החפירה הארכיאולוגית בבית היוצר מתקופת בית שני. צילום: רשות העתיקות "כלי האבן – מאפיין ברור של האוכלוסייה היהודית". צילום: [/caption]

ד"ר יונתן אדלר, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות אמר כי "התגלית החדשה מאששת את הידע על החשיבות הגדולה שייחסו לשמירת ההלכות בתקופה שבה פעל בירושלים. אדלר הסביר כי "כלי האבן הם מאפיין ברור של אוכלוסייה יהודית, משום שהם נחשבו ככאלה שאינם מקבלים טומאה".

כלי חרס יהודים בגליל. צילום: רשות העתיקות
צילום: רשות העתיקות

"הופעת כלי האבן ביישובים היהודיים בולטת, על רקע העובדה שהנוהג הרווח בעת העתיקה היה להכין את כלי השולחן והאחסון מחרס", אמר אדלר. "בניגוד לכלי חרס, אשר כאשר נחשפו לטומאה היה צורך לשבור אותם ולהוציא אותם מכלל שימוש, כלי האבן נשארו טהורים. לכן, היהודים הקפידו להחזיק כמה כלי אבן מיוחדים בבית".  למרות שלדברי אדלר כ"לים אלה מוכרים באתרים יהודיים רבים", מציאת המקום בו יוצרו היא "דבר נדיר ביותר".

כלי חרס בגליל התחתון. צילום: רשות העתיקות
 צילום: רשות העתיקות

עוד הסביר מנהל החפירה כי "התגלית החדשה עשויה לספק פתרון לשאלה -עד מתי נשמרו כללי הטהרה בקרב יהודי הגליל". על פי חלקי הפסולת שנמצאו באתר ניכר כי ייצרו בו " בעיקר ספלים רבים עם ידיות, וקערות בגדלים שונים. הכלים המוגמרים שווקו לכל יישובי הגליל, שם הקפידו התושבים היהודים על כללי הטהרה".

נוסף נחשף בימים אלה בעינות אמיתי, מרחק קילומטר אחד מבית המלאכה הנוכחי. שני בתי המלאכה הנוספים הידועים מתקופת , התגלו הרחק מהגליל באזור ירושלים, לפני עשרות שנים.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.