טקס חשיפת אמש. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שימוש ראשון בשטרות החדשים: ערכה הבוקר (ה') ביקור בשוק בו חנכה לראשונה את השטרות החדשים שנכנסו למחזור בסך 20 ו-100 שקלים חדשים. השטרות יופצו היום לשימוש הציבור באמצעות קופות הבנקים המסחריים, המכשירים האוטומטיים למשיכת מזומנים וסניפי חברת הדואר.

השטר החדש בעריך 20 שקלים חדשים נושא את דיוקנה של המשוררת רחל (בלובשטיין), צבעו אדום ואורכו 129 מ"מ. השטר החדש בעריך 100 שקלים חדשים נושא את דיוקנה של המשוררת , צבעו כתום ואורכו 143 מ"מ. כזכור, השטרות הקודמים בסדרה בעריכים 50 ו-200 שקלים חדשים נושאים את דיוקנאותיהם של המשוררים ונתן אלתרמן בהתאמה.

השטרות החדשים, ככל הסדרה החדשה, מציגים סטנדרטים מתקדמים של ביטחון, חדשנות ונגישות ומשולבים בהם מגוון סימני ביטחון נגד זיופים. לטובת אוכלוסיית העיוורים ובעלי לקויות הראיה נבדלים עריכי השטרות בסדרה החדשה באורכם (הפרש של 7 מ"מ בין עריך לעריך), ומשולבים בהם סימנים ייעודיים המאפשרים לזהותם.

בבנק ישראלים מבהירים כי ניתן להשתמש כרגיל בשטרות הישנים אשר יוחלפו באופן הדרגתי וכי הציבור לא נדרש לבצע בשלב זה כל פעולה בנושא.

בנק ישראל פעל בחודשים האחרונים ליידע ולהדריך את החברות והגופים העיקריים המשתמשים במזומנים במשק אודות הכנסתם הקרובה למחזור של השטרות החדשים ואופן השימוש בהם. בנוסף, נמסרו מבעוד מועד דוגמאות של השטרות לבנקים, ליבואנים של מנגנוני מכונות אוטומטיות ולחברות המפעילות מכונות אלו לצורך כיול המכונות.

במטרה להגביר את מודעות הציבור לכניסתם של השטרות החדשים למחזור, ואת היכרות הציבור עם סימני הביטחון המשולבים בהם, יפתח בנק ישראל בתכנית הסברה לציבור הרחב – "פשוט לבדוק שזה בטוח", באמצעי התקשורת הנגישים לאוכלוסיות שונות. בין היתר, יופצו כרזות ועלוני הסברה בחמש שפות בסניפי הבנקים, בחברת הדואר, ובאמצעות גופים מסחריים וציבוריים שונים.

אמש (ד') מסרה הנגידה פלוג את השטרות החדשים בסדרה לידי נשיא המדינה ראובן ריבלין ורה"מ בנימין נתניהו. על השטרות מופיעות לראשונה באופן שווה דמויות נשיות ודמויות גבריות כשהמכנה המשותף לכולם הוא היותם משוררים.

נשיא המדינה ראובן ריבלין ונציגת בנק ישראל קרנית פלוג במעמד הצגת השטרות, אמש. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90-
נשיא המדינה ראובן ריבלין ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג במעמד הצגת השטרות, אמש. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.