מיזם '' קם בעקבות הרצח הנורא של הי"ד לפני כחצי שנה, על ידי שבמהלך החודשים האחרונים אספה למעלה מ- 5000 רקמות יד של נשים מ-11 מדינות שונות ברחבי העולם. רקמות אלו חוברו יחד ליריעה ברוחב 24 מטרים שמוצגת כעת ברחבת הקארדו, ברובע היהודי שבירושלים.

"הכאב הגדול שחשתי והרצון לזעוק ולומר משהו גרמו לי לקרוא לנשים להביע את רגשותיהן ולרקום אותן על פיסת בד" מספרת בת שבע. "העליתי פוסט בפייסבוק שגרר אחריו אלפי תגובות ושיתופים ובעקבות הפוסט עצרו אלפי נשים את מירוץ חייהן, והקדישו זמן ומאמץ כדי להיות שותפות בתחושה שכן, כולנו רקמה אנושית אחת, ולכולנו לב אחד, וכשהוא כואב, כואב לכולנו. כל אחת מהן בחרה בד שמשמעותי עבורה, ורקמה עליו את רגשותיה ואת תפילתה".

"בעיני זה פרי של תנועה של גאולה" אמרה אתמול נעאה אנסבכר, אמה של אורי, בטקס הצגת המיזם אתמול. "זו תנועה שיש בה דיבור של נשיות ממקום נקי, טהור, עדין מאד אבל גם עוצמתי שמדבר את הכבוד של האישה. בתנועת הרקמה יש חיבור של אשה לעצמה. זו מלאכה נשית שהיום במירוץ של החיים אנחנו פחות נותנים לה מקום. בעיניי זה מאד מדבר את המהות של מי שאורי הייתה בעולם"

לכל רקמה צורף הסיפור מאחוריה מה שהפך ביטוי לעולם הפנימי של מי שרקמה אותה. עשרות סיפורים מרגשים התקבלו למיזם בצירוף רקמות מיוחדות:

אדם מבוגר שגזר פיסה מבד שעבר איתו את ברגן בלזן ונכדותיו רקמו עליה, בחורה שרקמה על פיסת בד ממדים של אחיה שנהרג, אישה שבחרה לרקום על בד משמלת הכלה שלה, אישה שצירפה רקמה שרקמה סבתה בשבי בלבנון בשנות ה-60, הגננת של אורי, ילד מהפנימייה בה אורי עבדה בשנת השירות שלה ולמד במיוחד לרקום עבור המיזם, ועוד.

"מגוון הסיפורים יצרו פסיפס אנושי אחד שמביא את סיפורו של העם היהודי יחד" אמרה סדן.

 

המיצג הנייד הוצג לראשונה אתמול בקארדו הפתוח שברובע היהודי בירושלים ויועבר בהמשך למקומות נוספים ברחבי הארץ ובעולם. כעת מתקיים מבצע גיוס המונים לשימור המיצג והצבתו בתערוכות ברחבי הארץ והעולם.

ניתן לתרום פה https://tic.li/oze6PNO

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.